Żniwa za pasem

1 minuta czytania

Chociaż tegoroczna pogoda nas nie rozpieszcza, najpierw zimna i deszczowa aura wiosną, a obecnie afrykańskie upały, to jednak dzięki przekropnemu majowi nasze pola są w świetnej kondycji, a plony zapowiadają się na wysokim poziomie. Żniwa będą nieco przyspieszone z powodu fali upałów.

Pandemię ptasiej grypy i ASF mamy za sobą, lecz ich skutki są nadal boleśnie odczuwane. Już połowa hodowców trzody chlewnej w naszym powiecie trwale zlikwidowała produkcję wieprzowiny. (Dodam iż sama gmina Siedlec produkowała więcej niż całe województwo lubuskie). Cały czas jesteśmy w strefie, w której są ograniczenia w sprzedaży. Nowe, bardzo restrykcyjne obostrzenia i wymogi bezpieczeństwa biologicznego, są niezbędne, aby nie dopuścić w przyszłości do ponownych zakażeń.

Z dobrych rzeczy – rząd przygotowuje pakiet ustaw wspierających polskie rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich – Polski Ład. Głównymi założeniami programu jest: utrzymanie rodzinnych gospodarstw rolnych, działania mające na celu stworzenie takich warunków, aby Polska była krajem samowystarczalnym żywnościowo z jednoczesną możliwością eksportu sporych nadwyżek. Sama produkcja rolna jest dofinansowywana z środków unijnych i krajowych po to, aby żywność była tania. Projekt ma być zachętą dla młodych ludzi, by swoją przyszłość wiązali ze wsią i z rolnictwem.

Z punktu widzenia konsumenta, cieszy też zapowiedź programu paszportyzacji polskiej żywności. Już jesienią, jako pilotaż, będzie wprowadzony system, który pozwoli w chwili zakupu w sklepie, na pobranie za pomocą aplikacji w telefonie informacji (na razie  dotyczących: ziemniaków, wieprzowiny i wołowiny), kto jest producentem, na jakim polu produkt został wyprodukowany, jakich użyto nawozów, środków ochrony roślin, kto i gdzie przechowywał, pakował, transportował, itd. Będzie to pełna informacja pozwalająca zidentyfikować żywność i uzyskać pewność, że jest to produkt polski i bezpieczny dla nabywcy.

Miejmy nadzieję, że z Bożą pomocą, przy sprzyjającej aurze pogodowej, tegoroczne plony będą dobre i zebrane we właściwym czasie.

Tomasz Jazdon  

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. 1200 osób tańczyło w zespole

Następny

Wolsztynianie kibicują naszym piłkarzom

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych