Pomaga bezrobotnym wrócić na rynek pracy

2 mins read

Dobry pomysł, a przede wszystkim jego realizacja przynosi sukces. Mogłam się o tym przekonać odwiedzając biuro Spółdzielni Socjalnej ,,Konwalia” w Przemęcie. Mieści się, jak na razie, w urzędzie gminy, ale przewiduje  się, że siedziba będzie miała miejsce w Mochach po remoncie tam budynku.  O spółdzielni, która prosperuje od dwóch lat rozmawiam z prezesem p. Michałem Żokiem.

Prezes Spółdzielni Socjalnej „Konwalia”

Panie prezesie, w Przemęcie udało się utworzyć spółdzielnię socjalną. Taka kiedyś miała powstać w Wolsztynie…

– Zależy to od pomysłu i zrozumienia czym naprawdę jest spółdzielnia socjalna. Przede wszystkim pomaga ona ludziom bezrobotnym z problemami, w tym także osobom niepełnosprawnym wrócić na rynek pracy.

Jakie usługi świadczy spółdzielnia?

– Świadczymy usługi głównie dla gminy – utrzymanie terenów zielonych, utrzymanie porządku i sprzątanie obiektów (również dla klientów indywidualnych). Podczas wakacji utrzymywaliśmy porządek na gminnej plaży w Osłoninie. Do naszych obowiązków należało przede wszystkim utrzymanie terenu w czystości i porządku, a do tego wynajmowaliśmy kajaki i sprzęt sportowy. Sprzątamy obiekty, głównie na terenie gminy Przemęt, m.in. dwa poziomy budynku urzędu gminy, żłobek gminny w Błotnicy (po wygranym przetargu), czy pomieszczenia Banku Spółdzielczego Wschowa oddział Przemęt. Spółdzielnia realizuje również działania społeczne, między innymi warsztaty rękodzielnicze. Takie odbywały się nawet na plaży w Osłoninie w sezonie letnim. Tak jak w każdym zakładzie, rano pracownicy spółdzielni podpisują listę, uczestniczą w odprawie.  Mamy plan tygodniowy, modyfikowany w zależności od warunków atmosferycznych czy nagłych zgłoszeń.

Spółdzielnia ,,Konwalia” pomaga bezrobotnym. Czy udało się komuś powrócić do pracy, którą kiedyś wykonywał?

– Był w naszej spółdzielni człowiek wykształcony z branży budowlanej. Wykonywał prace tego typu (wykańczanie wnętrz, malowanie). Po roku aktywnej u nas pracy, rozpoczął działalność na własny rachunek, z sukcesem. Inna osoba, po ponad roku, zrezygnowała ze spółdzielni na poczet nowej pracy i również jest zadowolona.  

Rola spółdzielni została spełniona…

– To cieszy,  ponieważ niektóre osoby zamknięte w sobie, uwierzyły w swoje możliwości
i chętnie wykonują obowiązki.

Spółdzielnia odniosła sukces w konkursie Znak Jakości.

– Konkurs Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej – edycja 2020 organizuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym roku zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce w kategorii Debiut Roku PES 2020 (przedsiębiorstwo ekonomii społecznej).

Ile osób w tej chwili zatrudnia spółdzielnia?

– Obecnie 12 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z różnych przyczyn.

Dziękuję za rozmowę i życzę jak najwięcej zamówień i pomyślności w rozwoju spółdzielni.

Anna Domagalska

W spółdzielni pracuje pani Beata Sobkowiak, która po okresie długiego bezrobocia z powodu przebytej choroby, podjęła pracę w ,,Konwalii”

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Jak ten czas leci…

Następny

Korzystają z programu „Poznaj Polskę”

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych