,,Powstanie nie było tylko wynikiem szczęśliwego zrządzenia losu i przegranej Niemiec po I wojnie światowej”

/
1 minuta czytania

9 stycznia 2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn obyło się spotkanie klubowe Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W noworocznym wydarzeniu brał udział Szymon Ptak, historyk, który zaprezentował słuchaczom prelekcję pt. „Wielkopolskie drogi do wolności”. Temat wykładu był oczywiście nawiązaniem, do obchodzonej niedawno 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz rocznicy wyzwolenia Wolsztyna.

Dzień 27 grudnia został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięstwa. Wiedza i pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest za mała znana w Polsce. Pan Szymon Ptak, podczas wykładu rozprawił się z wieloma mitami dotyczącymi tego zrywu. Dowiódł, że przez cały czas zaborów Wielkopolanie znacząco przyczynili się do odzyskania niepodległości, a Powstanie Wielkopolskie jest ewenementem, który zasługuje na większe ogólnopolskie uznanie i uczczenie.

Prelegent nakreślił szerokie tło historyczne, począwszy od wystąpień. Następnie germanizację zaborcy, pracę organiczną i walkę o zachowanie polskości. Wytłumaczył, że sukces powstania, nie był tylko wynikiem szczęśliwego zrządzenia losu i przegranej Niemiec po I wojnie, ale przede wszystkim wieloletniego oporu i organizacji Polaków oraz zjednoczenia wszystkich sił społecznych podczas zrywu.

Maria Malewicz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Okiem i obiektywem – przyroda

Następny

Gorąco oklaskiwano wykonawców noworocznego koncertu

Ostatnie z

Festyn dla dzieci

W sobotę, 8 czerwca na boisku w Chorzeminie odbył się Dzień Dziecka współorganizowany przez MLKS Orkan