Nadal wyłudzają pieniądze metodą „na wnuczka”

2 mins read

Rozmowa z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie st. aspirantem sztabowym Wojciechem Adamczykiem.
Ile osób jest na kwarantannie?

– Na dziś w powiecie wolsztyńskim jest 157 osób, a w izolacji nie ma żadnej.

Jest czas wakacji. Czy policja odnotowała jakieś szczególne przypadki?

– Porównując inne rejony i sąsiednie powiaty nie miały miejsca żadne utonięcia.

A jeśli chodzi o sytuację na drogach? Z raportów policyjnych w Polsce wynika, że za kierownicą zasiadają osoby będące pod wpływem alkoholu. Co na naszym terenie bywa powodem zatrzymania danego pojazdu?

– W czerwcu zdarzył się jeden wypadek drogowy i 26 kolizji. Nadmierna prędkość, niezachowanie bezpiecznej odległości jednego auta od drugiego i wymuszanie pierwszeństwa.

Nadal słyszy się o wyłudzeniach pieniędzy od starszych osób.

– 7 lipca 83-letnia wolsztynianka straciła pieniądze. Zadzwoniła do niej wnuczka prosząc o 38 tysięcy złotych, które musi dać ofiarze wypadku, ponieważ inaczej pójdzie do więzienia. Przyznała, że w domu ma tylko 21 tysięcy. Ta niby wnuczka przekazała telefon rzekomemu policjantowi, by potwierdził prawdziwość jej prośby. Ten poinformował, że ta kwota wystarczy i pieniądze w reklamowce ma wynieść przed dom. Jak widać, dotychczasowe ostrzeżenia wyłudzeń „na wnuczka” nie do wszystkich jeszcze dotarły. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja i nawet imiona wnuczka będą się zgadzać, należy się rozłączyć i zadzwonić do wnuczki czy wnuka i sprawdzić, czy to oni dzwonili.

Rowery też stają się łupem złodziei.

– Policjanci zatrzymali złodzieja, który ukradł kilka rowerów. Dostarczył je do lombardu, by dostać za nie „parę groszy”. A te rowery stanowiły znacznie wyższą wartość.

Jak się to wydało?

– Policjanci otrzymali w niedzielę zgłoszenie, że sprzed kościoła skradziono rower. A że lombard otwarty jest w niedzielę, policjanci zajrzeli tam i rower wrócił do właściciela.

Jak zatrzymano 20-letniego sprawcę kradzieży rowerów w Wolsztynie?

– Okazało się, że na koncie ma kradzież kilku rowerów. Policjanci sprawdzili miejsca, w których rowery mogły być sprzedane. Dwa rowery wróciły do właścicieli, choć nie zgłaszali ich zaginięcia. Jeden czeka na posiadacza tego roweru.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wakacji?

– Przede wszystkim, zabezpieczyć mieszkanie czy dom, jeśli wybieramy się na urlop. Dobry sąsiad podobno jest lepszy niż system alarmowy, dlatego warto poprosić, o zwrócenie uwagi na naszą posesję. Podczas pobytu nad morzem, jeziorem unikać picia alkoholu przed wejściem do wody. Nie przeceniać swoich swoich umiejętności pływackich, jak i za kierownicą samochodu. Rodzice muszą pilnować swoich małych dzieci. Pamiętać trzeba, że oszuści nie mają wakacji.

Czy wybiera się Pan na urlop?

– Jestem po.

Gdzie Pan go spędził, jeśli mogę zapytać..

– W Austrii, w górach.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

1 mln wniosków o „Dobry start”

Następny

12 – latek zbudował quada

Ostatnie z

Wieści z biblioteki

Wolsztyńska Biblioteka pozyskała 3 000 zł na zakup nowości książkowych Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn