W Roku Romantyzmu

/
1 minuta czytania

Tydzień temu, 3 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się Narodowe Czytanie. Publiczne czytanie dzieł polskiej kultury zainicjowano w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Akcja ta jest kontynuowana pod patronatem pary prezydenckiej, a wolsztyńska biblioteka co roku bierze w niej udział. Czytano już m. in. „Trylogię” i „Quo Vadis” Sienkiewicza, „Lalkę” Prusa czy „Wesele” Wyspiańskiego. Podczas tegorocznej, jedenastej, edycji lekturą były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

,,Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza (…) Rok Romantyzmu Polskiego ogłoszono w 2022 roku.”. Jak pisze prezydent Andrzej Duda w swoim liście, zbiór ten „zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury”.

O znaczeniu „Ballad i romansów” dla polskiej poezji opowiedziała, prowadząca spotkanie w bibliotece, Karolina Jureczka. Następnie wraz z Armandem Górnym przeczytała ballady: „Do przyjaciół” i „To lubię”.

Tego dnia Armand występował w podwójnej roli – jako prowadzący i gość, gdyż w kolejnej części spotkania miała miejsce promocja jego tomiku poezji „Krople”, wydany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn jako 13. publikacja w serii „Literackie Okruchy”.

,,Krople” wyrażają tęsknotę za kimś, emocję i miłość.

Tomik składa się z trzech rozdziałów – ,,kropli”, czyli fragmentów rzeczywistości, które zlewają się w całość. Krople łez, krople krwi, krople wolnych myśli.

Na zakończenie spotkania Armand, jako iluzjonista, zabawił publiczność nowym pokazem w podziękowaniu za przybycie.

Narodowe czytanie też w Świętnie

Dzień wcześniej, 2 września w filii biblioteki w Świętnie czytano także utwory Adama Mickiewicza. Uczniowie szkoły, a także dyrektor i nauczyciele czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w Czytelni

pod Wierzbą. Każdy uczestnik akcji otrzymał pamiątkową pieczęć przysłaną przez prezydenta RP. Narodowe Czytanie jest objęte honorowym patronatem pary prezydenckiej.

B.P.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Kampania #bezprzedawNIEnia – czas by zapłacono za krzywdy wyrządzone Polsce

Następny

Wolsztyn i okolice na mapach z różnych okresów historycznych

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych