Początek tygodnia z otwarciem Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolsztynie i szkoły w Tłokach

3 mins read

Początek tego tygodnia rozpoczęły dwie oficjalne uroczystości z okazji otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolsztynie i zmodernizowanej oraz rozbudowanej szkoły w Tłokach. Pierwszy obiekt powstał w ciągu siedmiu miesięcy od podpisania umowy na jego budowę. Była ona możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa – 4.146.000.104 zł. Całość inwestycji wyniosła 5,6 mln złotych. Podkreślił to w swoim wystąpieniu burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis. Takiego wsparcia udzielili: obecny na uroczystości wojewoda Michał Zieliński, wiceminister Rozwoju Technologii Grzegorz Piechowiak oraz Marta Kubiak, poseł PiS na Sejm RP. Poseł Marta Kubiak, odczytała list od Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, w którym minister podkreśliła, że ,,pomoc w tym domu zyskują nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także ich rodziny i opiekunowie”. Trudno więc nie docenić wielu korzyści płynących z funkcjonowania takich palcówek. Rząd Zjednoczonej Prawicy z roku na rok zwiększa nakłady finansowe na rozwój sieci , ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dodatkowy miliard złotych przekażemy w latach 2022 -2024 na programy wspierające niezależność oraz ułatwiające podejmowanie aktywności zawodowej i społecznej w ramach pakietu ,,Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wkrótce zostaną też uruchomione trzy programy mieszkaniowe, na które zostanie przekazanych 600 milionów złotych. To ogromny krok w kierunku stworzenia osobom z niepełnosprawnościami warunków do niezależnego życia”.

Minister Maląg w tym liście także pogratulowała władzom samorządowym, oddania do użytku Środowiskowemu Domu Samopomocy.

Gratulacje złożyli starosta Jacek Skrobisz ,wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak ,wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński, a także goście zaproszeni na tę uroczystość.
Funkcję kierownika placówki pełni Grzegorz Dolaciński. Zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi odpowiedniej pozamedycznej opieki środowiskowej i społecznej. Wolsztyński ŚDS nawiązał już współpracę z innymi tego typu domami.

Fot. UG

OTWARCIE SZKOŁY W TŁOKACH

W oficjalnym otwarciu rozbudowanej szkoły wzięli ci sami goście, którzy uczestniczyli w otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy. Burmistrz Wojciech Lis podziękował radnym za poparcie tej inwestycji, a uczniom tej szkoły życzył, by odnosili sukcesy.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie, do którego należy filia Szkoły w Tłokach, w swoim wystąpieniu powiedział m.in.:

,,Dzisiaj dla szkoły w Tłokach, to dzień szczególny, dzisiaj spełniło się kolejne marzenie naszej społeczności szkolnej, marzenie wszystkich mieszkańców Tłok.

Szkoła była ważna dla naszej miejscowości , obok kościoła i sali wiejskiej. To miejsce integracji naszej społeczności. Szkoła to miejsce kształtowania naszych osobowości, to miejsce naszego rozwoju, ale zarazem historia miejscowości. Szkoła jest  ważna, była też taka dla naszych przodków. Ponad 100 lat temu w tej szkole doszło do wystąpienia młodzieży, która nie zgadzała się z pruską polityką germanizacji. Dzisiaj pamiętamy o bohaterstwie i patriotyzmie uczniów tej szkoły, którzy stanęli do walki w obronie mowy ojczystej. Historię strajku dzieci w Tłokach, w 1906/1907 przypomniał Hubert Rokoszewski, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i wicedyrektor tej szkoły.

Odśpiewano Rotę, delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej strajk.

Ksiądz Marcin Gawarzewski poświęcił szkołę. Przewodnicząca Rady Rodziców Ilona Kulus, sołtys Marek Misiorny, Agnieszka Czajka, wojewoda Michał Zieliński, poseł Marta Kubiak oraz burmistrz Wojciech Lis, przecięli wstęgę.

Wszyscy goście zwiedzili szkołę, a potem udali się do sali wiejskiej.

Koszt rozbudowanej i zmodernizowanej szkoły wyniósł 3. 200.000 zł. Dzieci wystąpiły w programie artystycznym, który nawiązywał do otwarcia ich szkoły.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Wolsztynie uczy się 600 uczniów, a w Tłokach 50. Uczy w niej 66 nauczycieli. Marzeniem pana dyrektora Mariusza Urbana jest, by w szkole w Tłokach, uczyło się 100 uczniów. Pan dyrektor podkreślił, że w przygotowaniach do uroczystości zaangażowana była cała społeczność lokalna – panie z KGW, Rada Sołecka, sołtys, Ochotnicza Straż Pożarna i rodzicie. ,,Ta społeczność powinna mieć taką szkołę, jaką dziś otwarto” – powiedział dyrektor Urban.

Fot. Katarzyna Kokornaczyk

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Wrócili z medalami

Następny

Randka w ciemno z książką

Ostatnie z

Kluczewo przyciąga graczy

Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie, w niedzielę 3 marca zaprosiło na pierwszy turniej rundy wiosennej

Rewitalizacja pałacu

Mieszkańcy Wolsztyna nieraz pytali o remont pałacu. Pojawiło się ogrodzenie przed obiektem, dlatego zwróciłam się do

Ważny komunikat

Dragon-24 – wojsko na największych, planowych ćwiczeniach Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować