Takiego dofinansowania jeszcze nie było…

3 mins read

Przed wejściem do starostwa na rozmowę z panem Jackiem Skrobiszem, zatrzymałam się na chwilę, by sfotografować zieleń i kwiaty, a także wejście do budynku. Uświadomiłam sobie, że nie wszyscy młodzi ludzie rozróżniają siedziby: władzy miejskiej i powiatowej.

Główne wejście do starostwa powiatowego w Wolsztynie
Zieleń i kwiaty przed budynkiem starostwa

Mogłam się  o tym przekonać parę lat temu. Młoda osoba w sekretariacie starosty, wyjaśniając sprawę była przekonana, że to burmistrz Wolsztyna tu urzęduje. Pandemia spowodowała ograniczenia kontaktów w urzędach. Załatwialiśmy wszystko niemal zdalnie. W korytarzu starostwa zaskoczyły mnie nowe drzwi, otwierane automatycznie po przystawieniu odpowiedniej karty, otrzymanej po rejestracji. W ten sposób otwierałam drzwi, chcąc wejść do sekretariatu i starosty. Nie kryłam zaskoczenia, ale pan starosta Jacek Skrobisz wyjaśnił, że te obostrzenia są po to, by zachować bezpieczeństwo. Osoby mające do załatwienia sprawy, na przykład w Wydziale Komunikacji, mogą zarejestrować się przez Internet i przyjść na wyznaczoną godzinę danego dnia.

Panie starosto , jak spędził pan urlop?

– Byłem nad morzem w Mielnie. Polskie morze ma swoje walory – jod, których nie mają ciepłe morza. Uderzyło mnie to, że na plażach nie było tłoku.

Starosta Jacek Skrobisz

Jakie wydarzenia miały miejsce w Wolsztynie podczas okresu wakacyjnego?

– Powiat ma od dawna podpisaną umowę z powiatem karkonoskim, wcześniej jeleniogórskim (zmieniono nazwę powiatu 1 stycznia 2021 roku). Na przełomie lipca i sierpnia, na obozie żeglarskim w Wolsztynie, przebywała grupa młodzieży. Ukoronowaniem ich pobytu było zdobycie patentu żeglarskiego. Nasza młodzież w 2020 roku była natomiast na obozie narciarskim. 26 sierpnia w Wolsztynie podpisaliśmy dokument, o dalszej współpracy z przedstawicielami samorządu karkonoskiego.

Zdjęcie z obozu młodzieży ze Szklarskiej Poręby

Czy poza wymianą młodzieży współpraca obejmuje także inne przedsięwzięcia?

– 24 września jedziemy wraz z panem Ryszardem Kurpem (byłym starostą, który podpisywał dokument o współpracy) do Jeleniej Góry na Karkonoskie Spotkania Turystyczne. Będziemy tam promować nasze gminy i powiat.

W kalendarzu współpracy między powiatami partnerskimi zaznaczono wydarzenia do końca 2021 roku. Między innymi, w październiku Teatr ,,Fokus” z Wolsztyna wystąpi przed publicznością powiatu karkonoskiego, a w listopadzie do Wolsztyna z gościnnym występem przybędzie grupa artystyczna z powiatu karkonoskiego.

– Chcemy współpracować nie tylko z zagranicą, ale z naszymi samorządami. Oni mają góry, a my jeziora.

Nie było pewnie przerwy wakacyjnej w inwestycjach…

– W tym okresie ukończona została droga powiatowa w Belęcinie (tam, gdzie wcześniej powstała ścieżka rowerowa). Przeprowadzono remonty w szkołach ponadpodstawowych. W Liceum Ogólnokształcącym powstały dwa pomieszczenia po dawnych natryskach.

W ostatnich tygodniach informowano o braku nauczycieli w Polsce.

– W naszych szkołach nie brakuje ich. Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na realizację projektu ,,Nowoczesne szkoły zawodowe w powiecie wolsztyńskim– kluczem do kariery zawodowej”. Na realizację tego projektu otrzymaliśmy od marszałka województwa wielkopolskiego 8 milionów złotych. Takiego dofinansowania jeszcze nie było.

Przeczytałam założenia tego projektu, w którym podano szczegółowo, jakie prace będą wykonane. Między innymi będzie przeprowadzona modernizacja pomieszczeń w Zespole Szkół Zawodowych  w Wolsztynie wraz z budową budynku warsztatów do praktycznej nauki zawodu. Budynek, o powierzchni 368,8 m2  powstanie w Wolsztynie przy ul. Kusocińskiego 1.

Projekt zakłada też modernizację i przebudowę pomieszczeń w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie. W tej szkole, między innymi, dwie sale lekcyjne, mieszczące się w budynku tzw.,,internatu”, będą dostosowane na potrzeby pracowni informatycznych.  

-Martwi mnie słaby nabór do Zespołu Szkół  Rolniczych i Zawodowych w Powodowie.

Mimo atrakcyjnych tam kierunków nauczania. Ostatnio zaskoczyła wypowiedź Marszałka Senatu o konieczności zamknięcia szpitali w Polsce. Czy wyobraża sobie pan likwidację szpitala powiatowego w Wolsztynie?

– Absolutnie nie, nasz szpital jest na wysokim poziomie. Mamy bardzo dobrą kadrę medyczną, dlatego nasz szpital powinien funkcjonować. Należałoby dostosować dofinansowanie szpitala do jego potrzeb. A tę sprawę powinien rozwiązać rząd.

Byłam na spotkaniu z ministrem zdrowia, (za czasów pierwszego rządu PiS) p. Zbigniewem Religią, który miał projekt na reformę ochrony zdrowia.

– Nasz szpital boryka się z trudnościami finansowymi. Cieszymy się, że został rozbudowany, ale trzeba spłacać kredyt. To powiat powinien go zaciągnąć, a nie szpital. SPZOZ spłaca rocznie 2.500.000 zł kredytu oraz odsetki, a ten kredyt powinien spłacać powiat.

Czy mieszkańcy powiatu wolsztyńskiego mogą czuć się bezpieczni?

– Tak, mimo trudności szpital funkcjonuje.

Dziękuję za rozmowę

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

VII Marsz Katyński

Następny

Rodzinnie w ogródku św. Józefa

Ostatnie z

Nad Dojcą w Wolsztynie

Dwuletnia Stefcia mieszka nad Dojcą w Wolsztynie. Bardzo lubi spacerować nad rzeką, a pogoda sprzed kilkunastu