Tydzień temu, 3 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się Narodowe Czytanie. Publiczne czytanie dzieł polskiej kultury zainicjowano w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Akcja ta jest kontynuowana pod patronatem pary prezydenckiej, a wolsztyńska biblioteka co roku bierze w niej udział. Czytano już m. in. „Trylogię” i „Quo Vadis” Sienkiewicza, „Lalkę” Prusa czy „Wesele” Wyspiańskiego. Podczas tegorocznej, jedenastej, edycji lekturą były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.
,,Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza (…) Rok Romantyzmu Polskiego ogłoszono w 2022 roku.”. Jak pisze prezydent Andrzej Duda w swoim liście, zbiór ten „zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury”.
O znaczeniu „Ballad i romansów” dla polskiej poezji opowiedziała, prowadząca spotkanie w bibliotece, Karolina Jureczka. Następnie wraz z Armandem Górnym przeczytała ballady: „Do przyjaciół” i „To lubię”.
Tego dnia Armand występował w podwójnej roli – jako prowadzący i gość, gdyż w kolejnej części spotkania miała miejsce promocja jego tomiku poezji „Krople”, wydany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn jako 13. publikacja w serii „Literackie Okruchy”.
,,Krople” wyrażają tęsknotę za kimś, emocję i miłość.
Tomik składa się z trzech rozdziałów – ,,kropli”, czyli fragmentów rzeczywistości, które zlewają się w całość. Krople łez, krople krwi, krople wolnych myśli.
Na zakończenie spotkania Armand, jako iluzjonista, zabawił publiczność nowym pokazem w podziękowaniu za przybycie.
Narodowe czytanie też w Świętnie
Dzień wcześniej, 2 września w filii biblioteki w Świętnie czytano także utwory Adama Mickiewicza. Uczniowie szkoły, a także dyrektor i nauczyciele czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w Czytelni
pod Wierzbą. Każdy uczestnik akcji otrzymał pamiątkową pieczęć przysłaną przez prezydenta RP. Narodowe Czytanie jest objęte honorowym patronatem pary prezydenckiej.
B.P.