Urząd Skarbowy informuje

3 mins read

Szanowni Państwo,

przed nami kolejna akcja zeznań rocznych PIT. To już kolejny rok, w którym usługa Twój e-PIT jest udostępniana podatnikom w ramach serwisu e-Urząd Skarbowy. Biorąc pod uwagę szereg zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, a następnie Niskich Podatków tegoroczna akcja rozliczeń podatku dochodowego wymaga dużego wsparcia ze strony Krajowej Administracji Skarbowej.

Dlatego chciałabym Państwu przekazać kilka istotnych informacji.

Tegoroczona akcja zeznań rocznych PIT potrwa od 15 lutego do 2 maja (koniec kwietnia przypada w niedzielę).

Od tego roku zrównano terminy składania zeznań PIT. Nie tylko zeznania PIT-36/PIT36S, PIT-36L/PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 będą składane do końca kwietnia. Począwszy od 2022 roku rozliczenie ryczałtu na druku PIT-28/PIT-28S składany również w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia (do tej pory składano do końca lutego). Zmianie uległ termin składania PIT-28/PIT-28S ale nie termin płatności za ostatni okres 2022 roku. Ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. płacimy do końca lutego 2023 r. W kolejnych latach ryczałt będzie płatny do 20. stycznia następnego roku podatkowego.

PIT-2 – chociaż zwykle składa się go po podjęciu pracy – może być również złożony w dowolnym momencie w trakcie roku podatkowego. Podatnicy, którzy mają kilku pracodawców, mogą wybrać jednego, który będzie odliczać kwotę zmniejszającą podatek lub podzielić kwotę zmniejszającą zaliczkę na kilku płatników. Nowy druk oświadczenia PIT-2 jest zagregowany. Oznacza to, że będzie można za jego pomocą złożyć różne oświadczenia/wnioski, które przewiduje ustawa PIT.

W tym roku możemy przekazać na rzecz OPP już nie 1% a 1,5%. Organizacje Pożytku Publicznego będą mogły otrzymać wyższe kwoty. Warto również przypomnieć, że działa mechanizm zautomatyzowanego przekazywania części podatku dla OPP. Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne. Wówczas urząd skarbowy przekaże kwotę w wysokości 1,5% podatku należnego wykazanego w PIT-40A tej organizacji, którą emeryt lub rencista wybrał w poprzednich latach. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym (nie składają zeznania PIT-37 albo PIT-36).

Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku. Nie trzeba samodzielnie obliczać różnicy ani ustalać korzystniejszego dla siebie sposobu rozliczenia – Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za nas. Do obliczenia hipotetycznego będą wykorzystywane wyłącznie te dane, które podatnik wskazał w deklaracji PIT. Pod uwagę będą brane wszystkie podane przez podatnika ulgi i preferencje. Jeżeli obliczony przez KAS hipotetyczny podatek należny będzie niższy od wykazanego przez podatnika podatku należnego w zeznaniu podatkowym, to urząd skarbowy wyśle do podatnika informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu. Pismo będzie wysyłane w terminie 21 dni od złożenia zeznania za pośrednictwem operatora pocztowego albo przez e-US. Urząd skarbowy będzie informował tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpi różnica. Podatnicy sami będą mogli sprawdzić ile wyniósł ich hipotetyczny podatek należny i czy mogą się spodziewać z tego tytułu zwrotu. Będą mogli to zrobić przy użyciu opracowywanego przez MF kalkulatora, który zostanie umieszczony na stronie www.podatki.gov.pl.

Oprócz usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym dostępnych jest też ponad 20 innych usług, m.in. e-korespondencja z urzędem, pobieranie elektronicznych zaświadczeń, sprawdzanie statusu zwrotu PIT i VAT, sprawdzenie i opłacenie mandatów karnych. Do e-Urzędu Skarbowego zalogujesz się poprzez login.gov.pl (profil zaufany, bankowość elektroniczna, e-dowód), mObywatel lub dane podatkowe. Jednakże logując się danymi podatkowymi mamy dostęp wyłącznie do usługi Twój e-PIT, bez innych funkcjonalności e-US).

W razie wątpliwości lub pytań podatnicy mogą skorzystać z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej; serwisu internetowego podatki.gov.pl, gdzie znajdą wyjaśnienia i poradniki dotyczące rozliczeń; oraz z konsultacji z pracownikiem naszego urzędu skarbowego – po wcześniejszym umówieniu wizyty np. na stronie Umów wizytę w urzędzie skarbowym (podatki.gov.pl).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie

Małgorzata Tomkowiak

https://www.wielkopolskie.kas.gov.pl/urzad-skarbowy-w-wolsztynie

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Noworoczne spotkanie burmistrza z przedsiębiorcami

Następny

Książki na aukcji WOŚP-u – cenna inicjatywa Szymona Łazarka

Ostatnie z

Kluczewo przyciąga graczy

Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie, w niedzielę 3 marca zaprosiło na pierwszy turniej rundy wiosennej

Rewitalizacja pałacu

Mieszkańcy Wolsztyna nieraz pytali o remont pałacu. Pojawiło się ogrodzenie przed obiektem, dlatego zwróciłam się do

Ważny komunikat

Dragon-24 – wojsko na największych, planowych ćwiczeniach Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować