Czarne bociany w Nadleśnictwie Wolsztyn

1 minuta czytania

Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn (RDLP w Zielonej Górze) stwierdzono gniazdowanie kolejnej pary bociana czarnego. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów uruchomiona została transmisja online, prosto z gniazda tych wyjątkowych ptaków.

Bocian czarny, znany również jako hajstra, to kuzyn powszechnie znanego bociana białego, jednak znacznie rzadszy (ok. 1500 -1800 par w Polsce).  To już kolejna para tego chronionego gatunku, która upodobała sobie wolsztyńskie lasy.

Młode bociany czarne w gnieździe

Hajstra zamieszkuje zwykle lasy liściaste i mieszane. Gniazdo zakłada w koronach starych drzew. Jego pożywienie stanowią głównie ryby i płazy, a także małe ssaki, gady i duże owady. Mimo tego, że na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zdecydowanie dominuje sosna pospolita (91%), w kwietniu stwierdzono osiedlenie się drugiej już pary tego ptaka.
Niezwłocznie po stwierdzeniu występowania bociana, wolsztyńscy leśnicy wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu o ustanowienie strefy ochronnej.

Bocianie gniazdo

Para przystąpiła do lęgu dość późno, więc na pojawienie się piskląt musieliśmy czekać dość długo. W końcu doczekaliśmy się sukcesu lęgowego i na początku czerwca w gnieździe pojawiły się dwa pisklęta. 

Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów wszyscy pasjonaci przyrody będą mogli „na żywo” podziwiać bocianią rodzinę. Członkowie stowarzyszenia otrzymali zgodę z RDOŚ w Poznaniu na transmisję online z bocianiego gniazda. Widok z kamery, umieszczonej na sąsiadującej  sośnie, startuje 17 czerwca 2021 r.  

Skierka z pisklętami

Wiemy już, że w skład bocianiej pary wchodzi młoda, 4-letnia, samica ,,Skierka”. Pochodzi ona z Nadleśnictwa Skierniewice w Puszczy Bolimowskiej, gdzie została zaobrączkowana i co ciekawe, członkowie KOO założyli jej nadajnik GPS.

W roku 2020 samica próbowała przystąpić do lęgu w dwóch innych gniazdach, ale została przepędzona przez stare ptaki. Ostatecznie przystąpiła do swojego pierwszego lęgu na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, czyli ok. 300 km od miejsca swojego pochodzenia.

Mamy nadzieję, że lęg zostanie szczęśliwie wyprowadzony, a ptaki będą do nas wracać w kolejnych latach. Zapraszamy do obserwowania  bocianów w wolsztyńskich lasach.


https://wolsztyn.zielonagora.lasy.gov.pl/

fot. Andrzej Szymankiewicz (Nadleśnictwo Wolsztyn)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Zatrzymany za kradzież katalizatorów

Następny

83 miliony złotych na rewitalizację linii kolejowej Drzymałowo – Wolsztyn

Ostatnie z

Bez osłonek

Ze zdumieniem obserwuję poczynania obecnego rządu. Po 1989 roku władzę przejmowali przedstawiciele różnych opcji politycznych, jednakże

Trwa strajk rolników

W całej Polsce trwa strajk generalny rolników. Ten strajk rozpoczął się 9 lutego i ma potrwać