Katyń nie może być wymazany z pamięci Europy

1 minuta czytania

2 kwietnia w Wolsztynie odbył się VIII Marsz Katyński. Celem Marszu jest uczczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusze Policji Państwowej, straży granicznej, straży więziennej, kolejarze i leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi. Wśród pomordowanych było blisko 1.600 Wielkopolan, w tym około 400 powstańców wielkopolskich, 668 kolejarzy i 724 leśników.

Marsz przeszedł ulicami miasta. Na Rynku złożono kwiaty przy Pomniku Powstańca Wielkopolskiego.

Jeńcy prowadzeni byli przez NKWD. Odtworzona scena ukazywała pożegnanie z rodzinami.

17 września bez wypowiedzenia wojny -wojska sowieckie wkroczyły w granice Polski. Rosjanie zaatakowali o 6.00 rano.

Uderzyli ponad czterema tysiącami czołgów, prawie dwoma tysiącami samolotów i dwoma milionami żołnierzy.

Propaganda sowiecka określiła agresję na Polskę jako ,,wyprawę wyzwoleńczą” w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi.

Armia Czerwona dokonała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i ludność cywilną. Ocenia się, że ich ofiarą padło ok.2,5 tys. żołnierzy polskich i policjantów oraz kilkuset cywilów.

I tak np. w rejonie Sarn Sowieci rozstrzelali całą wziętą do niewoli kompanię z Batalionu KOP ,,Sarny” , liczącą 280 żołnierzy i oficerów. W Mostach Wielkich ogniem z karabinów maszynowych wymordowano nieuzbrojonych kadetów ze Szkoły Oficerów Policji.

W pobliżu Wilna i Grodna masowo rozstrzeliwano wziętych do niewoli żołnierzy Wojska Polskiego. Podobnie działo się w Nowogródku, Tarnopolu, Wołkowysku, Oszmianie i Losowie Poleskim.

Przy pomniku ofiar NKWD Ziemi Wolsztyńskiej zapalono znicze.

Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił i kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak.

Po mszy uczestnicy marszu przeszli na Bielnik – miejsce pamięci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów z Wolsztyna, Przemętu, Siedlca i powiatu oraz liczne delegacje. W marszu uczestniczyła pani Marta Kubiak (PiS) oraz przedstawiciele IPNU. Organizatorami VIII marszu było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, pod Honorowym Patronatem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego.

Partnerami Marszu są: Starosta Wolsztyński, Burmistrz Wolsztyna, Wójt Gminy Przemęt, Wójt Gminy Sielec, PKP Cargo, Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Parowozownia Wolsztyn, Nadleśnictwo Wolsztyn i Wolsztyński Dom Kultury. Patronat medialny sprawują: TVP Poznań i „Głos Wolsztyński”.

fot. Bartosz Sadowski

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Uwaga na fałszywe SMS-y dot. nadpłaty lub niedopłaty PIT

Następny

W bibliotece dużo się dzieje

Ostatnie z

Wieści z biblioteki

Wolsztyńska Biblioteka pozyskała 3 000 zł na zakup nowości książkowych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn