Ciekawe biblioteczne inicjatywy

/
2 mins read

W dniu 27.09.2022 r. i 28.09.2022 r. na zajęciach czytelniczych w Bibliotece w Starym Widzimiu klasy I-III odwiedził „dziwny”, ale bardzo sympatyczny gość… Jak się okazało był to ziemniak Alfred. Przybył on specjalnie do uczniów z okazji Dnia Ziemniaka.

Dzieci najpierw wysłuchały listu od naszego specjalnego gościa, w którym przybliżył naszym wychowankom skąd pochodzi, jak się znalazł w Europie i Polsce, dlaczego jest tak ważny dla człowieka.

Następnie dzieci robiły pieczątki z ziemniaków i tworzyły piękne obrazki, które zostały powieszone na naszej jesiennej gazetce.

Były to bardzo mile spędzone chwile. Dzieci były bardzo zadowolone i zaskoczone wizytą takiego gościa, z uwagą słuchały listu, a potem super się bawiły ziemniaczanymi pieczątkami.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ogłoszono przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Ten dzień jest szczególną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn w ramach ogólnopolskiej akcji zorganizowała kilka spotkań z dziećmi. Do biblioteki przyszły maluchy ze Szkoły nr 5 z klasy 1A oraz ze Szkoły Filialnej z Adamowa. Z kolei bibliotekarki pojawiły się w Przedszkolu nr 3 w Wolsztynie w grupie Niedźwiadki.

Najmłodsi mogli nie tylko posłuchać czytanych im historii (wysłuchały opowieści „Jesień w stumilowym lesie”), ale także mogli poznać, zobaczyć i dotknąć książki sensoryczne, które wieloma zmysłami wprowadzają w świat książki. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych. Na przywitanie jesieni tworzyły kolorowe, liściaste drzewo. Poprzez połączenie wielu sztuk milusińscy mogli doświadczyć, że książka jest często dopiero początkiem wspaniałej przygody i jak wiele się od książki rozpoczyna.

Powiodło się

1 października obchodzimy Noc Bibliotek. Tegoroczne, ósme wydanie, odbywało się pod hasłem „To musi się powieść”. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn akcja jak najbardziej „się powiodła”. Wieczorem tego dnia odbyły się zajęcia rękodzielnicze pt. „Eko warsztaty Mama i ja”, czyli praca z nożyczkami, klejem, pędzlami i farbami. W duchu ponownego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku i w myśl zasady „zrób to sam” dzieci razem z mamami tworzyły „małe cuda”. Z pustej butelki powstawała piękna dekoracja, a z prostej osłonki na doniczkę efektowna ozdoba. Zajęcia prowadziła Beata Mróz, której prace rękodzielnicze od wielu lat czytelnicy mogą podziwiać w bibliotece.

Dzieci i mamy z wielką chęcią przystąpiły do pracy, aż się w niej zapamiętały. Uczestnicy warsztatów posilili się kawałkiem pizzy, a pod koniec spotkania otrzymali książki i zakładki w prezencie z logo akcji. Ten wieczór był pełen miłych chwil i dobrej zabawy.

B.P.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Panie wygrały dwa turnieje

Następny

Pieniądze dla gmin i powiatu

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych