„Takich pieniędzy jeszcze dotąd nie dostaliśmy”

4 mins read

Panie starosto – zwracam się do pana Jacka Skrobisza – 2021 rok minął pod znakiem pandemii. Jaki był ten rok dla powiatu wolsztyńskiego?

– Rok był ciężki. Ale dobry jeśli chodzi o funkcjonowanie urzędu i inwestycje – mam tu na myśli m.in. ulicę Lipową w Wolsztynie, drogę Przemęt – Bucz oraz Kiełpiny – Stara Tuchorza. Otrzymaliśmy ponad 8 milionów złotych na nasze szkoły. Będziemy ogłaszać przetargi na modernizację i zaopatrzenie w nowoczesne pomoce dydaktyczne dla Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.

Pamiętam moją rozmowę z dyrektorem ZSZ w latach 90. Ubolewaliśmy nad tym , że likwiduje się warsztaty w tej szkole.

– Będziemy budować warsztaty.

Pan starosta przedstawił projekt ,,Nowoczesne szkoły zawodowe w powiecie wolsztyńskim – kluczem do kariery zawodowej”. Na ten projekt przeznaczy się 9.616933.28 zł (kwota dofinansowania to 8.174 393,28 zł). W Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie będą zmodernizowane pomieszczenia wraz z budową warsztatów do praktycznej nauki zawodu. Projektowany budynek będzie miał 320,62 mkw. powierzchni użytkowej. W Powodowie dwie sale lekcyjne w internacie zostaną przekształcone w pracownie informatyczne. Powstaną też pracownie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Panie starosto, ten projekt rzeczywiście wprowadza wiele pozytywnych zmian.

– Takich pieniędzy na szkoły jeszcze dotąd nie dostaliśmy.

Skąd pochodzą te pieniądze?

– Z Urzędu Marszałkowskiego w ramach dofinansowania z funduszy unijnych.

Parę lat temu ostrzegano, że nauczyciele nie będą mieli pracy. Okazało się, że ich brakuje.

– Przede wszystkim brakuje nauczycieli zawodu.

Bezpieczeństwo zdrowotne w tym okresie pandemii jest szczególnie ważne. Różne słyszę opinie na temat funkcjonowania placówek leczniczych. Były pozytywne i negatywne. 29 stycznia mogłam to sprawdzić osobiście. W sobotę po 20-tej zadzwoniłam do szpitala w Wolsztynie z prośbą o zdalną konsultację. Pan doktor , z którym mnie połączono, po cierpliwym wysłuchaniu, poinformował, że otrzymam kod na lek. Po kilku minutach pan doktor zadzwonił, podał kod i jeszcze poinformował, która apteka jest czynna do 23.00.

– Każdy z nas w pewnym momencie może potrzebować pomocy. Okres pandemii był obciążeniem dla lekarzy – kogo w pierwszej kolejności przyjąć. Większość rodzinnych lekarzy pracowało zdalnie, więc wielu ludzi szukało pomocy w szpitalu.

Szpital jest zadłużony, grozi zamknięciem – takie głosy dochodzą.

– Szpital jest zadłużony, ponieważ wziął kredyt na rozbudowę i musi spłacać 2 miliony złotych rocznie. I to jest główna przyczyna problemów powiatowej lecznicy.

Podobno jest zabezpieczenie w postaci terenów w Powodowie.

– To nie jest prawda! Tereny w Powodowie są majątkiem powiatu i nie są żadnym zabezpieczeniem kredytu, który zaciągnął SPZOZ. Samorząd powiatowy może wspierać SPZOZ przy remontach budowlanych i wyposażeniu w sprzęt, natomiast nie możemy finansować bieżącej działalności szpitala.

Kiedyś usłyszałam takie pytanie retoryczne – co by było gdyby nie rozbudowano szpitala wolsztyńskiego?

