„Nie umrze ten, kto trwa w pamięci innych”

2 mins read

To było piękne, patriotyczne wydarzenie. Społeczny Komitet Restytucji Pomnika Wolności w Kaszczorze oraz Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotował uroczystość z okazji 10. rocznicy Restytucji i 90. rocznicy odsłonięcia Pomnika Wolności, a także Święta Niepodległości. 6 listopada w kościele pw. św. Wojciech w Kaszczorze przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe, by wraz z przybyłymi delegacjami, gośćmi, parafianami modlić się w czasie Mszy świętej za Ojczyznę. Proboszcz ksiądz kanonik Marian Szymański wspomniał o tych, którzy za Ojczyznę oddali swoje życie. Powitał imiennie przybyłych na tę uroczystość gości.

Mszę świętą odprawił i kazanie wygłosił ksiądz Piotr Kuś.

Odśpiewanie pieśni ,,Boże coś Polskę”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Przemętu zakończyło mszę. Po mszy wszyscy przemaszerowali do Pomnika Wolności. Nastąpiło wciągnięcie na nowy maszt flagi państwowej. Przy pomniku przemawiał dyrektor szkoły Robert Szwed.

Przemawia dyrektor Robert Szwed

Delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku. W Sali Koncertowej odbyła się uroczysta akademia, w której wystąpiły przedszkolacy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaszczorze.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaszczorze zapowiadali patriotyczny występ koleżanek i kolegów
Występ przedszkolaków
Uczniowie czwartej klasy
Śpiewają uczniowie klasy piątej
11 listopada to niezwykła data
Wszyscy odśpiewali tę pieśń
„Niepodległa niepokorna”zaśpiewały uczennice klasy ósmej
„Serce w plecaku „w wykonaniu uczennic z 7a
Ks. Proboszcz Marian Szymański podziękował młodzieży za ich patriotyczna postawę, rodzicom za ich wychowanie

Doceniono uczniów, którzy uczestniczą, angażuja się w przygotowania uroczystości patriotycznych Nagrady -, książki wręczyli p. Katarzyna Łakoma i Maciej Myczka

Młodzieży podziękowała p. Katarzyna Łakoma
W uroczystości uczestniczył posłowie PiS Marta Kubiak i Marcin Porzucek

Pułkownik Wiesław Światłowski i Maciej Myczka wręczyli odznaczenia p. Teresie Kręc – Srebrny Medal za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP, Błażejowi Kręc – Brązowy Krzyż Honorowy Związku Pilsudczykow RP. Medale za Wzorowa Służbę na rzecz Wojska Polskiego otrzymali Robert Szwed Beata Bieńkowska, Wojciech Gocłowski. Katarzynie Lakomej wręczono Honorowa Odznake Związku Oficerów Rezerwy.

Państwo Teresa i Błażej Kręc
Pani Beatą Bienkowska

Do śpiewu wykonanych przez dzieci i młodzież włączyła się licznie zgromadzona publiczność. To była doskonała nauka historii. Tak zresztą o uczniach w swojej szkole mówił dyrektor Robert Szwed.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaszczorze Robert Szwed tak mówił o swojej szkole…

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Oszuści nie odpuszczają

Następny

Na kwarantanie jest 430 osób

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych