Laureaci „Okulinki”

1 minuta czytania

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu „Okulinka”. Organizatorami konkursu była wolsztyńska biblioteka oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Wolsztynie. Celem było stworzenie księgozbioru książek dotykowych do nauki i zabawy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Konkurs był adresowany dla dwóch grup wiekowych – przedszkolaki przy możliwej pomocy dorosłego oraz uczniowie szkół podstawowych.

Konkurs „Okulinka” polegał na stworzeniu książki dotykowej inaczej mówiąc sensorycznej, której wypukłe ilustracje wykonane są z materiałów o różnej fakturze: szorstkich, gładkich, włochatych, twardych itd. Książki tego typu przeznaczone są dla dzieci niewidomych lub słabowidzących, zwłaszcza najmłodszych. Tworząc książkę dotykową można było zilustrować własny tekst, albo wykorzystać znany utwór, lub też poprzestać na ilustracjach. Wykonane książki zostaną włączone do księgozbioru Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn. Od ubiegłego roku w bibliotece, w Oddziale dla Dzieci, powstał nowy dział z książkami sensorycznymi. Książki pokonkursowe zostaną do niego włączone.

Książki dotykowo wymyślono po to, by dzieci niewidome i słabowidzące mogły cieszyć się „oglądaniem” ilustracji tak jak dzieci widzące, z tą różnicą, że oglądają je za pomocą zmysłu dotyku, smaku, zapachu i węchu. Dlatego też wykonane w konkursie prace musiały być wykonane z różnych materiałów o zróżnicowanych fakturach, które powinny jak najlepiej odzwierciedlać rzeczywiste przedmioty. Powinny być też zrobione solidnie, by znieść dotykanie, pocieranie, tarmoszenie itp. Książki dotykowe znacząco wpływają na motywację i uczenie się dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Protokół komisji konkursu ph. „Okulinka” dla dzieci z terenu Miasta i Gminy Wolsztyn

Organizator: Szkoła Podstawowa nr 3 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Michała Drzymały i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera.

Wyróżniono: Karolinę Piosik z SP3, Juliannę Wajs z SP Obra, Kamilę Warzynowicz z SP Obra

W I Kategorii : 3. Dagmara Łukaszewska z SP Kębłowo, 3. ex equo Kacper Nagraba z SP 3, 2. Milan Mączka z SP 3, 1. Helena Wita i Zofia Wita z SP Siedlec

W II Kategorii: 3. Łucja Paździor z SP Obra, 3. ex equo Maurycy Miśko z SP Stary Widzim, 2. Aleksy Sita z SP Tuchorza, 1. Wiktoria Brodowiak z SP 3

Komisja w składzie: Przewodniczący Tomasz Weiss, członkowie Małgorzata Manuszak i Beata Bączyk

BP Wolsztyn

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

„Każdy ma coś, co może dać innym”

Następny

Dziś Dzień Ojca

Ostatnie z