Nasza sonda

14 mins read

Zwróciliśmy się do kilkunastu osób z gmin: Przemęt, Siedlec i Wolsztyn, z pytaniem: Jaki był dla pani, pana rok 2022 i początek 2023 roku?

Pani Róża – Różnie bywało w ubiegłym roku. Nie mam wielkich oczekiwań, biorę życie jakie jest. Oby nie było gorzej, jak jest teraz i obyśmy byli zdrowi, bo to jest najważniejsze. Najgorsze przeżycia to te związane z wojną w Ukrainie i oby nas to nie spotkało. Nowy rok zaczął się zupełnie normalnie.

Pani Maria – W ubiegłym roku non stop były kłopoty szczególnie ze zdrowiem. Choroby, szpitale i nie tylko. Chorowałam, ale w rodzinie też nie było dobrze. Nowy rok rozpoczął się na razie spokojnie, ale może być różnie. Mam nadzieję, że będzie lepszy niż poprzedni . Nadzieja umiera ostatnia.

Pan Andrzej – Poprzedni rok był dla mnie, brakuje mi cenzuralnego określenia. Zdrowotnie bardzo kiepsko. Problemy z sercem, bólem nogi . Dostałem emeryturę, więc to był dobry akcent. Nowy rok rozpoczął się w miarę dobrze.

Pani Anna – Uważam ten rok za dobry. Mam pracę i wypłatę na czas. Pamiętam, że kiedyś były z tym problemy. Mam co jeść. Byłam zdrowa, nikt z rodziny też nie chorował. Nikt z moich bliskich nie umarł. Nowy rok też zaczął się dobrze. Żyję dniem dzisiejszym. Nie robię wielkich planów. Nie gromadzę dóbr ani pieniędzy, bo trumna kieszeni nie ma. Narzekać nie będę, bo to w niczym nie pomaga. Przeżyłam już kilka trudnych lat. Cieszę się tym co mam.

Ewa – Ubiegły rok był dla mnie ciężki, obarczony dużymi problemami. Zmieniłam pracę i dylematy z tym związane były trudne. Praca na stałe, czy na czas określony, sprawy finansowe dla mnie bardzo ważne, też na początku przedstawiały się kiepsko. Ten rok zaczął się dobrze. W pracy się poukładało, jestem zadowolona i zdrowa.

Pan Franciszek – Ten poprzedni rok był ni to dobry, ni to zły. Nie złamałem przysięgi małżeńskiej. Mam żonę od 40 lat (tą samą). Chociaż w rodzinie takie zdarzenie było. Kłopoty były i są nadal trzeba się z nimi borykać. Mam gospodarstwo, świnie tanie ,bo z czerwonej strefy( ASF), ale jak idę do sklepu, to nie ma mięsa tańszego z czerwonej strefy. Tusk z Balcerowiczem chcieli nas sprzedać. Nie udało się, więc nadal krzyczą. Tusk emeryturę chciał mi dać pośmiertnie , a sam ile ma? Dążył, aby sprzedać Polskę. On i jego kumple już mają powycierane włosy, bo koryto małe. No to się dalej pchają, chcą nas zniszczyć.

Pani Zuzanna – Generalnie w ubiegłym roku nie było źle. Wszyscy byli zmęczeni tym Covidem. Dwa lata byliśmy zamknięci, a potem nagle wszyscy wyszli. Zaczynaliśmy od początku. Trochę problemów było. Najpierw ekscesy na granicy, potem wojna w Ukrainie, strajki kobiet, a w dalszej kolejności obawy, że szkoły zamkną, bo nie będzie węgla. Wbrew pozorom uczniowie przeżywają takie sprawy . Ten rok zaczął się lepiej, chociaż wojna nadal trwa. U nas jest spokojnie, a wpływu na to, co się dzieje u sąsiadów nie mamy.

Pan Jerzy – To nie był zły rok. Spokojnie w pracy, w domu i w rodzinie. Tylko ta wojna w Ukrainie nie chce się zakończyć . Jest obawa, że Rosja łapę wyciągnie dalej. Strach pomyśleć, co dalej. Boję się też o nas , bo to, co wyprawiają politycy w głowie się nie mieści. Tusk i jego armia chcą dokonać dzieła zniszczenia nas . Oby się nie udało. Mam obawy, że to nie będzie spokojny rok.

Wypowiedzi wysłuchała Alina Napieralska

Pan Włodzimierz – Końcówka roku była dla mnie trudna z powodu dolegliwości zdrowotnych. Mimo tego w zeszłym roku udało nam się z żoną spędzić atrakcyjny urlop za granicą.
Starałem się podejmować pewne inicjatywy związane z moją profesją. 2023 rok rozpocząłem z nadzieją, że będzie dobry i poprawi się moje zdrowie. Postaram się coś dobrego w swoim środowisku, w tym roku zrobić.
Pan Jan – Dla mnie 2022 rok był dobry, ale towarzyszyła mi obawa, co się stanie z Polską w kontekście wojny w Ukrainie. Od początku 2023 roku moja moja myśl zaprzątnięta jest przyszłością naszego kraju, a także Ukrainy.
Pani Teresa – Ubiegły rok był dla mnie niezbyt udany z powodu problemów zdrowotnych. Luty przyniósł widmo wojny. W marcu przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy, zrobiło się raźniej. Potem, niestety zaczęły się problemy rodzinne i wtedy rodzina z Ukrainy nam pomogła.
Lato było udane, codziennie kawa z gośćmi z Ukrainy na świeżym powietrzu. Jesienią zrobiło się pusto, goście z Ukrainy odjechali do swojego kraju. Grudzień był dla mnie niespodziewanie dobry. Pojechałam kolejny raz do Torunia, na jubileusz 31-lecia powstania Radia Maryja. Tym razem udałam się tam autokarem z grupą z Nowego Tomyśla. Dla nas z mężem Radio Maryja jest wielką radością, uniwersytetem w domu, ponieważ ukończyłam szkołę średnią i nie miałam możliwości kształcić się dalej. W radiu są wspaniałe audycje z zakresu historii, przyrody, zdrowia z udziałem wybitnych specjalistów. Świetne są cotygodniowe audycje dla małżonków i rodziców. Specjalny program ma młodzież.
Słuchałam, więc radia cały rok, ponieważ przy radiu można wykonywać domowe obowiązki. Z mężem byliśmy na Pasterce w Obrze. Było cudownie. Przed Pasterką przez 15 minut biły dzwony.
Początek 2023 roku zaczął się dobrze. Spotykaliśmy się z rodziną, z okazji różnych uroczystości.
Pani Wiesława – Rok 2022 był dla mnie rokiem przeciętnym. W rodzinie nie było chorób. Póki co, finanse pozwoliły nam na wyjazd, na wczasy. Straszono nas dużymi podwyżkami energii, brakiem węgla w domach. Okazało się, że była to niepotrzebnie wywołana panika. A na dowód tego, że panikowanie nic nie daje , świadczy brak kolejek na stacjach benzynowych. Rok 2023 naprawa mnie i moją rodzinę optymizmem. Wierzymy, że inflacja spadnie.
W marcu będzie najwyższa dotąd rewaloryzacja rent i emerytur, sięgająca ponad 14%. Mam nadzieję, że w Ukrainie nastąpi przełom i wojna się zakończy zwycięstwem Ukraińców.
Pani Barbara – Ubiegły rok był dla mnie dobrym rokiem, nie mam co narzekać , ponieważ jesteśmy z mężem zdrowi i to najważniejsze. Byliśmy z mężem na urlopie, nie narzekamy i patrzymy optymistycznie w przyszłość. Boję się tylko wojny w Ukrainie, ale mamy z mężem nadzieję, że Putin przegra tę wojnę.
Początek roku rozpoczął się od wizyty u kardiologa, ale wyniki są na szczęście dobre.

Pani Elżbieta – Miałam w zeszłym roku dużo problemów do rozwiązania, a także zmartwień nie brakowało oraz kłopotów ze zdrowiem. Mimo tego cieszyłam się ,gdy w ogrodzie zakwitły kwiaty i już dziś cieszę się, że wkrótce będzie wiosna, a z nią nadzieja na lepsze czasy.
Pan Paweł – W zeszłym roku największe wrażenie zrobiło spotkanie z przypadkowo spotkanym człowiekiem. Z rozmowy z nim zapamiętałem zdanie: ,,świat bardziej jest zepsuty niż jesteś w stanie sobie wyobrazić”.
I chyba miał rację, ponieważ już w 2023 roku, w jednej ze stacji komercyjnej widziałem promocję prostytucji.
Pani Maria – Trochę chorowałam, miałam Covid, ale przeszłam łagodnie. Z powodu upałów nie wychodziłam na dwór. Trochę czasu spędzałam na działce, podziwiając kwitnące kwiaty ,a także cieszyłam się zbiorem owoców. Śledziłam informacje zarówno w telewizji, radiu, a także Internecie i muszę przyznać, że przerażona jestem tym, że ludzie tak na siebie naskakują i nie potrafią docenić tego co otrzymują. Myślę tu o dodatkach dla dzieci, dodatkowych emeryturach . Zauważyłam to szczególnie w zeszłym roku ,że nie umiemy być wdzięczni. Mamy pokój, ale czy możemy być spokojni? Byliśmy świadkami ogromnej pomocy, jaką w naszym mieście i na wsiach ludzie nieśli Ukraińcom. Odbywały się także zbiórki w kościołach, a w parafiach ludzie organizowali także pomoc rzeczową. Już w 2023 roku w styczniu oglądałam film w telewizji polskiej ,,Powołany”. Zrobił na mnie duże wrażenie i polecam go wszystkim, można go znaleźć na Youtubie.

Pan Janusz – Ubiegły rok był rokiem pocovidowym. Sytuacja zdrowotna polepszyła się. Dbają o ludzi starszych. Emeryci mają dodatkowe 13 i 14 emerytury. Rewaloryzacja rent i emerytur także polepsza sytuację ludzi. Będzie żyło się lepiej, oby tylko zdrowie dopisało. Pogoda na przełomie 2022 i 2023 roku nie wpływała na zdrowie z powodu skoków temperatur.

Wysłuchała Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Kolejne środki na remont i budowę nowych dróg z RFRD.

Następny

Ciekawe zajęcia w Wolsztyńskim Domu Kultury

Ostatnie z

Wybory MISS i MISTERA

3 grudnia, w niedzielę o godzinie 12:00 w Klubie Muzycznym B17 na Stadionie Poznań, przy ulicy

Pierniki udały się…

Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wolsztynie razem z wychowankami Domu Dziecka „Droga” upiekły pyszne pierniki.