Pomagamy Ukrainie!

/
3 mins read

Gdy 24 lutego 2022 r. wybuchła wojna w Ukrainie starosta Jacek Skrobisz z niepokojem śledził wiadomości docierające z mediów. Był również w stałym kontakcie z tarnopolskimi samorządowcami, którzy byli naszymi gośćmi pod koniec listopada 2021 r.

Pomoc w znalezieniu mieszkania

-Wiedziałem, że jako samorząd musimy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom – mówi starosta. – Bardzo szybko podjąłem decyzję o uruchomieniu odrębnego numeru telefonu, na który mogli dzwonić mieszkańcy powiatu chcący przyjąć uchodźców pod swój dach oraz ci, którzy tego lokum poszukiwali. Przez pierwsze dwa tygodnie wojny telefon dzwonił bez przerwy, od rana do wieczora. Dzięki tej formie pomocy udało się znaleźć kilkadziesiąt tymczasowych domów dla matek z dziećmi i ich rodzin, uciekających przed wojenną pożogą.

Wsparcie humanitarne

26 lutego do starostwa wpłynął apel o pomoc materialną, przesłany przez samorząd tarnopolski. Uruchomione zostały zbiórki darów w szkołach. Firmy i osoby prywatne przekazywały jedzenie z długą datą ważności, ubrania, koce, śpiwory, bieliznę termalną, kosmetyki, leki, materiały opatrunkowe. Dzięki tej wielkiej hojności już 4 marca wyruszyły w stronę ukraińskiej granicy dwa busy (w tym jeden powiatowy), wypełnione po sufit darami. Akcję koordynował z ramienia starostwa Marek Furman – nauczyciel z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Równo po tygodniu, 11 marca przekazaliśmy dary dla walczącego Kijowa, przetransportowane przez pracowników urzędu powiatowego. Z kolei dzięki pomocy partnerskich samorządów (powiat Dahme–Spreewald z Niemiec i miasto Maasbree w Holandii) oraz wolsztyńskich przedsiębiorców możliwe było zawiezienie na front 21 marca dwóch tirów, pełnych żywności, wody pitnej, leków, etc. Ich przepakowanie na granicy trwało kilka godzin.

Przemysłowa 9

W naszym powiecie schronienie znalazło ponad 1.500 uchodźców. Specjalnie dla nich utworzony został punkt pomocowy w budynku dawnego PZD, na ulicy Przemysłowej. Oddelegowani pracownicy starostwa przez kilka godzin dziennie sortowali dary, przekazywane przez mieszkańców i instytucje. – Bez zbędnych formalności rozdawaliśmy je potrzebującym – mówi J. Skrobisz. – Wystarczyło jedynie okazać paszport i wpisać się na listę osób korzystających z pomocy. Ubrania, jedzenie, kosmetyki, zabawki dla dzieci. To były produkty najpotrzebniejsze. Przez punkt przewinęło się kilkaset osób.

Aplikacja „Powiat Wolsztyński”

-Dynamicznie zmieniające się przepisy, dotyczące uchodźców, mnogość pytań o możliwość pomocy finansowej, materialnej, prawnej czy medycznej, zmusiły nas do zebrania wszystkich najważniejszych informacji w jednym, łatwo dostępnym miejscu – wspomina starosta. Przy współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami powstała baza wiedzy w języku polskim i ukraińskim, aktualizowana na bieżąco przez pracowników starostwa. Mógł z niej bezpłatnie skorzystać każdy, kto pobrał na swój telefon aplikację „Powiat Wolsztyński”. Informacje te umieszczone są w zakładce „starostwo powiatowe”.

Wolsztyn Pomaga!

W Wolsztynie, jak i w wielu polskich miastach odbyły się antywojenne demonstracje. Grupa aktywistów, którzy manifestowali swoje poparcie dla naszych walczących sąsiadów na Rynku stworzyła stronę internetową www.wolsztyn-pomaga.pl, dostępną w dwóch wersjach językowych, zrzeszającą uchodźców oraz ludzi, którzy mogą pomóc. Te same osoby podjęły inicjatywę utworzenia na Facebooku grupy pomocowej „Wolsztyn pomaga”, gdzie każdy może zamieścić informację o tym co może za darmo uchodźcom przekazać, lub czego potrzebuje. – Te inicjatywy były bardzo potrzebne – podkreśla starosta. – Dzięki nim łatwiej nam się komunikować i odnajdywać w gąszczu potrzeb.

Szkolny oddział przygotowawczy

22 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie ruszył oddział przygotowawczy dla uchodźców w wieku od 15-19 lat, którzy nie posługują się językiem polskim. Jego nauce będzie poświęcona znaczna część zajęć. W dniu inauguracji liczył on 18 uczniów.

Biuro Komunikacji Społecznej

Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

ROZŚPIEWANY KONKURS

Następny

Pieniądze dla gminy Wolsztyn z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych

Ostatnie z

81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca minęła 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego” publikowaliśmy relacje świadków tych tragicznych