Poeta widzi więcej…

1 minuta czytania

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera oklaskami nagradzano każdy wiersz, czytany przez autorkę panią Bogumiłę  Konstancję Załęską.

Pan Adam Cukier prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitał poetkę, a prowadzenie spotkania powierzył pani Małgorzacie Budzie.

Zofia Szulc i Aleksandra Wachowska

Absolwentki wolsztyńskiego liceum swoim występem wprowadziły akcenty muzyczne (Zofia Szulc – pianino, Aleksandra Wachowska – śpiew, a Karol Piątyszek czytał wiersze pani Załęskiej , natomiast pan Michał Luchciński recytował je). Jak już wcześniej pisałam, w wierszach odbija się rzeczywistość, którą poetka obserwuje i zapisuje.

Karol Piątyszek
Pan Michał Luciński
Pan Adam Cukier bukietem róż dziękuje za poetyckie spotkanie
Bogumiła Konstancja – Załęska

Wspominając różne sytuacje życiowe, podzieliła się pewną historyjką. Słuchając kazania księdza zapisywała myśli, które zamknęła w przyszłym wierszu. Ktoś zauważył i ,,doniósł”, że pisze coś na księdza. Życiowe wspomnienia i nie tylko akcentowała wybranymi wierszami. Niekiedy pisała je na ,,zamówienie”, choć jak przyznała pani Załęska, niechętnie to czyniła wymawiając się, że nie potrafi tak tworzyć, a jednak powstały  takie wiersze – dla pocieszenia serca znajomej, czy na prośbę księdza profesora Franciszka Jadamusa ówczesnego proboszcza w Obornikach Śląskich, by  poświęciła wiersz świętemu Antoniemu, którego obraz  przywieziony z Kresów poddany był renowacji i umieszczony w kościele. Przede wszystkim poetka rejestruje wydarzenia, rozmowy czasem mimochodem zasłyszane, na przykład w kabinie pneumatycznej. Wiersze stanowią też poradnik życiowy – trzeba być dobrym. Nie sposób przybliżyć tematykę wszystkich wierszy sponad 300 wydanych tomików. Na spotkaniu przeczytałam wstęp ze skryptu, opracowanego przez panią Bogumiłę , a związanego z jej profesją zawodową. Oto dziewięć punktów, które stanowić powinny podstawę funkcjonowania w życiu społecznym, czy zawodowym.

  1. Prawo jest dla ludzi, a nie ludzie dla prawa
  2. Nie oceniaj pochopnie – szukaj prawy
  3. Naucz się słuchać ! nie tylko ludzi, ale i tego, co cię otacza
  4. Nie bój się myśleć! Myślenie nie boli i nie tuczy
  5. Pamiętaj, aby język nie wyprzedzał myślenia!
  6. Trzeba wiedzieć, co się pisze, a nie pisać, co się wie
  7. Brak obowiązkowości jest arogancją wobec otoczenia
  8. Umiar zdobi człowieka
  9. Własna niemoc (bierność) jest równie niebezpieczna, jak obca przemoc

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Z panem przewodniczącym nie tylko o powiecie…

Następny

Umacnia w cierpieniu

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych