Wspomnienie o Pani Janinie Cieślak

/
3 mins read

Dnia 18 lutego 2022 roku odeszła od nas Pani Janina Cieślak, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży, wspaniały pedagog i dyrektor szkoły.

Pani Janina przepracowała w zawodzie nauczycielskim 35 lat. Swoją przygodę ze szkołą rozpoczęła w 1964 roku. Przez pierwszy rok, przygotowując się do zawodu, pracowała w różnych placówkach. 1 czerwca 1965r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Chorzeminie, którą kontynuowała aż do 1976 roku. W międzyczasie ukończyła Studium Nauczycielskie na kierunku: fizyka z matematyką, a w 1976 roku zdobyła tytuł magistra matematyki na UAM w Poznaniu.

W tym samym roku przeszła do pracy w Szkole Podstawowej nr 1 w Wolsztynie, obejmując stanowisko zastępcy dyrektora. Pełniła tę funkcję aż do września 1989 roku. Z dniem 1 października tegoż roku objęła stanowisko zastępcy Inspektora Oświaty, Wychowania i Kultury. Zajmowała to stanowisko tylko rok, w wyniku reformy od 1 września 1990 roku powróciła do pracy w Szkole Podstawowej nr 1 jako nauczyciel matematyki.

Po 30-stu latach pracy, w 1994 roku, przeszła na emeryturę, ale to nie był koniec jej przygody z zawodem nauczycielskim. Pracowała jeszcze później w Szkole Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, w Gimnazjum w Obrze i na zakończenie w Szkole Podstawowej nr 1.

W ciągu 35 lat pracy zawodowej była wielokrotnie nagradzana, otrzymała:

– Złoty Krzyż Zasługi

– Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania

– dwukrotnie Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania

– Nagrodę Inspektora Oświaty i Wychowania

– Odznakę za zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego i Zielonogórskiego

– a także liczne nagrody i wyróżnienie Dyrektora szkoły.

Kochała swoją pracę, a dobro dziecka było dla niej zawsze najważniejsze. Spełniała się w tym trudnym, wymagającym zawodzie. Starała się, aby uczniowie wszechstronnie rozwijali się w atmosferze zrozumienia i w poczuciu własnej wartości. Potrafiła z pasją wprowadzać ich w świat matematycznych zawiłości. Poświęcała wiele czasu na dodatkową pracę z uczniami. Skutecznie przygotowywała młodzież do konkursów przedmiotowych z matematyki, jak również do egzaminów wstępnych.

Matematyka, liczby, to była jej pasja i sposób na relaks.

Pamiętam, że kiedy Pani Janka pracowała w naszej szkole będąc już na emeryturze, często w czasie przerw siedziała w pokoju rozwiązując matematyczne krzyżówki.

Droga Pani Dyrektor

Zapamiętamy Panią jako osobę niezwykle pracowitą, a jednocześnie życzliwą i skromną, wyjątkowo ciepłą w kontaktach, budzącą zaufanie i szacunek otoczenia. Prawdziwego nauczyciela z powołania, oddanego młodzieży i swojej pracy pedagogicznej, sumiennego Dyrektora, inicjatora wielu przedsięwzięć. Zawsze prezentowała Pani szczególną odpowiedzialność, rzetelnie i sumiennie wypełniała powierzone zadania. Pełnienie funkcji dyrektora to nie tylko sprawowanie obowiązków. To misja, a zarazem powołanie wymagające wiedzy, rozwagi i taktu. I takim dyrektorem Pani była. Wzorowo organizowała Pani pracę dydaktyczną szkoły, mobilizowała Pani grono pedagogiczne do podejmowania nowatorskich rozwiązań. Swoim uczniom, podwładnym, a przede wszystkim sobie stawiała Pani wysokie wymagania. Potrafiła Pani wesprzeć dobrym słowem, wysłuchać, być przy drugim człowieku. Mogliśmy liczyć na Pani zrozumienie, pomoc i wsparcie. Chętnie dzieliła się Pani swoją wiedzą i doświadczeniem. Szanowała Pani i ceniła innych.

Swoją postawą, poświęceniem wobec dzieci i najbliższych, pogodą ducha, dawała Pani lekcję, jakim człowiekiem należy być i co jest w życiu ważne. Była Pani dumna ze swoich dzieci, cieszyła się ich szczęściem i wspierała, jak tylko mogła.

W każdym, kto miał okazję Panią poznać, z całą pewnością pozostawiła Pani wspomnienie serdeczności i ciepła.

Podziwiałam w Pani ten wielki optymizm i pogodę ducha. Nigdy nie słyszałam z pani ust narzekania, słowa skargi, choć los stawiał na Pani drodze różne przeszkody. Nawet wtedy, kiedy choroba już atakowała, potrafiła się Pani uśmiechać, żartować. W każdej, nawet wydawałoby się trudnej, sytuacji potrafiła Pani sobie świetnie poradzić i znaleźć pozytywne strony. Byłam pod wrażeniem, jak świetnie radziła Pani sobie jako kierowca, nawet jazda po Warszawie nie była dla Pani trudnym wyzwaniem. Z uśmiechem opowiadała Pani o swoich podróżach do stolicy w towarzystwie ulubionych kwiatów.

Droga Pani Dyrektor,

Żegnam Panią w imieniu Dyrekcji, koleżanek i kolegów nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów oraz ich rodziców, a także w imieniu absolwentów i przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie.

Dziękujemy Pani za każdą chwilę spędzoną w naszej zacnej „Jedynce”, za piękną służbę dla dobra wspólnego, za otwartość i życzliwość wobec drugiego człowieka.

Spoczywaj w spokoju

Mariola Kurpisz

Rodzina Zmarłej gorąco dziękuje Pani wicedyrektor SP nr 1 Marioli Kurpisz za udostępnienie niniejszego tekstu do publikacji.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Ofiary wojny [Drastyczne 18+]

Następny

Niedzielne spotkanie dla Ukraińców

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych