Z panem przewodniczącym nie tylko o powiecie…

3 mins read

Rozmowa z panem Januszem Mrozkowiakiem, przewodniczącym Rady Powiatu Wolsztyńskiego.

Trudno wymienić wszystkie funkcje, jakie pan pełni.

– Najważniejsza jest dla mnie paca w szkole, w której spełniam się jako polonista, od kilku lat także jako historyk i nauczyciel filozofii. 

Przez pięć lat był pan dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3. Ujawnił się pan także jako aktor w Wolsztyńskim Teatrze ,,Fokus”. Poza tym zaangażował się pan w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Już czwartą kadencję jest pan radnym powiatu wolsztyńskiego, a od trzech lat przewodniczącego Rady Powiatu Wolsztyńskiego.

Obrady Sesji Rady Powiatu (luty 2020 rok)

Niemal w połowie wakacji powracam do konkursu literackiego, rozstrzygniętego pod koniec roku szkolnego. Powracam do tego konkursu, ponieważ literatura, poezja  w czasie wakacji nie powinny ,,leżeć odłogiem”.

Dzieci i młodzież biorą udział w tym konkursie. Zawsze takie konkursy rozwijają zmysły polonistyczne, a poza tym wyłaniają z powiatu wolsztyńskiego uczniów, których warto wspierać.

Na jakie tematy pisali uczestnicy tego konkursu?

– 2021 rok to stulecie urodzin Stanisława Lema i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Tematy konkursowe nawiązywały do tych rocznic.  Konkurs podzielony był na cztery kategorie. Klasy szkoły podstawowej (od 1-3) pisały na temat: ,,Wielka podróż orła po świecie”. Temat ten zaproponowała dla tych klas pani Sylwia Jóźwiak.

Drugi temat: ,,Czym dla Ciebie jest Ojczyzna?”, wybrała laureatka Hanna Wyrzykowska ze Szkoły Podstawowej w Świętnie.

W II kategorii  dla klas (od 4 do 6) szkół podstawowych wiodącym tematem był ,,Ruszasz wehikułem czasu – opisz swoje wrażenia”. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Julia Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie. W trzeciej kategorii (klasy od 7 do 8) szkół podstawowych najlepiej wypadła Emilia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie. Napisała pracę pt.,,Prawdziwa miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody”. W kategorii IV (szkoły ponadpodstawowe) laureatką została Wiktoria Klupsz z Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie. W tej kategorii dopuszczalne były różne formy także wiersze. Wiktoria napisała na temat zaproponowany na konkurs  przeze mnie ,,Miłość jest różą szarego życia- napisz wiersz, w którym udowodnisz, że miłość może nas odmienić”.

Jaki był poziom tegorocznego konkursu literackiego?

-Poziom był bardzo wysoki, podczas obrad komisji spieraliśmy się kogo nagrodzić.

Proponuję publikację tekstów laureatów. Okres wakacji sprzyja czytaniu. A teraz pytanie do przewodniczącego Rady Powiatu. Jaki był ten rok?

– Trudny, ale radni stanęli na wysokości zadania i komisje oraz sesje odbyły się bez zakłóceń.

Jakie decyzje zapadły, szczególnie ważne dla pana jako przewodniczącego?

– Wspomnę o pozyskaniu funduszy pozabudżetowych przez Zarząd Powiatu z jego przewodniczącym, starostą Jackiem Skrobiszem. Pozyskano ponad 20 milionów na drogi oraz ponad 9 milionów na rozwój szkolnictwa zawodowego- dla Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie.

Jaka była dla pana najtrudniejsza decyzja, jako przewodniczącego?

– Podjęliśmy uchwałę o likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach. Trzeba podkreślić, że była to uchwała intencyjna, ponieważ ona zabezpiecza samorząd powiatowy na wszelki wypadek, gdyby nie udało się pozyskać subwencji dla tej placówki.

To znaczy , że jeszcze nie wiadomo, czy Dom Wczasów Dziecięcych będzie zlikwidowany?

– Nie przekreśla to absolutnie funkcjonowania  tego domu. Dyrektorzy Domów Wczasów Dziecięcych w Polsce toczą rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat zmiany ustawy, aby turnusy, pokrywane przez subwencję, nie były tylko sześciodniowe. Jeśli nie uda się dokonać zmian ustawy, to jest pewne niebezpieczeństwo zamknięcia domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach 31 grudnia.

A co z życiem aktorskim?

– Przygotowujemy sztukę pt.,,Botoks” w reżyserii Adama Żuczkowskiego. To komedia obyczajowa. Akcja toczy się w klinice piękności.

Przedstawienie w Wolsztyńskim Domu Kultury (22 luty 2019)

Kiedy przewidywana jest premiera?

– W październiku. Próby trwają już od pół roku.

 Uczniowie i nauczyciele odpoczywają, a pan?

– Remontuję z żoną dom. Żona odkryła talent aranżacyjny, a ja staram się spełnić jej marzenia.

Okazuje się, że przewodniczący Rady Powiatu, jak i przewodniczący Rady Miejskiej, urlopowy czas wykorzystują na remont mieszkań.

Ma pan, więc czas na odpoczynek?

– Czytam dużo książek i niemal codziennie przeglądam materiały filmowe z archiwum byłej Telewizji ,,Karat oraz materiały filmowe z kaset wideo otrzymane od mieszkańców Wolsztyna. Nie tylko przeglądam, ale obrabiam cyfrowo i zamieszczam w Internecie.

Zapowiadany jest przegląd pańskich materiałów filmowych w Biurze Promocji i Turystyki w Wolsztynie.

– 30 lipca odbędzie się prezentacja materiału poświęconego ulicy Roberta Kocha. Pod koniec sierpnia zaprezentuję ulicę Poznańską w Wolsztynie.

Czyli przeniesie się pan w przeszłość, myśląc o remoncie z przyszłością.

Dziękuję za rozmowę

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Polska jest piękna

Następny

Poeta widzi więcej…

Ostatnie z

120 graczy zagrało w Kopa

Stowarzyszenie Kopa Sportowego ,,Kontra” w Kluczewie zaprosiło 7 kwietnia graczy do rozegrania kolejnego turnieju Grand Prix

Pamiętamy!

10 kwietnia 2010 roku w godzinach rannych dotarła wiadomość o tragicznej katastrofie i śmierci prezydenta RP

Ogłoszenie

(20+) Spektakl ” Kolacja na Cztery Ręce ” | Facebook