Posłani na trudne czasy

/
1 minuta czytania

Inauguracja nowego roku formacyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze odbyła się 19 października. Uroczystość rozpoczęła Msza święta w kaplicy seminaryjnej. Przewodniczył jej Prowincjał Polskiej Prowincji o. Paweł Zając OMI, który wygłosił także kazanie. W kazaniu przypomniał o zakończonej Kapitule Generalnej Zgromadzenia. Przytoczył wypowiedź ojca generała Louisa Loungena, który zakończył dwuletnią posługę. Nawiązał w niej do rozmowy z prenowicjuszem – młodym człowiekiem, który dopiero zaczął drogę życia zakonnego.

“Wiem, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Wiem, że jest świat zeświecczony, zsekularyzowany, że trudno jest młodym uwierzyć w swoje powołanie, uwierzyć w Boga, pójść za głosem Bożym. Ja to wszystko wiem, ale mam głęboko w sercu przekonanie, że właśnie oblaci zostali przez Boga powołani do czasów takich, jak nasze. Do czasów bardzo trudnych. Nie do czasów, gdzie możemy się cieszyć jakimiś triumfami, ale do czasów, w których wiara jest trudna, do czasów, w których Kościół przeżywa swoje kryzysy i kłopoty. Nasze Zgromadzenie dla właśnie takich czasów zostało powołane”.

Ojciec prowincjał podkreślił, że choć inauguracja należy do najmniejszych z powodu liczby kleryków, to wybrani do posługi mają ponieść charyzmat św. Eugeniusza de Mazenoda, dalszym pokoleniom. W auli seminaryjnej ojciec superior Sebastian Łuszczki powitał przybyłych na uroczystość gości. Po wieloletniej posłudze w Obrze odszedł (od. red. do Wrocławia( – długoletni wykładowca ojciec Kazimierz Lijka, wykładowca liturgii. Ojciec superior podziękował mu za jego pracę. Prefekt studiów o. Łukasz Krauze, przedstawił sprawozdanie z działalności dydaktycznej.

Po raz trzydziesty uczestniczyłam w uroczystości inauguracyjnej w Obrze. Pierwszy raz byłam na niej w 1990 roku i odtąd co roku czekałam na tę uroczystość. Zawsze ubogacała mnie. Każde wykłady dostarczały wiedzy i duchowych przeżyć. I tym razem tak było. Wykład księdza dr Adama Adamskiego Cor: pt.,,Kapłan jako sługa  Logosu w świecie chaosu”.

Anna Domagalska

Zdjęcia i filmy udostępnione przez oblatów

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Budowniczy kościoła w Kamieńcu, spoczywa na wolsztyńskim cmentarzu

Następny

Wspominamy…

Ostatnie z

Wieści z biblioteki

Wolsztyńska Biblioteka pozyskała 3 000 zł na zakup nowości książkowych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn