Dom rodzinny – Polska

/
5 mins read

Uroczystą Mszą świętą zamówioną przez wójta Janusza Frąckowiaka rozpoczęły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Przemęcie. Ks proboszcz Edmund Jaworski wprowadził liczne poczty sztandarowe i rozpoczynając nabożeństwo zaznaczył, że „ modlimy się dzisiaj za dom rodzinny, któremu na imię Polska. Dzisiaj jest również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – naszej głównej Patronki. 3 maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm pierwsza demokratyczna Konstytucja. Polska – nasz dom rodzinny. Przepraszamy dzisiaj za brak miłości do tego domu, przepraszamy za spory, kłótnie, nienawiści. Ciągle nie potrafimy się wznieść ponad podziały, zaakceptować odmienne zdania. Powinniśmy być bukietem różnorodności. Nauczmy się być sobą i przeprośmy też za to, że nie potrafimy być sobą”. Kazanie, które wygłosił ks. proboszcz E Jaworski rozpoczął od porównania miłości do Trójcy Świętej i Matki Boga z miłością do Ojczyzny. Odwołał się również do historii. „W 1656 roku Król Polski Jan Kazimierz oddał Polskę pod opiekę Maryi i ustanowił ją Królową Korony Polskiej. Długa była droga, jaką przeszliśmy, jako naród od ślubów Jana Kazimierza do uchwalenia Konstytucji. Bóg chciał, aby właśnie pod władzą tego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i właśnie w to święto uchwalono Konstytucję. Król był postacią różnorodną, kontrowersyjną, ale był pełen dobrej woli. Chciał tę Polskę kochać i reformować. Wykazał się dbałością o podniesienie poziomu intelektualnego narodu. Stworzył Szkołę Rycerską. Był twórczy. Przystąpił do Konfederacji Barskiej trochę ze strachu przed detronizacją . Był nieszczęśliwy”.

Ksiądz powiedział: ,,Panie zbaw nam Ojczyznę. Jesteśmy po to, aby tutaj stanąć pod krzyżem – Matko oto dzieci twoje, dzieci oto Matka nasza. Przez wstawiennictwo Maryi prośmy o zgodę i pokój pomiędzy zwaśnionymi narodami, aby Pan Bóg błogosławił naszej Ojczyźnie. Módlmy się o wierność duchową, abyśmy nie musieli się wstydzić przed naszymi przodkami, abyśmy umieli się wyróżniać szlachetnymi czynami. Oby wszystkim, którzy zginęli w imieniu Ojczyzny Pan Bóg dał życie wieczne.”

Mszę świętą uświetniła Młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą Jarosława Przewoźniaka. O pokój, o godne życie w pokoju dla Polski, Ukrainy i Białorusi odśpiewano suplikacje. Prośba ta i modlitwa za Ojczyznę wybrzmiała w hymnie Boże coś Polskę.

Za odprawienie Mszy Św. księdzu proboszczowi, organizatorom uroczystości, za liczne poczty sztandarowe, za obecność podczas uroczystości podziękował wójt gminy Przemęt J. Frąckowiak, który podkreślił: ,,Objeżdżając gminę, miejsca pamięci, pomniki można było zauważyć, że społeczność nasza począwszy od tych najmłodszych do najstarszych egzamin z patriotyzmu zdaje na szóstkę. Dziękuję za wywieszone flagi, prezesowi Koła TPPW Antoniemu Fornalskiemu i Sebastianowi Krukowi za odnowienie tablic pamiątkowych na rynku i cmentarzu. Życzę wszystkim miłego świętowania i wszystkiego dobrego”. Po przemarszu na Przemęcki Rynek i odśpiewaniu Hymnu Polski, delegacje złożyły kwiaty ,wieńce i zapaliły znicze.

Alina Napieralska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

Następny

Ten dzień powinien inspirować nas do działania na rzecz dobra Ojczyzny

Ostatnie z

W ogrodzie pani Marii

Rododendrony, azalie w ogrodzie pani Marii Bączyk, zachwycają kolorami. Pani Maria z mężem założyli ogród 20

Bez osłonek

W kwietnia uroczyście obchodzono 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie to ukazało bohaterstwo Żydów,

0 0.00