,,Jedna jest tylko Polska, wolna i niepodległa” – Wincenty Witos. Uroczystości w Przemęcie, Perkowie i Buczu

/
5 mins read

11. listopada o godz. 11 w kościele św. Jana Chrzciciela Przemęcie, rozpoczęła się uroczysta Msza św. rozpoczynająca uroczystości związane z obchodami 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Dwóch kapłanów ks. Proboszcz Edmund Jaworski i ks Patryk Wendeker koncelebrowało Mszę świętą o błogosławieństwo Pana Boga dla druhów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Perkowa i za Ojczyznę. „To dzisiejsze święto rozpoczynamy z Bogiem – zaznaczył ks proboszcz E. Jaworski –pragniemy, aby nam błogosławił i pomógł budować wspólny dom – Polskę”. Podczas kazania ks. proboszcz odwołał się do historii „Niepodległość odzyskaliśmy po 123 latach. Wartości, które dla nas były najważniejsze stanowiły zagrożenie dla trzech państw ościennych, cóż dopiero konstytucja, to było największe zagrożenie. Zrobiono wszystko, aby wymazać Polskę z mapy Europy. Powstało Księstwo Warszawskie. Naszą wartością jest wolność, prawa człowieka. Musimy chronić naszą niezależność. Kajdany nie przychodzą w huku armat ale w szeleście gabinetów, krok po kroku, odmawiając nam po kolei wszystkich przywilejów. Bo my głupiutcy obywatele nie wiemy co i jak. Trzeba nam to napisać, ogłosić. Za tą wolność wiele krwi przelano. Nam nie wolno tej wolności oddać. Módlmy się we wszystkich intencjach naszej Ojczyzny i członków Towarzystwa Gimnastycznego „ Sokół”, aby przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki spełnione zostały wszystkie prośby zanoszone do Boga Ojca.”

O łaskę godnego życia w pokoju odśpiewano suplikacje. Po mszy nastąpił przemarsz na Rynek w Przemęcie gdzie pod figurą Serca Jezusowego delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze- symbol pamięci. Wójt Janusz Frąckowiak podziękował za odprawioną mszę św. ks. proboszczowi, licznym pocztom sztandarowym ,delegacjom, uczestnikom uroczystości szczególnie rodzicom i nauczycielom, którzy przyprowadzili dzieci , aby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom za wywalczoną wolność. Zacytował słowa Wincentego Witosa – „Jedna jest tylko Polska wolna i niepodległa.” Dalsze uroczystości odbyły się w Perkowie. W setną rocznicę powstania towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” odsłonięto i poświęcono mural. Wójt Janusz Frąckowiak, druh Adam Skorupiński, sołtys, radny Szymon Wojciechowski przecięli wstęgę, a ks. proboszcz poświęcił mural, który wykonał Bartek Sroka absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na uroczystości obecny był najstarszy druh Stanisław Wierzbiński . Podczas tych uroczystości i mszy oprawę muzyczną przygotowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKiB w Przemęcie.

Wieczornica w Buczu

W biało czerwonym blasku- tak zatytułowano wieczornicę, która odbyła się 11.listopada w Buczu. Wokół pałacu, w którym znajduje się Szkoła Podstawowa zgromadziło się wielu mieszkańców . Uczniowie przypomnieli rys historyczny tego wyjątkowego święta. Przypomnieli znaczenie symboli narodowych i daty kiedy być Polakiem znaczyło oddać za Ojczyznę życie. Śpiewano pieśni patriotyczne . Wystąpili też najmłodsi przedszkolacy – trójkąciku graj jaki piękny jest nasz kraj. Za obecność wszystkim podziękował dyrektor Szkoły Bartłomiej Górny, który przypomniał, że 105 lat temu po 123 latach Polska odzyskała niepodległość . To radosne święto. Zwrócił się też do rodziców- dbajcie aby dzieci w głowach i sercach miały barwy biało-czerwone. Dbajcie o te wartości. My w szkole staramy się mówić o patriotyzmie jak najczęściej. Wszystkim dziękuję za udział, nauczycielom za przygotowanie uczniów i życzę miłego świętowania. „ Na miejscowym cmentarzu spoczywa pięciu Powstańców Wielkopolskich . Przy ich grobach pojawiły się flagi powstańcze. Pamiętamy.

Alina Napieralska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Wolsztynie

Następny

O rodzinnym marszu i odznaczeniu dla Roberta Szweda

Ostatnie z

Wybory MISS i MISTERA

3 grudnia, w niedzielę o godzinie 12:00 w Klubie Muzycznym B17 na Stadionie Poznań, przy ulicy

Pierniki udały się…

Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wolsztynie razem z wychowankami Domu Dziecka „Droga” upiekły pyszne pierniki.