,,Polsko, bądź wdzięczna za dar wolności”

/
3 mins read

5 stycznia Wolsztyn obchodził 104 rocznicę wyzwolenia. Złożono wiązanki kwiatów przy miejscach upamiętniających wydarzenia w czasie Powstania Wielkopolskiego: przy tablicy pamiątkowej na wolsztyńskiej poczcie, poświęconej pułkownikowi Stanisławowi Siudzie – dowódcy odcinka wolsztyńskiego Powstania Wielkopolskiego oraz podpułkownikowi Stanisławowi Tomiakowi – dowódcy Kompanii Wolsztyńskiej; przy tablicy na Szkole Podstawowej nr 4, poświęconej Antoniemu Przybylskiemu, pierwszemu powstańcowi, który zginął w walkach o Wolsztyn; przy tablicy na Szkole Podstawowej nr 2, poświęconej ks. Leopoldowi Zygarłowskiemu oraz przy figurze NMP Niepokalanie Poczętej. Wiązanki złożono również przy grobach powstańców na wolsztyńskim cmentarzu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im Powstańców Wielkopolskich zapalili znicze na grobach powstańców, na wolsztyńskim cmentarzu.
W kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak, który także wygłosił kazanie.

Ksiądz proboszcz wyraził radość z obecności młodzieży. Przypomniał, że w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie 27 grudnia 1918 roku. Było bardzo dobrze zorganizowane i zakończone sukcesem.

5 stycznia powstańcy zdobyli Wolsztyn w warunkach bardzo trudnych i dlatego dzisiejsze pokolenie zobowiązane jest do tego ,aby pamiętać o naszej historii. Pokazuje ona, jak ważna jest wspólnota i myślenie o Ojczyźnie.
Wielu powstańców znamy z z historii, wielu może poszczycić się takimi osobami w swoich rodzinach, ale wielu zostało anonimowych i dlatego o nich trzeba pamiętać o modlitwie.
Każdy, powiedział ksiądz, kto ma w sobie odrobinę patriotyzmu, to dziś świętuje, a na jego domu widnieje biało-czerwony sztandar.
Zachęcał, by budować wspólnotę zgody, miłości ,patriotyzmu taką, jaką budowali nasi poprzednicy.
Ksiądz przyznał, że dla dzieci i młodzieży historia ta jest odległa, ale zachęcał, by pamiętać o tym, że to dzięki przodkom, wywalczonej przez nich wolności mogą chodzić do do wolnej szkoły, uczyć się w wolnej Ojczyźnie.
Ksiądz Sławomir Majchrzak podziękował nauczycielom wychowującym młode pokolenie. Na zakończenie zacytował słowa św. Faustyny, aby zawsze dziękować za heroizm i poświęcenie.
(…) Polsko ,bądź wdzięczna za dar wolności,

Polsko, bądź wdzięczna za dar pokoju,

Polsko, bądź wdzięczna za ludzi, którzy ofiarowali swoje życie za wolność Ojczyzny (…)
W kościele przy ołtarzu stały poczty sztandarowe. We Mszy świętej uczestniczyli Minister Technologii i Rozwoju, posłowie, senator, przedstawiciele samorządów, delegacje, nauczyciele dzieci i młodzież. Po mszy udano się na Rynek, gdzie przy pomniku Powstańca złożono kwiaty.

W Wolsztyńskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia pod tytułem ,,Wolność”.
Prowadził ją dyrektor Szkoły Podstawowej 1 nr w Wolsztynie, pan Mariusz Urban, którego uczniowie pod kierunkiem pani Joanny Wojciechowskiej przygotowali patriotyczny program artystyczny.
O powstaniu wielkopolskim i jego roli, tradycji mówili goście: senator Jan Libicki , minister Grzegorz Piechowiak, burmistrz Wojciech Lis. Wykład o Powstaniu Wielkopolskim i jego znaczeniu wygłosił Pan Marcin Podemski z IPN-u. Minister Technologii i Rozwoju Grzegorz P Piechowiak wręczył odznaczenie – Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Annie Grudzieckiej- Domagalskiej (w jej domu, nieobecnej na uroczystości ze względów zdrowotnych), Mariuszowi Urbanowi, Hubertowi Rokoszewskiemu, Szymonowi Ptakowi.
W uroczystości wzięli udział: starosta powiatu wolsztyńskiego, radni dyrektorzy szkół, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 delegacje oraz mieszkańcy, którzy czuli potrzebę upamiętnienia tego ważnego dla Wolsztyna dnia.

Apel Poległych

W tradycję obchodów 5 stycznia w Wolsztynie na stałe wpisał się już Apel Poległych, który każdego roku organizuje Hufiec ZHP Wolsztyn wraz z Kibicami Lecha Poznań. Podczas wydarzenia przywołano pamięć tych, dzięki którym ziemia wolsztyńska wróciła do granic odradzającej się Polski. W apelu wzięły udział wszystkie drużyny wolsztyńskiego hufca. Nie zabrakło także mieszkańców, którzy licznie przybyli na wolsztyński Rynek. Centralny punkt miasta rozświetlił się dziesiątkami rac. Głos zabrali burmistrz Wolsztyna Pan Wojciech Lis oraz komendant Hufca Wolsztyn phm. Marcin Wilczyński. Na zakończenie harcerze zawiązali krąg, a komendant podziękował obecnym za całodzienną służbę podczas uroczystości związanych z obchodami rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Jeszcze świątecznie…

Następny

Informacja

Ostatnie z

Bez osłonek

Ze zdumieniem obserwuję poczynania obecnego rządu. Po 1989 roku władzę przejmowali przedstawiciele różnych opcji politycznych, jednakże

Trwa strajk rolników

W całej Polsce trwa strajk generalny rolników. Ten strajk rozpoczął się 9 lutego i ma potrwać