Obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Wolsztynie

7 mins read

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Wolsztynie rozpoczęła Msza święta w farze, w intencji Ojczyzny, zamówiona przez starostę. Mszę odprawił ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak w koncelebrze superiora o. Sebastianem Łuszczki OMI. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe.

Ksiądz proboszcz rozpoczął kazanie od zacytowania wiersza. pt. ,,Patriotyzm”, chcąc, jak podkreślił, nawiązać do polskiej rzeczywistości.
Zwrócił uwagę, że dziś toczy się dyskusja, czy Bogu należy się miejsce w nowoczesnej Europie, czy należy się w Polsce. Zarzuca się Polakom, że wciąż są bardzo religijni. Ksiądz proboszcz przytoczył wypowiedzi św. Jana Pawła II, na Błoniach Krakowskich w 1979 roku. Zanim stąd odejdę proszę, abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię „Polska” raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,- abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, nie zniechęcili- abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Odwołując się do 105. rocznicy odzyskania Niepodległości ks. Sławomir Majchrzak stwierdził:” trzeba powiedzieć jasno, że gdy ze sztandaru Bóg Honor Ojczyzna zdejmie się słowo- Bóg, wtedy ojczyzną staje się cały świat.”

Przywołał naszych przodków, którzy walczyli o niepodległość, za nią oddając swoje życie. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności. Dali przykład całemu światu, że Polska żyje i nie pogodziła się z życiem pod zaborami.
Ich walka przyniosła upragnioną wolność. Być może, wielu Polaków powiedziałoby po co się wychylać? Nasi przodkowie myśleli inaczej, nie bali się pokazać świadomości narodowej. „Jednym z elementów wówczas odzyskania niepodległości była wola narodu polskiego, który żył wiarą. O tym warto pamiętać i wychowywać tak nasze dzieci i młodzież w tym właśnie duchu”.

Po mszy, w pochodzie prowadzonym przez Wolsztyńską Powiatową Orkiestrę Dętą i mażoretki, przedstawiciele różnych środowisk przeszli ulicami miasta do Pomnika Niepodległości, przy którym wartę pełnili harcerze Hufca ZHP Wolsztyn.

Starosta Jacek Skrobisz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Powiedział, że 105. rocznica Niepodległości daje okazję do wspólnej refleksji nad naszą historią i wartościami, które kształtują naszą wolność i nad tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, podczas których tłumnie Polacy poszli do urn, aby pokazać znaczenie demokracji w życiu naszego narodu. Przypomniał bohaterów, którzy walczyli o naszą suwerenność, oto oni: Stanisław Siuda, Kazimierza Zenkteler, Stanisław Tomiak, Józef Wróblewski, Marcin Rożek.
Starosta podkreślił rolę demokracji stanowiącej jeden z fundamentów naszej niepodległości. Daje ona narzędzia do uczestnictwa w życiu publicznym, do kształtowania rzeczywistości. Zaznaczył, że w tegorocznych wyborach parlamentarnych wzięło udział 75% mieszkańców powiatu wolsztyńskiego. Oddali swój głos na osoby, które, według nich, najlepiej będą reprezentować ich interesy w parlamencie.
Zwrócił uwagę, że demokracja, to nie tylko udział w wyborach, ale także odpowiedzialność każdego z nas ,,za zaangażowanie w sprawy publiczne, troska o społeczeństwo, kraj, aktywność obywatelska, kontrola nad władzą i przestrzeganie zasad demokratycznego dialogu. Nasza niepodległość nie jest dana raz na zawsze – zaznaczył starosta – trzeba ją pielęgnować i chronić, a także, że należy mieć szacunek dla różnorodności poglądów i być otwartym na dialog.
Jacek Skrobisz przyznał: ,,Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Polska jest przykładem demokratycznego państwa, które łączy tradycję z nowoczesnością”.
Podkreślił, że przy pomniku stoją samorządowcy, służby mundurowe, organizacje pożytku publicznego, pracownicy jednostek powiatowych i gminnych, uczniowie, przedstawiciele kultury.
Zachęcił do aktywności, by działać na rzecz drugiego człowieka. Starosta Jacek Skrobisz podkreślił, że w dniu Niepodległości powinniśmy pamiętać o naszych wartościach narodowych, historii, i roli, jaką demokracja odgrywa w naszym życiu.

Swoje przemówienie zakończył podziękowaniem za udział w uroczystości i słowami: ,,Niech Dzień Niepodległości będzie dniem jedności i patriotyzmu, a słowo Polak brzmi dumnie”.

52 delegacje, w tym reprezentanci gminy Wolsztyn: burmistrz Wojciech Lis, wiceburmistrz Tomasz Spiralski oraz sekretarz Katarzyna Merda złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości. Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo uświetnił świąteczne spotkanie przy Pomniku Niepodległości.

2023 11 11 at 17 18 05 – YouTube

2023 11 12 at 16 51 53 – YouTube

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Bieg Niepodległości

Następny

,,Jedna jest tylko Polska, wolna i niepodległa” – Wincenty Witos. Uroczystości w Przemęcie, Perkowie i Buczu

Ostatnie z

Wybory MISS i MISTERA

3 grudnia, w niedzielę o godzinie 12:00 w Klubie Muzycznym B17 na Stadionie Poznań, przy ulicy

Pierniki udały się…

Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wolsztynie razem z wychowankami Domu Dziecka „Droga” upiekły pyszne pierniki.