Młodzi historycy w „Ostoi”

1 minuta czytania

Młodzi historycy (uczniowie ze szkół powiatu wolsztyńskiego), uczestniczyli w konferencji, która odbyła się w ,,Ostoi” Chobienice, gdzie swoje dobra mieli kiedyś Mielżyńscy. To miejsce nieprzypadkowe, ponieważ rok 2001 został ogłoszony Rokiem Rodu Mielżyńskich. Wszystkich gości powitała pani Anna Cebulska, zaznaczając, że konferencja odbywa się pod Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Anna Cebulska

Gospodarz spotkania wójt gminy Siedlec zwrócił się do młodych historyków, podkreślając, że ucząc się historii rozwija się myślenie. Uświadomił uczniom, że to w Chobienicach obradowała komisja, która ustalała granice Polski.

Wójt Jacek Kolesiński

Z ogromnym zainteresowaniem młodzież wysłuchała wykładów dr. Zdzisława Kościńskiego i pana Wawrzyńca Wierzejewskiego. Doktor Z. Kościański przedstawił ,,Sylwetki Rodu Mielżyńskich w walce o niepodległość”. Pan Kościański wykazał w nim jak wiele dobrego zrobił ten ród dla Rzeczypospolitej.

Dr Zdzisław Kościański

Pan Wawrzyniec Wierzejewski, w swojej prelekcji ,,Rok powstańczy” przedstawił m. in. organizacje działające w Wielkopolsce (skauting ,,Sokół”) oraz wspomniał o drodze, do przyjęcia przez Sejm i Senat, projektu ustawy o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym. Ustawę podpisał w Poznaniu Prezydent RP Andrzej Duda.

Grupa ,,Wallhala i Inscenizacje Historyczne” zaprezentowała historyczne postaci (m.in. w Tadeusza Kościuszkę), w które wcielili się uczniowie.

Z ogromnym zainteresowaniem młodzież słuchała wykładów i prezentacji historycznych. Zarówno nauczyciele, jak i młodzież wysoko oceniła organizację tej konferencji.

Wójt Jacek Kolesiński i dyrektor GOK Wademar Ligma

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Grand Prix o puchar wójta w Kluczewie

Następny

Bez osłonek

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych