Nowe propozycje dyrektora

/
3 mins read

Gminy Dom Kultury w Siedlcu tętnił życiem, o czym stali czytelnicy ,,Głosu Wolsztyńskiego” byli informowani. Zatrzymuję się przed Ośrodkiem Kultury. Na drzwiach wejściowych czytam plakaty informującym imprezach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uświadamiam sobie, że nie byłam dotąd w gabinecie dyrektora, a moje rozmowy odbywały się na poziomie parteru. Nowy dyrektor pan Waldemar Ligma swoje biuro urządził w miejscu dawnego magazynu na drugim piętrze. Przeprowadził remont sal, w których prowadzone są zajęcia dwunastu sekcji. Dyrektor podkreślił, że domy kultury są po to, by rozwijały pasje. Każdy ma znaleźć tu coś dla siebie.

Panie dyrektorze, od dwóch lat jest pan dyrektorem GOK-u w Siedlcu. Wcześniej był pan dyrektorem w Kargowej, gdzie tamtejszy dom kultury prowadził ożywioną działalność.

– Miałem spory dylemat. Za Siedlcem przemawiało to, że jestem w rejonie, gdzie działam na co dzień. Przede wszystkim chodzi o Festiwal Czyste Country, a wcześniej Festiwal Orkiestr Dętych w Wolsztynie. Nie ukrywam, że do Kargowej czuję wielki sentyment i nie zarzekam się, że tam nie wrócę. A spędziłem w Kargowej 7 lat. Wiele udało się zrobić m. in. zbudować mediatekę, wyremontować wszystkie pomieszczenia ośrodka kultury, zakupić sprzęt nagłaśniający oświetleniowy. Wiele imprez udało się wraz z załogą zorganizować.

Pan dyrektor wymienił m.in. imprezy międzynarodowe ,,Klasyka po obu stronach Odry”, Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych, Polsko – Niemieckie Spotkania z Kulturą i Folklorem oraz zimowe rekonstrukcje z udziałem grup militarnych.

– Powstała piwnica artystyczna do dziś funkcjonująca. Urządziliśmy też tam pomieszczenie do zajęć praktyczno-technicznych (na wzór programów telewizyjnych Adama Słodowego). Zdarzało się, że dziecko po raz pierwszy miało młotek w ręce.

Powróćmy do Festiwalu Czyste Country w Wolsztynie… To pana pasja.

– Od najmłodszych lat szkoły podstawowej interesuję się muzyką Country.

W tym roku był to już 11 festiwal w Wolsztynie. Czy będą następne?

– Jestem uzależniony od funduszy miejskich. Przyjeżdżają nie tylko fani country z Polski, ale Niemiec , Belgii, Holandii. To jedyny festiwalem w Polsce, który ściąga artystów ze Stanów Zjednoczonych. Grali także u nas artyści z Francji i Australii. Przygotowania do tej imprezy trwają rok.

Panie dyrektorze pandemia przypadła niemal na początku pańskiej pracy w GOK-u. Co udało się przez ten czas zrobić? Co nowego pan wprowadził w życiu kulturalnym ośrodka?

– Rozpoczęła działalność nasza telewizja ,,Czapla tv”, której studio tu się mieści. Wprowadziliśmy cykl koncertów i wydarzeń kulturalnych pt.,,W pół do Kultury” . Taka nazwa, ponieważ wszystkie wydarzenia odbywają się o godzinie 18:30, zawsze w ostatni piątek danego miesiąca.

Plakat na drzwiach wejściowych informuje o koncercie poezji śpiewanej (,,Trupięgi” Leśmiana). Zauważyłam też informację o kinie ,,Za Rogiem”.

– Podobnie jak w Wolsztynie, jesteśmy w sieci ,,Za Rogiem”. Od 2020 roku operator dostarcza filmy?????

Jest także możliwość pokazów filmów z uroczystości rodzinnych np. ślubów.

Niedługo rozpocznie działalność kultura Cafe w holu ośrodka kultury. Mam na uwadze osoby przyjeżdżające do gminy Siedlec. Chętnie wypiją dobrą kawę. Będzie też można połączyć wspomniane rodzinne pokazy w kinie ,,Za Rogiem” z przyjęciem w kawiarni.

To bardzo dobry pomyśl. Które sekcje GOK-u cieszą się największym zainteresowaniem?

– Sekcje plastyczne i taneczne.

Obserwując z daleka, co prawda, pańską działalność w Ośrodku Kultury w Kargowej, a także organizowane przez pana festiwale czyste country w Wolsztynie, mogę powiedzieć, że jest pan oddany sprawom kultury. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem śpiewu festiwalowych gości na mszy w Kościele pw. Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego w Wolsztynie. W tym roku przejmująca była pieśń Michała Lonstara, w której zdefiniował naszą polską rzeczywistość.

– Jako polski wokalista wystąpił w ,,Naschville”. Od 30 lat pracuję w kulturze. Wcześniej zatrudniony byłem w Urzędzie Skarbowym. Ta praca nie była moim hobby. Zawsze żyłem kulturą i muzyką. Pasja daje siłę, aby funkcjonować.

Uważam, że trzeba robić, to co się lubi.

Czego panu życzyć?

– Lepszych czasów dla kultury, aby nie powtórzył się czas pandemii.

Dziękuję za rozmowę

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

POLICJANCI PODCZAS DZIAŁAŃ PREWENCYJNYCH NA CMENTARZACH

Następny

O grzybach i schabowym

Ostatnie z