Nigdy przedtem nie było tylu ofiar

/
2 mins read

Uroczystość 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Przemęcie rozpoczęła się Drogi Krzyżowej odprawionej w intencji Ojczyzny. O godz. 5.oo rano z kościoła pw. Św. Piotra i Pawła ulicami Przemętu do kościoła farnego pw. Św. Jana Chrzciciela, podążali mieszkańcy gminy, rozważając Mękę Pańską. Po wejściu do świątyni odśpiewano hymn Boże coś Polskę. O godz. 6.oo rozpoczęła się uroczysta , koncelebrowana msza św. za Ojczyznę , której przewodniczył ks. proboszcz Edmund Jaworski.

Piękne wzruszające kazanie wygłosił ks. wikariusz Maciej Stawski. Rozpoczął od fragmentów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt Niebo złote ci otworzę.

Niebo złote ci otworzę,

w której ciszy biała nić,

jak ogromny dźwięków orzech,

który pęknie ,aby żyć

zielonymi listeczkami ,

śpiewem jezior,

zmierzchu graniem,

aż ukaże jądro mleczne ptasi świt.

(…)Jeno wyjmij mi z tych oczu,

szkło bolesne-obraz dni,

które czaszki białe toczy ,

przez płonące łąki krwi.

Jeno odmień czas kaleki,

zakryj groby płaszczem rzeki,

zetrzyj z włosów pył bitewny,

tych lat gniewnych czarny pył.(…)

ks. Maciej mówił o okrucieństwie i barbarzyństwie II wojny światowej. „Niektóre wsie i miasta zostały doszczętnie spalone, zrównane z ziemią. Rodziny zmuszono do opuszczenia własnej ziemi. Nigdy przedtem nie było tylu ofiar śmiertelnych ,szczególnie wśród kobiet i dzieci. To Polska, jako pierwsza, została dotknięta barbarzyństwem wojny, a symbolem był Katyń i Auschwitz. Równocześnie zobaczyliśmy honor żołnierza, bezmiar poświęcenia dla Ojczyzny. Tamten czas wojny ujawnił też heroizm świętych takich jak Edyta Stein, Poznańska Piątka, 108 męczenników. O Panie któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń. W sposób szczególny prosimy Boga o pokój. Człowiek niewiele się uczy z historii , niestety, bo i nasze czasy nie są wolne od terroryzmu, konfliktów. Człowiek stworzony jest do pokoju, a pokój nie jest utopią. Drogą do osiągnięcia pokoju jest poszanowanie życia. Tworzą go ci, którzy pokochają życie. Zło przezwycięża się tylko dobrem. Papież Polak nauczył nas szanować polską ziemię . Zawsze, kiedy tu przyjeżdżał, tę ziemię całował. O Panie uczyń nas narzędziem pokoju.”Ksiądz przytoczył przysłowie „Pokój jest lepszy od najsłuszniejszej wojny.

Pod koniec mszy ks. Proboszcz E. Jaworski, podkreślił, że zgromadziła nas tutaj nasza wiara i odpowiedzialność. „Myślę –dodał-, że Pan Bóg nam pobłogosławi. Podziękował wójtowi Januszowi Frąckowiakowi i władzom gminy za pomoc zorganizowaniu tej uroczystości. W obecności żołnierzy V Pułku Artylerii z Sulechowa, delegacji z gminy i mieszkańców, dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku. Odczytany został apel pamięci, oddano cześć naszym rodakom salwą honorową. Delegacje złożyły kwiaty i wieńce, zapłonęły znicze przed figurą Serca Jezusowego, gdzie są tablice z nazwiskami bohaterów Ziemi Przemęckiej. Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak podziękował wszystkim za udział w uroczystości. Zwrócił się też do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim uczniów ,życząc im z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego, „aby ten rok był tak piękny jak dzisiejszy poranek. Najważniejsze jest życie i Ojczyzna.”

To była niezwykle podniosła, patriotyczna uroczystość.

Alina Napieralska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej, w Karpicku

Następny

” Nikt nie ma prawa być szczęśliwym, w oderwaniu od innych.” ( Raoul Follereau)

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych