Szybciej schodzi alkohol niż chleb- powiedziała ekspedientka, niewielkiego marketu w gminie Wolsztyn

2 mins read

Przyznam, że zaskoczyła mnie ta informacja. Najwięcej sprzedaje się w tym markecie  tzw.,,małpek” oraz mocniejsze piwa. Alkohol kupują ludzie w różnym wieku, głównie po trzydziestce, a także wielu obcokrajowców.

W Urzędzie Miejskim, od pani Elizy Kruk otrzymałam dane na temat sprzedaży alkoholu w mieście i gminie Wolsztyn. Punktów sprzedaży alkoholu jest 123. 72 z nich to punkty przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży. Na miejscu alkohol można spożyć w 51 punktach gastronomicznych. W mieście Wolsztyn jest 40 punktów handlowych, gdzie można kupić alkohol i 35 punktów gastronomicznych. W Wolsztynie więc w 75 punktach można nabyć alkohol.

W 2020 roku na terenie Miasta i Gminy Wolsztyn sprzedano napojów alkoholowych, zawierających do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo, za 10  milionów 989.541., 45 zł. Sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości  4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) wyniosła 2 miliony 444.624,60 zł. Na napoje alkoholowe powyżej 18% zawartości alkoholu wydano 12 milionów 303, 073.84 zł. W sumie na alkohol w mieście i gminie Wolsztyn wydano 25 milionów 737.239.89 zł.

Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds.  Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w liście odczytanym w kościołach z okazji miesiąca trzeźwości poinformował, że w czasie pandemii wzrosła liczba nadużywających i uzależnionych od alkoholu. W 2020 roku wydaliśmy na alkohol ponad 39 miliardów złotych, za które można by wybudować 100 tys. mieszkań. W Polsce jest milion osób uzależnionych, do 3 do 4 milionów pije alkohol ryzykownie. Na jedną osobę przypada 12,5 litra alkoholu. Obniża się wiek inicjacji alkoholowej. Już dwunastolatkowie, 90% – piętnastolatków i 97% – siedemnastolatków ma za sobą inicjację alkoholową. W  liście biskup wymienił skutki alkoholizmu: przemoc domową, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, samobójstwa, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, rozpad rodziny. Biskup wskazał na konieczność abstynencji, która będzie wsparciem dla osób uzależnionych i ich bliskich.

Rozpoczęła się  degradacja społeczna

Co jest przyczyną wzrostu spożycia alkoholu?  Już w latach 90. na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” podawaliśmy dane spożycia alkoholu w naszym mieście i gminie. Obliczaliśmy wtedy, co za wydane na alkohol pieniądze można zbudować. W mediach, głównie w telewizji dominuje reklama piwa, często uważanego za napój, od którego nie można się uzależnić, a piwo uzależnia. Według danych, bijemy europejski rekord w liczbie spotów reklamowych alkoholu. W 2000 roku spożywaliśmy 8 litrów czystego alkoholu(na osobę). Według WHO przekroczenie 12 litrów alkoholu  na osobę prowadzi do degradacji społecznej, a my osiągnęliśmy już to. Trzeba bić na alarm. Tymczasem w pobliżu jednej ze szkół w Wolsztynie funkcjonuje punkt sprzedaży piwa.

W mieście i gminie Wolsztyn jeden punkt sprzedaży przypada na 216 mieszkańców, natomiast w Polsce na 275  mieszkańców. Prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udzielając wywiadu w 2019 roku mówił, że w Polsce powinno zniknąć 80% punktów sprzedaży alkoholu. Poinformował  wówczas o badaniach, które wykazały, że im mniejsze opakowania wódki są sprzedawane, tym bardziej się ludzie upijają. ,,Duży skok spożycia alkoholu wśród kobiet zanotowaliśmy, kiedy weszły reklamy piwa smakowego”. Warto wziąć przykład z Litwy, aby zahamować degradację społeczną.

Anna Domagalska

3 Comments

  1. Pani Redaktor,
    Co w takim razie wg Pani zrobił przez ostatnich 6 lat rząd, żeby temu zapobiec? Podwyższenie akcyzy nic nie dało – pojawiły się butelki omijające zakładaną pojemność.
    Listy biskupów ani premierów też nie pomogą. Trzeba radykalnych działań, ale to się gospodarczo nie opłaca.
    Naród ucieka w alkohol, bo brakuje opieki lekarskiej, psychiatrycznej i geriatrycznej. Zamiast tego buduję się pałac saski za 2,5 mld zł. Jak żyć, Pani Redaktor?
    Czytelnik.

  2. Mamy miesiąc trzeźwości, a biskup apeluje o abstynencje, chyba się trochę rozpędził w tym apelu, albo nie rozumiemy słowa trzeźwość. Co do ilości miejsc sprzedazy w gminie to wystarczy ustalić ich maksymalną liczbę i nie wystawiać nowych zezwoleń, no ale każde zezwolenie to $$$$ i wpływ z Vatu dla gminy. Wiec o czym wogóle tu rozmawiamy?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Turniej kopa

Następny

SPZOZ informuje

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych