Z wiceburmistrzem nie tylko o pałacu

4 mins read

Muszę usprawiedliwić się czytelnikowi, że tak długo oczekuje na odpowiedź, którą za moim pośrednictwem skierował do burmistrza Wolsztyna.

Niestety, usiłowałam kontaktować się z panem burmistrzem, wiceburmistrzem, ale mieli tyle różnych spotkań, zajęć, że nie mogłam wcześniej zadać pytań. Udało się w końcu jednak, porozmawiać z panem wiceburmistrzem Tomaszem Spiralskim.

Tak niedawno odbyło się oficjalne otwarcie dworca, z którego zdałam relację. Natomiast mieszkaniec Wolsztyna piękny dworzec zestawił z pałacem i punktem gastronomicznym (przysłał fotkę). Jego pytanie brzmi: Co z pałacem?

– Dworzec w wyniku modernizacji stał się piękną wizytówką miasta.

Naszym celem jest także wyremontowanie pałacu i wybudowanie nowej kawiarni w parku. Jeszcze w tym roku planujemy rozbiórkę starego punktu gastronomicznego a w przyszłym zamierzamy wybudować nową kawiarnię, która wpisze się w przestrzeń parkową.

Równolegle czynimy starania o pozyskanie środków zewnętrznych na remont pałacu, złożyliśmy stosowny wniosek do programu ,,Polski Ład”. Przygotowujemy także przetarg na wykonanie dokumentacji remontowo-modernizacyjnej obiektu pałacowego.

Czy jest jakaś nowa koncepcja na wykorzystanie pomieszczeń pałacu?

– Chcielibyśmy, aby obiekt służył mieszkańcom, turystom, stowarzyszeniom, był miejscem różnego rodzaju spotkań kulturalnych, naukowych, biznesowych (ogólnodostępna restauracja, hotel).

A jak zakończyły się sprawy z dzierżawcą?

– Wszystkie obiekty są własnością gminy Wolsztyn.

Wspomniany mieszkaniec przysłał zdjęcia punktu gastronomicznego przedstawiający jego stan sprzed paru tygodni.

Czytelnik przysłał te fotki z parku wykonane na początku września.

– Mamy pozwolenie na jego rozbiórkę. W tym miejscu, w przyszłym roku, planujemy budowę estetycznej kawiarni.

Przy pałacu nie można parkować, na to także zwrócił ów mieszkaniec uwagę. Tymczasem podczas imprez samochody stoją w różnych miejscach w parku. Rozmawiał z mieszkańcem, który wiózł osobę niepełnosprawną na wózku do parku pozostawiając samochód poza nim. Zastanawiał się , dlaczego nie mógł podjechać na pusty parking przed pałacem.

– Obecnie regulamin parku zabrania wjazdu na jego teren, docelowo parkingi mają służyć wszystkim, którzy będą korzystać z pałacu. Teren wokół pałacu daje możliwości wyznaczenia miejsc postojowych.

Nasz czytelnik zaniepokojony jest zarastaniem Jeziora Wolsztyńskiego. Prosił o odpowiedź , co robi się w sprawie poprawy czystości jezior…

– Jestem zwolennikiem tego, aby zarówno jeziora jak i ich linie brzegowe służyły rozwojowi turystyki. Każdego roku wycinane są trzciny w miejscach, gdzie mamy na to zgodę zawartą w pozwoleniu wodnoprawnym. Dobrze rozwijają się przystanie kajakowe w rejonie plaży w Wolsztynie, Karpicku oraz Niałku Wielkim. Jeśli chodzi o poprawę czystości, zleciliśmy badania, które wyraźnie wskazały, że głównym czynnikiem zanieczyszczającym jest rzeka Dojca, która wnosi do jeziora duże ilości azotu i fosforu ponadto problemem jest gruba warstwa mułów zalegająca na dnie zbiornika.

Obecnie stawia się na ekologię. Czy więc nie można by skorzystać z finansowych środków zewnętrznych na budowę, na rzece stosownej oczyszczalni, aby ratować jeziora, będące naszym atutem turystycznym?

– W tym zakresie staramy się o środki zewnętrzne aby oczyszczanie zacząć właśnie od rzeki Dojcy, która wnosi bardzo dużo zanieczyszczeń do jeziora. Jest to jednak proces długotrwały. Równolegle pracujemy także nad rozwiązaniem wydzielenia kąpieliska z czystą wodą w jeziorze od strony parku oraz uatrakcyjnieniem samej plaży, co uważam, przyniosłoby efekt w postaci zwiększenia zainteresowania ze strony turystów w obrębie samej plaży.

Dla wielu osób, z którymi już kiedyś na ten temat rozmawiałam, bo to pomysł sprzed paru lat, był to projekt trudny do przyjęcia. Przedstawialiśmy go też na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego”.

Panie wiceburmistrzu czy nie można by zastosować jakiejś metody oczyszczania?

– Jezioro jest przede wszystkim płytkie z zalegającą grubą warstwą mułu, to powoduje iż nie można zastosować takiej metody, jak zrobiliśmy to na jeziorze Świętym w Obrze. Jezioro w Obrze jest o wiele głębsze posiada inną specyfikę. Specyfika tego jeziora pozwoliła na wybudowanie zastawek i rurociągów sterujących dopływem i odpływem wód. Poprzez system ten prowadzone jest natlenianie wód naddennych jeziora oraz ich odprowadzanie poza jezioro.

Uważam, że dla dalszego rozwoju turystyki i rekreacji ważne będzie także odpowiednie wykorzystanie linii brzegowych naszych jezior. Dlatego przejmujemy kolejne tereny w rejonie Jeziora Berzyńskiego (po przeciwległej stronie dworca), aby stworzyć tam obszary atrakcyjne turystycznie.

Proszę powiedzieć, jakie inwestycje są realizowane w tym roku?

– W dziedzinie oświaty realizujemy dwie duże inwestycje – rozbudowa Przedszkola nr 3 oraz budowa Gminnego Żłobka przy ulicy Komorowskiej. Koszt tych inwestycji wynosi ponad 10 mln złotych, z czego ponad połowę pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych. W tym roku oddamy do użytku kilka nowych dróg między innymi w Wolsztynie, Komorowie, Nowym Widzimiu, Niałku Wielkim. Ciąg pieszo rowerowy połączy ulicę Dąbrowskiego z ulicą Dworcową. Nowe linie elektroenergetyczne pojawią się w Barłożni, Karpicku, Komorowie, wymienione zostanie także oświetlenie na LED na ulicy 5-go Stycznia w Wolsztynie. Uzbrajamy także kolejne tereny inwestycyjne z myślą o dalszym rozwoju przedsiębiorczości na terenie naszej gminy.

Dziękuję za rozmowę

Anna Domagalska


OdpowiedzPrzekaż dalej

1 Comment

  1. Panowie burmistrzowie ładnie opowiadają, kluczą i przewracają oczami. Szukając pieniędzy na remont nie są wstanie zabezpieczyć pałacu nawet w prosty sposób. Drzewa rosną w rynnie pałacowej od lat przez co podczas deszczu woda leje się po elewacji. A wystarczy przestać pięknie gadać i wysłać ekipę z podnośnikiem koszowym.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

ZUS nie będzie prosił banków i telekomów o dane klientów

Następny

Duchowe SPA

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych