Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

1 minuta czytania

7 lipca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze recenzowali powieść Sarah Moss „Mur duchów”. Książka pomimo niewielkich rozmiarów wzbudziła w klubie poruszenie. Akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Główną bohaterka i narratorką jest Silvie, która z rodziną wybiera się na eksperymentalny obóz antropologiczny. Jego uczestnicy odtwarzają życie w epoce żelaza wraz z wszystkimi jego niedogodnościami. Ojciec Silvie, kierowca autobusu, jest wielkim miłośnikiem historii. Jednak jego pasja przeradza się w obsesję, a w połączeniu z dominującym charakterem niemal doprowadza do tragedii.

Styl pisarki nie wszystkim przypadł do gustu. Trzeba było wczuć się w monolog bohaterki, rytm opowieści i zastanawiać się nad niedopowiedzeniami. W skondensowanej formie przekazu  zwarto wiele treści i znaczeń. Jednakże fabuła poruszająca ważny temat przemocy i zachowań w relacji kat – ofiara, była przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Analizowano portrety psychologiczne postaci, gdyż w powieści wielokrotnie pojawiały się sytuacje dające do myślenia, dlaczego terroryzowana matka i córka od lat nie potrafią się uwolnić od despoty. Antropologiczny obóz stał się jedynie tłem dla opowiadanej historii rodziny. Autorka zawarła tu opowieść o chorej ambicji, o tyranii, brutalności. O murach, które budują wokół siebie ludzie, chcąc odgrodzić się od zła, bólu i cierpienia. O próbie tłumaczenia czy zrozumienia kata i braku sił na zmiany.

Spotkanie, jak to często bywa w klubie, było okazją do szerokiej dyskusji na tematy związane z lekturą i budzące skojarzenia z innymi zagadnieniami. Członkowie klubu dzielili się spostrzeżeniami, przywoływali inne przeczytane książki czy dzielili się wakacyjnymi planami czytelniczymi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Pomosty do remontu

Następny

Wolsztyński Rower Miejski

Ostatnie z

Nad Dojcą w Wolsztynie

Dwuletnia Stefcia mieszka nad Dojcą w Wolsztynie. Bardzo lubi spacerować nad rzeką, a pogoda sprzed kilkunastu