Co boli rolnika

/
3 mins read

Aby wesprzeć rolników w obecnej, trudnej sytuacji na rynku zbóż, spowodowanej wojną w Ukrainie, szczególnie w województwach do niej przyległych, występuję z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia dla nich pomocy – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej w dniu 9.02.2023r.

Od wybuchu wojny UE otworzyła granice dla ukraińskich zbóż. Są one dużo tańsze niż zboże produkowane w UE. Wiemy, że uprawie i hodowli w Ukrainie można stosować wszystko, a szczególnie to, co jest u nas zabronione (głównie chodzi o środki ochrony roślin, antybiotyki, stymulatory wzrostu, nawozy, itd.), ale wszyscy chcemy pomagać.

Otwarcie granic spowodowało drastyczny spadek cen. Okazało się, że spora część ukraińskiego zboża zostaje w Polsce i to jest główna przyczyna spadku cen. Rolnicy nie sprzedają, ponieważ cena, którą oferuje rynek, jest niższa niż koszt produkcji. Nawozy podrożały o 200%, energia, paliwo, części zamienne, praktycznie wszystko, co jest niezbędne w produkcji zdrożało, a zboża staniały nawet o 30 %. Żadne unijne dopłaty nie pokrywają tych strat. Mając taki obraz sytuacji, wiemy, że działania Ministerstwa Rolnictwa są bardzo dobre. Oby tę propozycję zaakceptowała Komisja Europejska.

Generalnie sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie jest trudna. Boimy się, że nie będzie lepiej. Stoimy przed prawdziwą rewolucją w rolnictwie, jaką zgotowała nam Unia Europejska. Z pokorą na razie słuchamy, co mamy produkować, jak mamy produkować oraz o ile mniej mamy produkować. Do tego nakłada się polityka cenowa dużych sieci handlowych (które nie są w rękach polskich), obostrzenia i restrykcje w eksporcie oraz otwarte granice na import.

Mimo różnych przeciwności nie ma obaw, aby zabrakło nam żywności. Jako rolnicy jesteśmy za to odpowiedzialni. Produkujemy zdrowo i bezpiecznie, a rządzących prosimy, aby tak stanowili prawo, by nam służyło i nas chroniło.

Tomasz Jazdon

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Florian Dzięcioł – Mój udział w Powstaniu Wielkopolskim

Następny

Walentynki – święto zakochanych przypada w dniu wspomnienia Świętego Walentego

Ostatnie z

0 0.00