W bibliotece dużo się dzieje

/
3 mins read

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyła się promocja książki poetyckiej Mateusza Kaźmierczaka pt. „Oceany popołudni”. Spotkanie prowadziła Karolina Jureczka, również młoda poetka z naszego regionu.

Mateusz Kaźmierczak mieszka w Wolsztynie, gdzie tworzy: maluje i pisze wiersze, a w wolnych chwilach konstruuje. Ponadto interesuje się filozofią oraz astronomią. Autor debiutował trzy lata temu, wydanym komiksie „Kamień wełny – opowieść z Wolsztyna”. Ilustracje w „Oceanach popołudni” także są autorstwa Mateusza. Rozmowa dwójki poetów w bibliotece była bardzo owocna. Autor opowiadał o swoich inspiracjach filmem, malarstwem i ogólnie sztuką. Dziedziny życia, którymi się interesuje przeplatają się, uzupełniają i przenikają, gdyż jak sam się wyraził – wiersze są dla niego obrazami słowa. Słowa natomiast mają ogromną moc i pragnie poprzez nie przekazać to, co ma w sobie i czym chce się podzielić z innymi.

Większość utworów zawarta w zbiorze „Oceany popołudni” była już publikowana w internecie, ale nie wszystkie. Książka nie jest typowym tomikiem poezji, lecz raczej książką poetycką – opowieścią twórcy o nim i jego świecie. Mateusz Kaźmierczak lubi od czasu do czasu zatracić się w sztuce. „W czasach gdy człowiek jest namawiany do ciągłej konsumpcji, kupowania, sprzedawania (…) wszyscy ulegamy zbiorowemu zapomnieniu, żyjąc w „Roku Zero”, uważam, że sztuka, wyrażanie własnych emocji na płótnie, papierze, ścianie czy za pomocą włóczki może uratować ludzkość przed innym zatraceniem. Możemy jeszcze przeskoczyć w skrzydeł Ikara, na skrzydła Dedala i się uratować!”.

****

W Bibliotece odbyły się zajęcia z ceramiki dla dzieci. Warsztaty prowadziła Aneta Początek, artystka, malarka z Wolsztyna. Najpierw opowiedziała uczestnikom o materiale, na jakim będą pracować, żeby wiedzieli jak się obchodzić z gliną. Dzieci wykonały wielkanocnego zająca. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na wyschnięcie gliny i wypalenie jej, dekoracja będzie gotowa akurat przed Wielkanocą.

****

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyły się Wolsztyńskie Warsztaty Gitarowe z Leszkiem Cichońskim, będące rozgrzewką do 20. Gitarowego Rekordu Świata. Wieczorem tego samego dnia mogliśmy usłyszeć grę tego uznanego gitarzysty podczas Recitalu Solo oraz Jam Session z zespołem lokalnych muzyków. Organizatorem warsztatów w bibliotece była Szkoła Gitary Macieja Grüninga (Music Forever) prowadząca lekcję nauki gry na gitarze dla dzieci i dorosłych.

Młodzież, ale także dorośli, ćwiczyli kilka utworów blusowych i rockowych pod okiem prowadzącego Leszka Cichońskiego – znanego w środowisku gitarzysty, kompozytora i wokalisty bluesowego. Muzyk jako pierwszy w Polsce opracował podręcznik gry na gitarze elektrycznej „Blues – Rock Guitar Workshop” oraz multimedialny kurs „Gitarowe ABC”. Jest pomysłodawcą i organizatorem Gitarowego Rekordu Świata we Wrocławiu – corocznego święta gitary, a przede wszystkim okazji do wspólnego grania, spotkań, wymiany doświadczeń. Co roku 1 maja tysiące gitarzystów spotykają się na wrocławskim rynku, by w największej gitarowej orkiestrze świata zagrać wspólnie wielki przebój Jimiego Hendrixa „Hey Joe” i inne utwory.

Podczas koncertu uczestnicy warsztatów zaprezentowali efekty swojej pracy, grając właśnie wspomniany utwór. Leszek Cichoński zagrał utwory Tadeusza Nalepy czy Jimiego Hendrixa oraz swoje autorskie. Wraz z zespołem Macieja Grüninga poderwali publiczność pozytywnymi wibracjami i przez kilka chwil było w bibliotece całkiem głośno.

****

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn od dawna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez dzieci. Nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, a dzieci wychowane wśród książek chętniej sięgają po nie także jako dorośli. Najmłodsi pojawiają się indywidualnie wraz ze swoimi opiekunami, by wypożyczać książki, uczestniczą w zorganizowanych przez bibliotekę zajęciach, ale także przychodzą całe grupy z przedszkoli czy szkół na tematyczne spotkania, bądź w ramach wycieczki. Kiedy za oknem jest cieplej, a właśnie rozpoczyna się wiosna, odwiedzin takich jest więcej.

Nie ma tygodnia w bibliotece bez gwaru dzieci, także w bieżącym tygodniu poza cyklicznymi zajęciami edukacyjnymi odbywały się zorganizowane spotkania. 22 marca książnicę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr 3 z Wolsztyna. Wraz z przyjściem grupy Słoneczka na dobre w bibliotece rozgościła się wiosna. Maluchy wysłuchały opowieści Małgorzaty Strzałkowskie o wiośnie właśnie. Rozmawiali, co w przyrodzie się zmienia wraz z nastaniem nowej pory roku. Następnie wykonały soczyście zieloną kępkę trawy wraz z kolorowymi kwiatami. Była też chwila na wesołe zabawy. Następnego dnia przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Starego Widzimia. Dla części dzieci była to pierwsza wizyta w wolsztyńskiej bibliotece, dlatego przede wszystkim uczniowie poznali zasoby biblioteki, jego pomieszczenia i dowiedzieli się, co się w bibliotece dzieje. Częścią wycieczki było zapoznanie z ciekawostkami dotyczącymi biblioteki i Wolsztyna.

B.P.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Katyń nie może być wymazany z pamięci Europy

Następny

Mała czarna – tęsknota, duża czarna nadzieja, czy to można tak kochać, kiedy nic się nie zmienia?

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych