Takiej uroczystości 1 września jeszcze tu nie było

2 mins read

O piątej rano sprzed  kościoła pw. Św. Piotra i Pawła w  Przemęcie wyruszyła Droga Krzyżowa ulicami Przemętu do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela. Poczty sztandarowe , delegacje, harcerze, wierni,  pomimo wczesnej porannej godziny, przybyli licznie.

O godzinie szóstej  rozpoczęła się uroczysta Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza Edmunda Jaworskiego, w trzech intencjach- za Ojczyznę, za nauczycieli i wychowawców, oraz rodziców dzieci i młodzież.

W kazaniu ks. proboszcz podkreślił wielką wartość modlitwy za Ojczyznę – za Ojczyznę, która jest nam dana jako zadanie, jako lekcja do odrobienia, z której rozliczą nas następne pokolenia. Oby nie musieli zawołać „coście uczynili Ojczyźnie naszej”. W tym dzisiejszym dniu modlimy się też do Ducha Świętego, ponieważ  to rozpoczęcie nauki, abyśmy zagospodarowali przestrzeń wolności. Przyszliśmy tu, aby uświetnić  kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, modlić się o miłość, bo przecież Bóg jest źródłem naszej miłości. Przypomniał słowa piosenki ,,Ukochany kraj, umiłowany kraj, ukochany jedyny nasz  Polski..”Jeżeli chcemy pamiętać o 1 września, to musimy po prostu kochać. Obśmiewana za moich czasów II Rzeczypospolita wychowała młodzież, która oddawała życie, wychowała ludzi, którzy z narażeniem życia pomagali innym. Weź usiądź na kolana naszej Ojczyzny i zapytaj „Mamo, co mam dla Ciebie zrobić”

Po Mszy wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak podziękował  księżom  za odprawioną mszę i modlitwy, za pomysł uczczenia dzisiejszego dnia, strażakom, harcerzom, policji, pocztom sztandarowym delegacjom i wszystkim,  którzy mimo wczesnych godzin rannym  przyszli, aby oddać  cześć tym, którzy walczyli o wolność.  Złożył życzenia osobom związanym z oświatą, aby ten rok był normalny, aby zajęcia mogły odbywać się w szkole, przedszkolu. Życzył wszystkiego.

Dalsze uroczystości odbyły się na przemęckim rynku.  Poczty sztandarowe, delegacje oddały hołd poległym przy pomniku Serca Jezusowego i tablicach  z nazwiskami poległych. Złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Nad głowami zebranych na rynku, pojawiły się samoloty tworząc biało –czerwone smugi.

Alina Napieralska


1 września 2021 roku obchodzimy 82. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji przedstawicielki samorządu Gminy Siedlec, zastępca wójta Agnieszka Kasperczak oraz skarbnik Krystyna Lewandowska złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Siedlcu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

82 rocznica wybuchu II wojny światowej

Następny

Na nich zawsze można liczyć…

Ostatnie z

Wieści z biblioteki

Wolsztyńska Biblioteka pozyskała 3 000 zł na zakup nowości książkowych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn