Ten dzień powinien inspirować nas do działania na rzecz dobra Ojczyzny

5 mins read

Uroczystość z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza święta w Kościele pw. wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Mszę w intencji ojczyzny zamówioną przez starostę wolsztyńskiego, odprawił ksiądz Marcin Gawarzewski, który także wygłosił kazanie. Do kościoła przybyli przedstawiciele samorządów, mieszkańcy Miasta i Gminy, powiatu. Wiele pocztów sztandarowych stanęło w pobliżu ołtarza. W kazaniu ksiądz Marcin zaznaczył, że że 3 maja obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, której nasza ojczyzna tak wiele zawdzięcza. W trudnych chwilach dziejowych Polacy swoje życie zawierzali Matce Bożej.

Po mszy przy pomniku Konstytucji 3 Maja odbyła się druga część uroczystości. Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Jacek Skrobisz, który podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie.

,,Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielać się również nam, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe oraz że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków.

Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe, jak sto lat temu. Wartości zawarte w pierwszej konstytucji w Europie: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas wzorem do naśladowania. Stanowiąc prawo, na każdym szczeblu władzy, winniśmy szanować przeszłość, z nadzieją spoglądając jednocześnie w przyszłość. Każdy z nas ma prawo do osobistego przeżywania emocji, jakie budzi w nas słowo patriotyzm. Ale w takim dniu, jak dzisiejszy, warto zadać sobie pytanie czy potrafimy kochać naszą ojczyznę bez względu na wszystko? Czy potrafimy wznieść się ponad nasze osobiste poglądy, urazy, sympatie, antypatie? Mając świadomość, że miłość do ojczyzny to nie tylko cześć dla symboli narodowych, nie tylko pamięć o bohaterach, czy uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, ale również miłość i szacunek okazywany innym rodakom. Dziś żyjemy w niepodległej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Każdy z nas może decydować o sobie, o tym gdzie i jak chce żyć. Wiemy, ze nikomu nie wolno nic narzucać, ale wiemy też, że stale trzeba docierać z prawdą do świadomości ludzi po to, by w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu, prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej małej ojczyzny, niezależnie od wszystkich różnic jakie nas dzielą, umieć się porozumieć. Pragnę zostawić dziś Państwa z takim przemyśleniem: czy potrafimy dobrze wykorzystywać wolność, wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy tą wolnością się cieszyć? Czy potrafimy tę wolność należycie pielęgnować? Czy potrafimy i chcemy znajdować nić porozumienia z drugim człowiekiem? „. Tymi pytaniami zakończył wystąpienie starosta Jacek Skrobisz.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Im. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze wystąpili z programem artystycznym, zaznaczając w nim wartość i znaczenie Konstytucji 3 Maja.
Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta zapewniła oprawę muzyczną, wystąpiły mażoretki Aura. 45 delegacji reprezentujących samorządy, organizacje działające na tereny powiatu stowarzyszenia, instytucje, szkoły złożyły przy pomniku wieńce i kwiaty.


Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Dom rodzinny – Polska

Następny

Matura 2023

Ostatnie z

Wybory MISS i MISTERA

3 grudnia, w niedzielę o godzinie 12:00 w Klubie Muzycznym B17 na Stadionie Poznań, przy ulicy

Pierniki udały się…

Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wolsztynie razem z wychowankami Domu Dziecka „Droga” upiekły pyszne pierniki.