Gmina Wolsztyn pomaga Ukrainie

/
4 mins read

Samorząd Gminy Wolsztyn od samego początku włączył się aktywnie w organizację pomocy dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Już 25 lutego 2022 r., a więc dzień po ataku, Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis skontaktował się z merem partnerskiego ukraińskiego miasta Lityń Anatolijem Byczokiem i przekazał gotowość pomocy. – W odpowiedzi usłyszałem podziękowania dla mieszkańców Gminy Wolsztyn za wsparcie, które dla Litynia i całej Ukrainy jest teraz bardzo cenne – mówi Wojciech Lis i podkreśla, że pomoc, jaką miasto zorganizowało, przebiegała dwutorowo. – Z jednej strony organizowaliśmy transporty z darami do Ukrainy, a z drugiej pomagaliśmy i pomagamy uchodźcom przybyłym do Wolsztyna.

Wsparcie dla uchodźców

Już na początku marca (2-4.03) Urząd Miejski oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie zorganizowały zbiórkę odzieży, koców, obuwia, itp. dla osób, które przyjechały do naszego miasta z Ukrainy. – Mieszkańcy wykazali się bardzo duża empatią i chęcią pomocy. Zebrano olbrzymią ilość darów, które następnie przekazywane były poprzez wolsztyński OPS osobom potrzebującym.

A tych do Wolsztyna przybyło wiele. Część znalazła schronienie u osób prywatnych, niekiedy u swoich krewnych, którzy już tu mieszkali i pracowali wcześniej. Kontakt i konsultacje z mieszkańcami Gminy Wolsztyn, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy prowadzi OPS. Ośrodek także we współpracy z Caritas Poznań zorganizował dostawy kołder, poduszek, koców oraz realizuje Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej.

Przybyłe z objętej wojną Ukrainy dzieci znalazły miejsce w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Wolsztyn. W sumie w placówkach oświatowych, prowadzonych przez Gminę Wolsztyn uczy się obecnie 192 dzieci z Ukrainy – 141 w szkołach podstawowych oraz 51 w przedszkolach. Dzieci te uczęszczają do istniejących już wcześniej klas i grup, tak aby mogły się zintegrować ze swoimi polskimi koleżankami i kolegami.

Transporty naszą pomocą trafiły do Ukrainy

Jednocześnie z organizacją pobytu uchodźców w naszej gminie organizowana była pomoc dla Ukraińców, którzy pozostali w swoim kraju. Do Ukrainy wysłano kilka transportów z darami zebranymi w Wolsztynie, ale także i tymi przekazanymi przez naszych partnerów z Lübben i Neunkirchen w Niemczech oraz Peel en Maas w Holandii.

Już 4 marca 2022 r. do Wolsztyna dotarł transport darów dla Ukrainy od naszych partnerów z Urzędu Unterspreewald w Niemczech. Wśród przekazanego sprzętu były bardzo potrzebne agregaty prądotwórcze oraz środki opatrunkowe. Dwa dni później, 6 marca br., do Wolsztyna dotarł kolejny transport darów dla Ukrainy zebranych przez naszych przyjaciół z Lübben w Niemczech. Do Wolsztyna dwoma busami przywieziono m.in. lekarstwa, środki higieniczne, koce, śpiwory, artykuły spożywcze, baterie, itp.

Wieczorem, 9 marca br., do Wolsztyna dotarł kolejny transport darów z Gminy Peel en Maas w Holandii zebranych przez Fundację Wolsztyn-Maasbree. Przywieziono m.in. 4 agregaty prądotwórcza, środki medyczne – antybiotyki, opatrunki, kroplówki, sól fizjologiczną oraz 63 latarki z bateriami (400) i 17 powerbanków. Kolejny transport z niemieckich gmin Lübben i Neunkirchen przyjechał do Wolsztyna 13 marca 2022 r.. Wśród darów były agregaty prądotwórcza, a także środki opatrunkowe, higieniczne, lekarstwa, żywność i odzież.

Zebrane od zachodnich przyjaciół dary oraz dary przekazane przez mieszkańców Gminy Wolsztyn trafiły do Litynia na Ukrainie kilkoma transportami, w organizacji których zaangażowało się także Stowarzyszenie Przyjaźni Wolsztyn-Lityń.

Finansowa akcja Stowarzyszenia Przyjaźni Wolsztyn-Lityń

Akcję zbierania datków pieniężnych dla Ukrainy zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaźni Wolsztyn – Lityń. Za zebrane środki zakupiono produkty potrzebne w Lityniu i tam przekazano zorganizowanym transportem.

Integracja przez kulturę

27 marca 2022 r. na wolsztyńskim Rynku Wolsztyński Dom Kultury wraz z Stowarzyszenie Przyjaźni Wolsztyn – Lityń oraz Stowarzyszeniem KGW Gminy Wolsztyn zorganizowali imprezę integracyjną „Razem dla Ukrainy” podczas której można było wesprzeć finansowo obywateli Ukrainy. Była to również okazja do integracji mieszkańców z przybyłymi tu uchodźcami, m.in. poprzez wspólne występy artystyczne.

Urząd otwarty dla uchodźców

W marcu w wolsztyńskim Urzędzie Miejskim zorganizowany został punkt rejestracji osób przybyłych do naszego miasta po 24 lutego br. Obok rejestracji przyjmowane były także wnioski o wydanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy. – Wymagało to zmiany organizacji pracy, tak aby zapewnić jak najszybszą obsługę osób przybywających z Ukrainy – mówi Sekretarz Gminy Katarzyna Merda. – W tym celu w okresie wzmożonego napływu uchodźców m.in. rozszerzyliśmy czas pracy Urzędu do godziny 18:00 oraz wprowadziliśmy dyżury w soboty. Co również ważne, osoby zgłaszające się do nas mogły i nadal mogą w Urzędzie wykonać potrzebną do wniosku fotografię.

Do tej pory (5.05.2022) Urząd przyjął ponad 1030 wniosków o wydanie numeru PESEL i zarejestrował ponad 1000 obywateli Ukrainy.

Urząd Miejski w Wolsztynie zorganizował także punkt przyjęć wniosków o wypłatę świadczenia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Znajduje się on w Biurze Obsługi Klienta.

– ,,Jak widać, działań jakie nasz samorząd podjął dla wsparcia walczącej Ukrainy i uchodźców przybywających do Wolsztyna było i jest sporo. Cały czas wspieramy naszych przyjaciół ze Wschodu. Obecnie przygotowujemy kolejne transporty. Tym razem do Litynia przekazane zostaną m.in. narzędzia chirurgiczne zakupione przez Stowarzyszenie Maasbree-Wolsztyn” – powiedział Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.

MR

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Teofil Jung – żołnierz Armii generała Andersa

Następny

Bez osłonek

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych