Tylu pocztów sztandarowych jeszcze tu nie było…

1 minuta czytania

Mszą świętą za Ojczyznę rozpoczęły się w Przemęcie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przemęckiej świątyni licznie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem J. Frąckowiakiem, delegacje, poczty sztandarowe i wierni. „Zgromadziliśmy się tutaj nie dlatego, aby uświetnić uroczystość – zaznaczył ks. proboszcz E. Jaworski, ale jako ludzie wierzący, wiedząc, jaka jest potęga Boga. Przyszliśmy prosić o błogosławieństwo, a potrzebuje go nasza Ojczyzna”.

Przed rozpoczęciem kazania ks proboszcz odtworzył nagranie patriotycznej pieśni – ,,Jest takie miejsce, jest taki kraj”. Oto fragment – Nadziei uczą ci ,co na stos umieli rzucić swój życia los, za ojców groby, za Trzeci Maj… Jest takie miejsce, taki kraj. Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi, zwycięskiej chwały nadejdą dni. Dopomóż Boże i wytrwać daj! Tu nasze miejsce, To nasz kraj!.

Tekstu J. Pietrzaka wysłuchano w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami. To bardzo głęboki tekst – podkreślił ks. proboszcz. Ojczyzna zawsze, czy zniewolona, czy wolna jest dla nas zadaniem, bo każdy kocha inaczej. Spróbujmy, żeby ta nasza miłość nie była bólem dla drugiego Polaka. Nauczmy się kochać tak, aby zainspirować drugiego człowieka, nie ograniczając jego wolności (…) Wołajmy i módlmy się za Ojczyznę, aby zawsze była miejscem na ziemi, w której szanuje się godność i wolność każdego człowieka.

Po mszy św. wójt Janusz Frąckowiak podziękował ks. proboszczowi i wszystkim którzy przyszli oddać hołd naszym dziadkom, pradziadkom walczącym o wolność. Jestem pod wrażeniem– powiedział wójt- tak licznych pocztów sztandarowych, delegacji, harcerzy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości, orkiestrze, młodzieży mieszkańcom gminy.

Tekst J .Pietrzaka wszyscy przeczytali na koniec mszy. Dalsza część uroczystości odbyła się na Przemęckim Rynku. Przed pomnikiem Serca Jezusowego z tablicami, na których widnieją nazwiska walczących o wolność, oddano hołd, złożono kwiaty i zapalono znicze. Odśpiewano Rotę.

Alina Napieralska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Święto Niepodległości

Następny

Ostatnie z

Festyn dla dzieci

W sobotę, 8 czerwca na boisku w Chorzeminie odbył się Dzień Dziecka współorganizowany przez MLKS Orkan