Prawnuk policjanta zamordowanego przez NKWD z wizytą w Komendzie Policji, w Wolsztynie

/
4 mins read

W grudniu 2022 roku, dzięki uprzejmości pracownikom Powiatowej Komendy Policji w Wolsztynie, mogliśmy złożyć gościnną wizytę w Komendzie. Spotkaliśmy się z oficerem prasowym panem Wojciechem Adamczykiem. Mój pradziadek Mieczysław Domagalski pełnił służbę w Policji Państwowej II RP od 1922 do 1940, kiedy to został zamordowany w Kalininie przez NKWD, jako jeniec obozu ostaszkowskiego i pogrzebany w Miednoje. Służbę odbywał w Kościanie, Kaszczorze oraz w Wolsztynie. Wizytę złożyliśmy – mój ojciec Romuald Korsak, Wojciech Korsak oraz mój syn Maksymilian, jako praprawnuk Mieczysława Domagalskiego, związanego z wolsztyńską policją.

Maksymilian miał okazję porozmawiać z dyżurnymi, zapoznać się z salą kierowania, monitoringu oraz aresztem. Z ciekawością obejrzał ekwipunek i wyposażenie policjantów. Obejrzeliśmy również „kapsułę czasu”, w której zamieszczono współczesną historię KPP w Wolsztynie.

Szczególnie spodobał się spacer do radiowozu, z racji możliwości włączenia sygnałów i rozmowy z „dyżurką” przez radio.

Na zakończenie wizyty, pan Wojciech Adamczyk zabrał nas do sali konferencyjnej. Nastąpiło tam przekazanie Maksymilianowi drobnych upominków.

Oprócz tego, otrzymaliśmy z Maksymilianem przepiękne i wzruszające adresy upamiętniające naszą wizytę w Wolsztyńskiej Policji, podpisane przez pana komendanta – podobizna oraz informacje o pradziadku/prapradziadku na tych dokumentach były czymś wspaniałym i wzruszającym.

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować wszystkim osobom, dzięki którym nasza wizyta była możliwa: panu komendantowi, policjantom, których spotkaliśmy w dyżurce oraz oczywiście panu Wojciechowi Adamczykowie, za oprowadzenie nas po komendzie, przybliżeniu nam specyfiki pracy w policji, upominki dla Maksymiliana oraz piękne, pamiątkowe dokumenty.

Jako członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, podzieliłem się informacją, o naszej wizycie w Wolsztyńskiej Komendzie, z centralą Stowarzyszenia w Katowicach, co zaowocowało wpisem „Śladem śp. aspiranta Policji Państwowej Mieczysława Domagalskiego”.

https://osrp-slask.policja.gov.pl/?serwis=srp&dzial=aktualnosci&id=351565

Jest coraz szerszy dostęp do informacji na temat operacji katyńskiej, dzięki czemu udało mi się odnaleźć na przykład listy wywozowe NKWD, dzięki czemu stało się możliwe ustalenie dotyczące pradziadka Mieczysława Domagalskiego:

– przebieg służby

– odznaczenia (za wojnę 1918-1921, X-lecia niepodległości, brązowy krzyż zasługi oraz pośmiertnie Virtuti Militari),

– awanse (pośmiertnie na aspiranta Policji Państwowej)

– okres niewoli sowieckiej (wywóz z Ostaszkowa do Kalinina 14.IV.1940, przejęcie transportu więźniów w Kalininie i umieszczenie w siedzibie NKWD 15.IV.1940, rozstrzelanie i pogrzebanie w Miednoje 16.IV.1940

Przy okazji poszukiwań informacji o pradziadku, zestawiłem listę osób związanych z Ziemią Wolsztyńską, które również zostały zamordowane przez NKWD w Kalinienie.

Wojciech Korsak

Lista osób została zamieszczona na stronie Głosu Wolsztyńskiego pod tym adresem:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Ciekawe zajęcia w Wolsztyńskim Domu Kultury

Następny

Światowy Dzień Chorych

Ostatnie z

Powrócili do gry

Przemęckie Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie rozpoczęło 10 września rundę jesienną . 92 graczy zasiadło