Dziś wspominamy naszych bliskich, przyjaciół i znajomych

1 minuta czytania
fot. z 1992 roku

To szczególne dni – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzamy cmentarze, zatrzymujemy się przy grobach naszych bliskich, przyjaciół, znajomych. Niektórzy z nich jeszcze tak niedawno byli z nami. Przypominamy sobie ostatnie rozmowy, spotkania. Dla wielu te święta spędzane są już samotnie bez męża, bez żony , matki czy ojca. Co by dziś nam przekazali? Co sądzą o takim podziale społeczeństwa w Polsce?, co powiedzieliby nam ci, którzy walczyli w Powstaniu Wielkopolskim, wojnie bolszewickiej, w II wojnie światowej, czy będąc w opozycji antykomunistycznej?

W 1992 roku mogliśmy już na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” ujawnić historię pojawienia się krzyża na wolsztyńskim cmentarz, upamiętniającym męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Postawili go nauczyciel i strażak. Motywy ich były oczywiste – wstrząs psychiczny po śmierci księdza oraz chęć zamanifestowania swojego buntu przeciwko otaczającej rzeczywistości politycznej i oddanie hołdu człowiekowi, który za swoje przekonania poświęcił życie. Drewniany krzyż został wykonany w Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach. 31 października 1984 roku za kierownicą samochodu we Wroniawach zasiadł pan Janusz Stermula – strażak zawodowy Straży Pożarnej w Wolsztynie i inicjator całego przedsięwzięcia pan Marek Budniak, wtedy nauczyciel (późniejszy kurator Oświaty w Zielonej Górze). Wyruszyli z krzyżem na cmentarz do Wolsztyna. Po upewnieniu się czy nie ma niebezpieczeństwa, postawili krzyż w tym miejscu, gdzie obecnie stoi kamienny obelisk. Następnego dnia, a więc w dniu Wszystkich Świętych mieszkańcy Wolsztyna wyrazili swe uczucia przeciwko zbrodni poprzez zapalenie zniczy. Historię ustawienia krzyża w 1992 roku ujawnił śp. Adam Borowicz, za którego duszę będziemy się modlić..

A.D.

Grób księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele pw. Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Każdy Świętym może być

Następny

Przy figurze Matki Bożej modlili się za zmarłych

Ostatnie z

Weekend z Aniołami

Aniołowie są wśród nas. Zobaczyć czy dotknąć prawdziwego Anioła wydaje się niemożliwe…… A jednak. Wystarczy otworzyć

Święto Patronki Wolsztyna

8 grudnia, w niedzielę w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Poczętej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego

DZIEŃ KOLEJARZA

W ramach zajęć edukacyjnym i w celu rozwijania preorientacji zawodowej u dzieci przedszkolakiz Przedszkola Nr 1

70 lat temu

Jak zapisano w kronice wolsztyńskiej parafii farnej, 8 grudnia 1954 roku, a więc 70 lat temu,