– Pierwsza koncepcja rozbudowy szpitala (gdy byłem radnym powiatowym) zakładała dostosowanie budynku do wymogów prawnych przy minimalnej rozbudowie o blok operacyjny i centralną sterylizatornię. Byłby to niewielki koszt w porównaniu do rozbudowy, która miała miejsce. A szpital mógłby normalnie funkcjonować. Jako radny argumentowałem, że przy dużej rozbudowie kontrakt nie będzie zwiększony, natomiast koszty stałe wzrosną, co teraz się potwierdza. Dodatkowo szpital został obarczony ogromnym kredytem, który tylko pogarsza sytuację ekonomiczną jednostki. Dodatkowo można wskazać, że poza rozbudowaną częścią, znaczna część starej infrastruktury wymaga remontu. Jak już Pani zaznaczyła jest to pytanie retoryczne i czasu się nie cofnie, a problem finansowania SPZOZ pozostał.

Mają nastąpić jakieś zmiany dotyczące prowadzenia szpitali. Czy już coś wiadomo?

– Jest projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Szpitale mają być podzielone na cztery kategorie A, B, C, D w oparciu wyłącznie o wskaźniki ekonomiczno–finansowe z pominięciem potrzeb lokalnych, jakości wyników leczenia. Szpitale kategorii C i D (większość placówek powiatowych) mają być prowadzone przez „nadzorców” i „zarządców” wyznaczonych przez rządową agencję. To wpłynie na ograniczenie prawa własności i nadzoru samorządów.

Czy chodzi o to, że samorządy nie dają sobie rady w prowadzeniu szpitali?

– Samorządy dają sobie radę, ale pieniędzy jest za mało, ponieważ NFZ przeznacza zbyt małe środki na poszczególne procedury medyczne. Nie bierze pod uwagę podwyżek energii, gazu oraz płacowych żądań pracowniczych.

Parę lat temu skorzystałam z danych Ministerstwa Zdrowia i na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” przedstawiłam średnią ówczesną wieku pielęgniarek i lekarzy. To nie napawało optymizmem. Dziś lekarze emeryci wspierają lecznictwo. Już wtedy brakowało pediatrów i dziś w wolsztyńskim szpitalu to się potwierdziło. Oddział dziecięcy od dłuższego czasu jest zamknięty.

– Największym problemem jest kadra. Brakuje pediatrów. Pani ordynator zachorowała. Mam nadzieję, że wróci do szpitala. Chore dzieci kierowane są obecnie do Kościana i Nowego Tomyśla.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zwiększył liczbę przyjęć na studia medyczne, a ostatnio zapowiedział otwarcie nowych placówek kształcących lekarzy. Taką decyzję trzeba było podjąć 30 lat temu.

Wolsztynianin zwrócił uwagę, że ścieżka rowerowa z Wolsztyna do Powodowa kończy się w tej wsi. Nie ma połączenia z Siedlcem, z którego można by jechać dalej.

– To jest droga wojewódzka. Wójt Siedlca rozmawiał z burmistrzem Wolsztyna, by porozumieć się z Zarządem Dróg Wojewódzkich i pozyskać odpowiednie środki.

Niedawno odbył się zdalny Konwent Powiatów.

– Głównym tematem był projekt ustawy o szpitalach. Jesteśmy zaniepokojeni tym, co się przygotowuje. Nie chcemy, aby odbyło się to naszym kosztem. Chodzi o wprowadzenie „komisarzy” w szpitalach powiatowych i wojewódzkich.

Z pewnością starostowie przedstawią rządowi swoje propozycje.

– Dyskutujemy. Mamy swojego przedstawiciela z ramienia Związku Powiatów Polskich Jana Grabkowskiego, który przekaże nasze uwagi. Chodzi o zmiany finansowania procedur medycznych. Korzystając z okazji życzę mieszkańcom powiatu wolsztyńskiego zdrowia, aby wszyscy mogli już normalnie żyć.

Dziękuję za rozmowę i również życzę zdrowia

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Dziś świętego Walentego

Następny

Ponad 326 tys. zł dotacji

Ostatnie z