Ostatni sierpniowy koncert w wolsztyńskiej Farze

/
2 mins read

W niedzielę, 25 sierpnia odbył się ostatni koncert XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. Profesor Sławomir Kamiński, dyrektor artystyczny festiwalu, przedstawił wykonawców Trio harmonijek ustnych ANIMATO i ich dotychczasowe osiągnięcia.

ANIMATO” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i zagranicą dając kilkadziesiąt koncertów rocznie. Jest zaliczany do ścisłej czołówki tego typu formacji na świecie.

Zespół jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, w 1996 roku zajął II miejsce na European Harmonica Festival w Trossingen a rok później zwyciężył na odbywającym się w tej samej miejscowości prestiżowym World Harmonica Festival.

Od tamtej pory członkowie grupy zasiadają w jury polskich i zagranicznych festiwali muzycznych poświęconych harmonijce ustnej.

„ANIMATO” posiada oryginalny styl wykonawczy bazujący na własnych opracowaniach przebojów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dzięki ambitnemu i wszechstronnemu repertuarowi muzycy tria zapraszani są na prestiżowe wydarzenia muzyczne, m.in. gościli na Międzynarodowym Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Warszawie (2016) czy Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju (2021).

„TRIO ANIMATO” w składzie: Marek Jaroszyński – harmonijka chromatyczna, Piotr Bieliński – harmonijka akordowa oraz Piotr Włodarczyk – harmonijka basowa prezentuje hity muzyki klasycznej i rozrywkowej w niespotykanych aranżacjach na koncertowe harmonijki ustne. Z tych trzech zaledwie instrumentów muzycy grupy w brawurowy sposób potrafią wydobyć symfoniczne brzmienie i osiągnąć pełnię harmonii. Występy tria są wyjątkową okazją aby przekonać się, że dzieła wielkich mistrzów jak Fryderyk Chopin, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Johann Sebastian Bach brzmią w ich wykonaniu równie fascynująco co legendarne przeboje Czesława Niemena, Franka Sinatry czy Paula Anki.

W swoim dorobku zespół ma kilka płyt kompaktowych z różnorodną muzyką, w tym ostatni album zatytułowany „Niedzielni Milionerzy”.

fot. Ewa Wachsman

O festiwalu słów kilka

W 1991 r. proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ksiądz Piotr Markiewicz rozpoczął organizację koncertów. Występowały zespoły muzyczne z Wolsztyna i okolic: ,,Lutnia” prowadzona przez Eugeniusza Szczepańskiego, chór ,,Kanon” pod dyrekcją Zdzisława Barskiego, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Nowym Tomyślu oraz zespół kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów w Obrze. W 1993 roku nawiązana została współpraca ze Sławomirem Kamińskim, wówczas adiunktem, obecnie profesorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Dzięki przychylności księdza proboszcza Piotra Markiewicza i wielkim zaangażowaniu jego siostry dr inżynier Markiewicz-Wrzeciono udało się zorganizować 22 stycznia 1994 roku koncert organowo-kameralny, bardzo dobrze przyjęty przez wolsztyńską publiczność.
Z inicjatywy profesora Sławomira Kamińskiego zorganizowano Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej na wzór podobnych imprez odbywających się w Polsce w okresie letnim. Ksiądz proboszcz Piotr Markiewicz z entuzjazmem podszedł do tej propozycji i 3 sierpnia 1996 roku odbył się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W 2002 roku wyszła płyta CD promująca festiwal w Wolsztynie. Następny proboszcz ksiądz Grzegorz Czubak podjął się organizacji koncertu, a kiedy udał się na misje do Kazachstanu wolsztyńską parafię objął ksiądz Sławomir Majchrzak, który kontynuuje organizowanie festiwalu. Dzięki sierpniowym koncertom, melomanii mogli wysłuchać znakomitych wykonawców muzycznych organowej i kameralnej z kraju i z zagranicy.


Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości w Boniowicach w Ukrainie

Następny

Zaproszenie na VI Rajd im. Abpa Antoniego Baraniaka motocyklowo-samochodowy

Ostatnie z

Z Policji

Rozmawiam z oficerem prasowym asp. sztab. Wojciechem Adamczykiem. Ostatnie wydarzenia w Siedlcu zaniepokoiły mieszkańców tej miejscowości.