Tarcza Antyinflacyjna złagodzi Polakom skutki inflacji

1 minuta czytania

Jak poinformowała Marta Kubiak Poseł na Sejm RP inflacja jest problemem globalnym i mierzą się z nią także wielkie gospodarki Niemiec, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych.  Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19.  Nasz Rząd w trakcie trwania pandemii postawił na ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców. Nie możemy pozwolić na powrót wysokiego bezrobocia, które trawiło polskie społeczeństwo od początku lat 90. Dlatego błyskawicznie uruchomiliśmy pomoc w ramach Tarcz Antykryzysowych i Tarczy Finansowej. Do polskich przedsiębiorców popłynęło już w sumie ponad 200 mld zł. W ten sposób uratowaliśmy tysiące firm przed bankructwem, a kilka milionów Polaków przed bezrobociem.

Chcemy, aby Polacy możliwie jak najmniej odczuli skutki inflacji. Dlatego wprowadzamy pakiet rozwiązań, które będą wspierały gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy!

Najważniejszymi założeniami rządowej Tarczy antyinflacyjnej są:

  • Obniżka cen paliw    

Od 20.12.2021 r. do 20.05.2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1.01 do 31.05.2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

  •  Obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 % do 8 %. To duże uszczuplenie dochodów budżetowych państwa, ale bardzo ważna korzyść dla obywateli, którzy ogrzewają gazem swoje mieszkania, domy czy miejsca pracy.
  • Zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych i obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.
  • Obniżony VAT na energię elektryczną do poziomu 5 % (z obecnego 23 %) na 3 miesiące (styczeń-marzec)
  • Wdrożenie dodatku osłonowego, czyli rekompensaty kosztów VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 %. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

– Dopłata 400 zł w skali roku skierowana do gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie.

– Dopłata 600 zł dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

– Dopłata 850 zł dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

– Dopłata 1150 zł dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

  • Oszczędna administracja – zwiększenie efektywności wydatków publicznych – przyniesie to od 3 do 5 mld zł oszczędności

Jestem przekonana, że realizacja założeń Tarczy antyinflacyjnej ochroni polskie rodziny i w znacznym stopniu zmniejszy obciążenia związane ze wzrostem cen.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Następny

Nadleśnictwo Wolsztyn organizuje sprzedaż choinek

Ostatnie z