Ponad dwa miliardy dla Wielkopolski

1 minuta czytania

W spotkaniu wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego z samorządowcami w Wolsztynie uczestniczył poseł PiS Marcin Porzucek. Na konferencji, już po oficjalnych wystąpieniach (zamieszczonych na naszym portalu), odbyła się konferencja podczas której zapytałam o fundusze unijne dla Wielkopolski.
Posłowie opozycji w Wolsztynie informowali, że nasz region jest poszkodowany w przydziale funduszy unijnych i płaci za gospodarność.
Pan wojewoda poprosił o odpowiedź pana posła. Marcin Porzucek wyjaśnił, że to Unia Europejska wyznacza pułap zamożności i jeśli jest przekroczony (75), to wtedy dane województwo otrzymuje mniej funduszy. A że „groziło” to Wielkopolsce, mówił o tym były marszałek województwa wielkopolskiego pan Marek Woźniak już w 2014 roku. Poseł zaznaczył, że ze wzrostu zamożności powinniśmy być zadowoleni.

Poprosiłam pana posła parę dni temu o podanie szczegółów, dotyczących przyznawanych środków dla Wielkopolski.

– Wielkopolska uzyskała ponad dwa miliardy euro na regionalny program operacyjny. Od początku mówiliśmy, że wstępnie przyznane środki na podstawie wytycznych unijnych zostaną znacznie zwiększone. Do powiatu wolsztyńskiego trafia bardzo dużo pieniędzy z rządowych funduszy. Wszystkie gminy zostały beneficjentami naszego nowego programu wspierającego tereny popegeerowskie. W tych małych ośrodkach często przez lata oczekiwano na ważne inwestycje drogowe czy wodociągowe. Do OSP Kaszczor niebawem trafi nowy wóz strażacki, którego zakup możliwy jest dzięki środkom z resortu spraw wewnętrznych. Największa inwestycją w powiecie – obwodnica Żodynia – realizowana jest w całości ze środków krajowych. Jej koszt wyniesie ponad 30 milionów złotych.

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Jubileusz wolsztyńskiej parowozowni

Następny

Igor na spacerze

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych