Dziękczynienie za plony

/
2 mins read

Dożynki Archidiecezjalne odbyły się 28 sierpnia w Przemęcie. Jestem wdzięczny, że dożynki odbywają się na terenie Przemętu- powiedział wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak, witając ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Cieszymy się z obecności eminencji, a także senatora RP Jana Libickiego, posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka. Wójt powitał bardzo liczne delegacje, księży, sołtysów.

Delegacje z całej Archidiecezji Poznańskiej przyniosły wieńce i chleb, warzywa, owoce symbole ciężkiej pracy rolnika zmagającego się często z siłami natury.

Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Arcybiskup S. Gądecki, który na wstępie poświęcił przyniesione wieńce, chleb i dary – modląc się: Wszechmogący Boże i najlepszy Ojcze, Ty pozwalasz ludziom uprawiać ziemię i wydobywać z niej coraz to nowe plony, Ty poleciłeś synom Narodu Wybranego przynosić do kapłanów owoce ziemi i snopy zebranego zboża, przyjmij dziękczynienie za tegoroczne plony i pobłogosław przyniesione tu dary, wieńce żniwne, owoce i warzywa. Wspomagaj swoją łaską wszystkich, którzy pracowali na roli, a nas naucz dzielić się Twoimi darami z każdym kto będzie w niedostatku.

W kazaniu ks. arcybiskup zwrócił uwagę na trudną pracę rolnika uzależnioną od wielu czynników, a przede wszystkim na to, że za wszystko należy dziękować. Spotykamy się dzisiaj w Przemęcie, aby podziękować za pracę, troskę rolników, sadowników, ogrodników i osób związanych bezpośrednio z rolnictwem. Wyrażamy wdzięczność za tegoroczne plony. Samym rolnikom i ich małżonkom dziękujemy za pracę, podporządkowanie całego swojego życia ziemi. Arcybiskup przypomniał, że starotestamentalne święto żniw, to tradycja od tysięcy lat, a związek ziemianina z ziemią sięga czasów stworzenia. Dziękczynienie powinniśmy też składać za żniwa duchowe.

Zacytował Pana Jezusa – Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”. „Nie uzyskamy dobrego plonu, jeżeli nie będziemy mieć dobrego ziarna i starania o ten zasiew. Tymczasem często podążamy za rolnikiem z Ewangelii, który zebrał wszelkie dobra i zamierzał dobrze żyć nie pracując przez lata, ale Pan Bóg powiedział- głupcze jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie, komu więc przypadnie, to coś przygotował.

Kaznodzieja nawiązał do toczącej się wojny na Ukrainie, do dzielenia się i siania dobra pomimo, że efektów zasianego dobra nie zawsze uda nam się doczekać. Zawód rolnika należy do zawodów dużego zaufania społecznego, gdyż łatwo przekroczyć piąte przykazanie, więc interes ekonomiczny nie powinien przesłaniać dobra bliźnich.

Zwrócił się też do rządzących, aby wspierali rolników szczególnie tych gospodarujących na drobnych gospodarstwach, aby nie zmuszano ich do sprzedaży ziemi. To niedobre zjawisko, a każdy rolnik ma prawo do posiadania działki, aby mógł mieć dom i pracę.

Na zakończenie kazania ksiądz arcybiskup S. Gądecki powiedział, że serce ludzkie potrzebuje uzdrowienia, bo z niego wynikać może zło. Ważna jest ekologia czystego serca, sumienia i miłości. To jest dobro dla wszystkich. Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, a także św. Rocha, Izydora patrona Parafii św. Jana Chrzciciela i patrona Przemętu św. Andrzeja, modlono się o błogosławieństwo dla Ojczyzny, godne życie dla pracujących na roli, o przyjęcie dziękczynienia za dar ziemi, który otrzymaliśmy od Boga i za wszystkich cierpiących głód.

Alina Napieralska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Ta ciężarówka nie powinna tam wjechać

Następny

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej, w Karpicku

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych