Tragiczny wypadek

2 mins read

11 lutego około godziny 15:20 na terenie leśnym w rejonie Gościeszyna i Nowej Dąbrowy, w trakcie zgłoszonego polowania doszło do tragicznego wypadku. W trakcie zgłoszonego polowania 65-letni mieszkaniec gminy Rakoniewice podczas rozładowywania broni myśliwskiej postrzelił 56 -letniego myśliwego, mieszkańca gminy Rakoniewice. Od 65-latka pobrano krew do badań. Ranny mężczyzna pomimo podjętej reanimacji poniósł śmierć na miejscu zdarzenia. Czynnościami kieruje pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wolsztynie, pod nadzorem prokuratora. Wspomniani myśliwi posiadają pozwolenia na broń myśliwską. Na miejsce zdarzenia skierowano biegłego balistyka z LK KWP w Poznaniu.

Oszukana 30-latka

Podszywająca się pod pracownika banku oszustka doprowadziła do utraty kilkudziesięciu złotych przez mieszkankę Wolsztyna. Kobieta uwierzyła, że jej konto bankowe zostało zaatakowane przez hakera, a jedyną formą zapobieżenia utraty pieniędzy jest ich wypłacenie, a następnie wpłacenie na inne konto. Niestety, wyprowadzone środki nie trafiły na „bezpieczne konto”, lecz zostały przejęte przez oszustkę.
15.02.2022 r. do wolsztyńskich policjantów zgłosiła się 30-letnia mieszkanka Wolsztyna informując, że padła ofiarą oszustki.
Policjanci przyjmując zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ustalili, że kilka godzin wcześniej do wolsztynianki zadzwoniła kobieta podająca się za pracownicę banku, w którym ma swoje konto. Rozmówczyni poinformowała ją, że odnotowane zostały próby logowania się do jej konta z kilku miast na południu Polski, oraz że zaciągnięty został w jej imieniu kredyt w wysokości 20.000 złotych. Wskazała jednocześnie, że w tej sprawie wymagana jest daleko idąca dyskrecja, ponieważ w proceder zamieszany jest najprawdopodobniej jeden z pracowników banku.
Aby anulować zaciągnięty kredyt oszustka poprosiła o nick i hasło do bankowości elektronicznej kobiety, na co ta się zgodziła. Po chwili na jej telefon zaczęły spływać kody umożliwiające przeprowadzenie operacji bankowych. W efekcie kobieta otrzymała informację o zaciągniętym właśnie kredycie na około 22.000 złotych.
Presja wywierana przez rozmówczynię, pośpiech i zdenerwowanie wolsztynianki wynikające z trudnej dla niej sytuacji sprawiły, że kobieta nie zwróciła uwagi, na to, że nie anulowano jej kredytu, a go przyznano.
Następnie zgodnie z przekazywanymi telefonicznie instrukcjami wolsztynianka udała się do swojego banku i wypłaciła 20.000 złotych. Z gotówką udała się do najbliższego banku i wpłaciła ją w kilku transzach we wpłatomacie wykorzystując do tego kody BLIK, przekazywane telefonicznie przez oszustkę.
Nie była to niestety ostatnia manipulacja, jakiej tego dnia poddana została trzydziestolatka. Oszustka przekonała ją do wypłaty pozostałych na koncie środków i przelania ich na „bezpieczne konto”. Kobieta zgodziła się i podobnie, jak miało to miejsce wcześniej, za pośrednictwem kodów BLIK przelała 10.000 złotych. Całą operację wykonała mobilnie znajdując się poza domem.
Po powrocie do domu ze swojego komputera zalogowała się do konta bankowego, by sprawdzić ostatnie transakcje. Niestety okazało się, że kredyt, o którym powiedziała jej oszustka nie został anulowany, a ona sama straciła 30.000 złotych.
Policjanci wszczęli w tej sprawie postępowanie przygotowawcze. Oszustka dopuszczając się przestępstwa naraziła się na odpowiedzialność karną. W takim przypadku sankcją może być nawet 8 lat więzienia.
Policja apeluje do wszystkich o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania w podobnych sytuacjach. Jeśli to możliwe sprawdzajmy wiarygodność naszego rozmówcy, rozłączmy się i sami zadzwońmy do banku. Przede wszystkim nie przekazujmy nikomu danych umożliwiających przeprowadzanie operacji na naszym rachunku bankowym. Ostrożność, nawet jeśli będzie przesadna może uchronić nas przed utratą naszych pieniędzy.

Informacji udzielił asp. stab. Wojciech Adamczyk

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Ponad 326 tys. zł dotacji

Następny

Informacje na temat Covid-19

Ostatnie z

Kluczewo przyciąga graczy

Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie, w niedzielę 3 marca zaprosiło na pierwszy turniej rundy wiosennej

Rewitalizacja pałacu

Mieszkańcy Wolsztyna nieraz pytali o remont pałacu. Pojawiło się ogrodzenie przed obiektem, dlatego zwróciłam się do

Ważny komunikat

Dragon-24 – wojsko na największych, planowych ćwiczeniach Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować