Spotkanie w Kijowie Premierów Polski, Czech i Słowenii z Prezydentem i Premierem Ukrainy

/
2 mins read

W dniu 15 marca 2022 roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wiceprezes Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą spotkali się z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Celem wizyty było potwierdzenie poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy, a także przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego. O delegacji poinformowana była społeczność międzynarodowa, w tym organizacje takie jak OBWE, ONZ i NATO.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził podziw dla walki ukraińskiego narodu przeciwko brutalnemu agresorowi. Zapewnił jednocześnie, że ukraińscy uchodźcy są bezpieczni, a ta inwazja musi się jak najszybciej zakończyć. Premier Polski popiera jak najszybsze nadanie Ukrainie statusu kandydata UE.

Wicepremier Jarosław Kaczyński także wyraził słowa uznania i szacunku dla Prezydenta i Premiera Ukrainy oraz dla całego narodu ukraińskiego. Wyraził też współczucie dla ofiar tej zbrodniczej inwazji. Zwrócił się do przywódców państw Unii Europejskiej i państw NATO o odwagę i natychmiastowe czyny. Prezes PiS mówił o potrzebie misji pokojowej NATO lub szerszego układu międzynarodowego na terenie Ukrainy. Misja miałaby dążyć do pokoju, do udzielania pomocy humanitarnej, ale jednocześnie powinna być osłonięta przez siły zbrojne.

Premier Słowenii podkreślił, że są w Kijowie, żeby podziwiać odwagę i walkę Ukraińców. Zapewniał, że Słowenia popiera przyspieszoną ścieżkę Ukrainy do członkostwa w UE. Zaznaczył również, że w tym momencie najważniejszym jest pomoc Ukrainie w odpowiednim dozbrojeniu, z bronią obronną, defensywną i ofensywną, tak by mogli bronić się na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Premier Czech podkreślił, że wizyta premierów w Kijowie ma pokazać wsparcie dla walk o niepodległość i dla całego narodu ukraińskiego. Przekazał, że Ukraina nie jest sama i że stoi za nią cała Europa.

Przez 20 dni zbrodniczej inwazji Putina na Ukrainę cała Europa pokazuje swoją solidarność. Premier Mateusz Morawiecki przytoczył także słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, który 14 lat temu w stolicy Gruzji, Tbilisi, podczas rosyjskiej inwazji na ten kraj mówił: „ Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Wizyta ta byłą niewątpliwie aktem odwagi, która zmieniła wtedy percepcję wojny i dodała ducha walki Gruzinom.

Widząc odwagę oraz starania Premierów Polski, Słowenii i Czech przepełnia mnie duma i nadzieja, że słowa i składane deklaracje zamienią się w czyny. Nie ukrywam, że liczę na szybkie efekty jakie przyniesie spotkanie w Kijowie. Najwyższy czas by Europa się przebudziła.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Kolejne dary dla Ukraińców

Następny

Święty Józef na trudne czasy

Ostatnie z