Marszałek wystosował pismo do Minister Edukacji

1 minuta czytania

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi obecnie prekonsultacje dotyczące zmian podstawy programowej w szkołach. Niepokój wśród mieszkańców naszego regionu wzbudziła informacja o wykreśleniu Powstania Wielkopolskiego z zakresu treści nauczania w szkołach średnich. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego w środę 14 lutego zapowiedział, że wystosuje pismo do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji. W piątek 16 lutego z rana list został wysłany do MEN.

„Szanowna Pani Minister,

nawiązując do konsultacji zmian w podstawie programowej kształcenia, w których zapowiedziano redukcję wybranych zagadnień z zakresu historii, chciałbym zwrócić uwagę Pani Minister na potrzebę zachowania przekazu o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w zasadniczym obszarze podstawy programowej. W ocenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest to kluczowa wiedza umożliwiająca młodym Polakom zrozumienie zagadnień z zakresu historii odradzającej się Rzeczypospolitej po okresie zaborów. Uważamy bowiem, że bez omówienia przebiegu i wpływu tej zwycięskiej insurekcji na kształt zachodniej granicy Polski po 1918 roku, gospodarczy rozwój kraju czy militarną odbudowę armii, obraz Rzeczypospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym nie będzie rzetelny i kompletny.

Od ponad dwudziestu lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego stara się wszelkimi metodami budować przekaz o Powstaniu Wielkopolskim wśród Rodaków. Czynimy to zarówno poprzez oficjalne celebrowanie kolejnych rocznic wybuchu tej insurekcji organizowane regionalnie, ale także w stolicy kraju, jak i przez liczne działania edukacyjne i promocyjne (kampanie lokalne i ogólnopolskie, pikniki, koncerty, konkursy). Dzięki jednogłośnej decyzji Sejmu RP od trzech lat obchodzimy 27 grudnia jako państwowe święto – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wszelkie nasze działania, skierowane zarówno do młodzieży jak i innych grup społecznych, mające na celu zwiększenie wiedzy i uświadomienie Rodakom znaczenia tego powstania dla historii kraju nie będą jednak wystarczające, jeśli informacji o Powstaniu Wielkopolskim zabraknie w procesie edukacji.

Bardzo proszę Panią Minister o zachowanie w zasadniczym obszarze podstawy programowej przekazu o jednej z niewielu zwycięskich insurekcji w historii naszego kraju.” – napisał Marek Woźniak.

Anna Parzyńska – Paschke

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Pożegnanie pana dyrektora Feliksa Matuka

Następny

Trwa strajk rolników

Ostatnie z

Nad Dojcą w Wolsztynie

Dwuletnia Stefcia mieszka nad Dojcą w Wolsztynie. Bardzo lubi spacerować nad rzeką, a pogoda sprzed kilkunastu