Konsekracja Kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie

/
1 minuta czytania

1 października odbyła się konsekracja kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie Wierni zaskoczeni pewnie byli, że rozpoczęciu Mszy św. nie towarzyszyło pełne oświetlenie. Wyjaśnił to ks. biskup
Szymon Stułkowski, który w zastępstwie chorego ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego poświęcił kościół.
Ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak przypomniał historię świątyni, proboszczów posługujących w Wolsztynie. Podziękował za pomoc w remoncie, modlitwę.

Ks. biskup przewodniczył mszy i wygłosił kazanie. Nie krył wzruszenia, że po raz pierwszy poświęci kościół.

Przypomniał, że ten kościół zbudowany przez ewangelików otrzymaliśmy w spadku po zawierusze wojennej. Tu ludzie zaczęli się modlić i troszczyć, by go upiększać.

Biskup uświadomił, że liturgia poświęcenia kościoła przypomina liturgię naszego chrztu i wyjaśnił, jakie znaki temu towarzyszą – poświęcenie wody, którą skrapia się ściany świątyni, namaszczenie ołtarza świętym krzyżmem, ścian w wyznaczonych miejscach. Obrzęd oświetlenia polega na zapaleniu wszystkich świateł w świątyni, poczynając od świec ołtarzowych.

Kościół, gdy rozbłysły światła wierni mogli zobaczyć odnowioną świątynię. Na zakończenie uroczystej mszy przedstawiciele wspólnoty parafialnej podziękowali księdzu kanonikowi, proboszczowi księdzu Sławomirowi Majchrzakowi, za przywrócenie blasku tej świątyni.

Burmistrz Wojciech Lis wyraził wdzięczność za przeprowadzony remont. Przypomniał, że kościół zbudowany został w 1641 roku. W wyniku pożaru 19 września 1810 roku spłoną doszczętnie. Odbudowano go w 1832 roku i, jak podkreślił wolsztyńska fara w pożarze wyszła obronną ręką, tylko wieża została zniszczona. Wraz z wiceburmistrzem Tomaszem Spiralskim przekazał witraż – herb miasta z wizerunkiem Matki Bożej. Wyraził nadzieję, że tak, jak pięknie zostało odnowione wnętrze kościoła, wierzy, że i ksiądz proboszcz doprowadzi do odnowienia zewnętrznej strony świątyni. Poinformował, że we mszy uczestniczy pan Sachweh z Niemiec, który w tym kościele był chrzczony.

W kruchcie kościoła tablica upamiętnia absolwentów Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie (1949 – 1960)

Anna Domagalska

fot. Katarzyna Tomczak

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Pieniądze dla gmin i powiatu

Następny

Kolejne łowy

Ostatnie z

Kluczewo przyciąga graczy

Stowarzyszenie Kopa Sportowego „Kontra” w Kluczewie, w niedzielę 3 marca zaprosiło na pierwszy turniej rundy wiosennej

Rewitalizacja pałacu

Mieszkańcy Wolsztyna nieraz pytali o remont pałacu. Pojawiło się ogrodzenie przed obiektem, dlatego zwróciłam się do

Ważny komunikat

Dragon-24 – wojsko na największych, planowych ćwiczeniach Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować