W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera oklaskami nagradzano każdy wiersz, czytany przez autorkę panią Bogumiłę Konstancję Załęską.
Pan Adam Cukier prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitał poetkę, a prowadzenie spotkania powierzył pani Małgorzacie Budzie.
Absolwentki wolsztyńskiego liceum swoim występem wprowadziły akcenty muzyczne (Zofia Szulc – pianino, Aleksandra Wachowska – śpiew, a Karol Piątyszek czytał wiersze pani Załęskiej , natomiast pan Michał Luchciński recytował je). Jak już wcześniej pisałam, w wierszach odbija się rzeczywistość, którą poetka obserwuje i zapisuje.
Wspominając różne sytuacje życiowe, podzieliła się pewną historyjką. Słuchając kazania księdza zapisywała myśli, które zamknęła w przyszłym wierszu. Ktoś zauważył i ,,doniósł”, że pisze coś na księdza. Życiowe wspomnienia i nie tylko akcentowała wybranymi wierszami. Niekiedy pisała je na ,,zamówienie”, choć jak przyznała pani Załęska, niechętnie to czyniła wymawiając się, że nie potrafi tak tworzyć, a jednak powstały takie wiersze – dla pocieszenia serca znajomej, czy na prośbę księdza profesora Franciszka Jadamusa ówczesnego proboszcza w Obornikach Śląskich, by poświęciła wiersz świętemu Antoniemu, którego obraz przywieziony z Kresów poddany był renowacji i umieszczony w kościele. Przede wszystkim poetka rejestruje wydarzenia, rozmowy czasem mimochodem zasłyszane, na przykład w kabinie pneumatycznej. Wiersze stanowią też poradnik życiowy – trzeba być dobrym. Nie sposób przybliżyć tematykę wszystkich wierszy sponad 300 wydanych tomików. Na spotkaniu przeczytałam wstęp ze skryptu, opracowanego przez panią Bogumiłę , a związanego z jej profesją zawodową. Oto dziewięć punktów, które stanowić powinny podstawę funkcjonowania w życiu społecznym, czy zawodowym.
- Prawo jest dla ludzi, a nie ludzie dla prawa
- Nie oceniaj pochopnie – szukaj prawy
- Naucz się słuchać ! nie tylko ludzi, ale i tego, co cię otacza
- Nie bój się myśleć! Myślenie nie boli i nie tuczy
- Pamiętaj, aby język nie wyprzedzał myślenia!
- Trzeba wiedzieć, co się pisze, a nie pisać, co się wie
- Brak obowiązkowości jest arogancją wobec otoczenia
- Umiar zdobi człowieka
- Własna niemoc (bierność) jest równie niebezpieczna, jak obca przemoc
Anna Domagalska