Polska wobec inwazji Rosji na Ukrainę

3 mins read
Poseł Marta Kubiak włączyła się do pomocy

Inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku o godzinie 4:00 nad ranem. Jest to największy konflikt zbrojny w Europie od czasu II Wojny Światowej. Inwazja Rosji na Ukrainę stanowi naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z prawem międzynarodowym stanowi zbrodnię agresji, która może być ścigana na mocy jurysdykcji uniwersalnej. Konflikt ukraińsko-rosyjski na wschodzie i południu Ukrainy jest następstwem rewolucji z lutego 2014, zwanej Euromajdanem, w wyniku której prezydent Wiktor Janukowycz został odsunięty od władzy. Kilka tygodni później Rosja zaatakowała Donbas i zaanektowała Półwysep Krymski. Od kwietnia do września 2014 roku w Donbasie i innych obszarach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów trwały walki. Jednak w ostatnim czasie Rosja zaczęła ponownie eskalować napięcie oraz stawiać żądania Ukrainie i Zachodowi. Rosja chciała prawnych gwarancji o nierozszerzaniu NATO o Ukrainę. 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin uznał samozwańcze republiki separatystyczne na wschodzie Ukrainy za niepodległe i zdecydował o wysłaniu wojska do Doniecka i Ługańska. Ten ruch był niewątpliwie podstawą do próby wykreowania pretekstu dla dalszej inwazji Ukrainy.

Rosjanie niszczą wszystko: dzielnice mieszkaniowe, przedszkola, szkoły, szpitale, nawet stację transfuzji krwi. Ostrzeliwują również korytarze humanitarne, którymi ewakuowane są kobiety, dzieci, sieroty i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.

W czwartek 3 marca br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o obronie Ojczyzny. Ustawa ta ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego oraz wydatków na Siły Zbrojne RP. W związku z sytuacją na Ukrainie wprowadzono kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze będą zobowiązani do pozostania w nich. Zostały także cofnięte decyzje o urlopach i wyjazdach służbowych. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że polscy i amerykańscy żołnierze dbają o bezpieczeństwo na wschodniej flance.

UE przeznaczyła 450 mln euro na broń, w tym na systemy obrony przeciwlotniczej, broń przeciwpancerną, amunicję i inny sprzęt wojskowy dla ukraińskich sił zbrojnych. Kolejne 50 mln euro zostanie przeznaczone na dostawy paliwa, kamizelek kuloodpornych, hełmów i apteczek. Stany Zjednoczone również zwiększają swoje dostawy i przekazują dodatkowe 350 milionów dolarów (313 milionów euro) w ramach pomocy wojskowej. Niepewność dostarczania broni drogą lotniczą stawia w centrum uwagi Polskę, która ma 535-kilometrową granicę z Ukrainą.

Jestem przekonana, że w obecnej sytuacji, gdzie Ukraina mierzy się z nieustannym bombardowaniem ważna jest silna deklaracja jedności i solidarności wobec Ukrainy. Tylko zdecydowane działania mogą zakończyć ten krwawy konflikt. Ministrowie obrony państw NATO podejmują kolejne decyzje dotyczące wzmocnienia odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu.

Rada Europejska potwierdziła swoją pełną solidarność z Ukrainą. Unia Europejska nałożyła na Rosje kolejne sankcje:

  • dyplomaci, inni rosyjscy urzędnicy oraz przedsiębiorcy nie będą już mogli korzystać z ułatwień wizowych, które dawały im uprzywilejowany dostęp do UE
  • zamrożenie aktywów i ograniczenia podróży
  • ograniczenie dostępu Rosji do unijnych rynków oraz usług kapitałowych i finansowych
  • zakaz transakcji z rosyjskim Bankiem Centralnym
  • zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i dostępu do unijnych lotnisk dla wszystkich rosyjskich przewoźników
  • wykluczenie siedmiu rosyjskich banków z systemu SWIFT.

Dzisiaj Ukraina potrzebuje naszego wsparcia i solidarności. Polska robi wszystko, co może, aby w obecnych okolicznościach wspierać Ukrainę. Polacy szybko zaczęli działać w tym kierunku. W niemal każdej miejscowości ruszyły zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla tłumnie przybywających uchodźców. W mediach społecznościowych pojawiają się niezliczone posty oferujące pomoc w przewiezieniu z granicy w dowolne miejsce w Polsce, udostępnianie mieszkań dla rodzin uciekających z Ukrainy czy pomoc w tłumaczeniu i załatwianiu różnych formalności. Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę granicę Polski z Ukrainą przekroczyło ponad 1 mln osób uciekających przed wojną. Uruchomionych zostało 30 punktów recepcyjnych. Funkcjonują także dodatkowe punkty organizowane przez samorządy. Działa również 27 punktów informacyjnych, w których obywatele Ukrainy mogą otrzymać informację na temat pomocy w Polsce. Wszystkie służby podległe MSWiA oraz wojewodowie są zaangażowani w pomoc uchodźcom. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną infolinię, która obsługuje zgłoszenia osób potrzebujących pomocy oraz stronę internetową: ua.gov.pl. W ramach istniejącej strony pomagam ukrainie.gov.pl uruchomiona została centralna, rządowa platforma koordynacji pomocy humanitarnej.

W ostatnim czasie wspieram miejsca zbiórek i pomocy Ukrainie w naszym regionie. W moim biurze poselskim również funkcjonuje taki punkt zbiórki. Niejednokrotnie jestem wzruszona, widząc zaangażowanie mieszkańców różnych miast i wsi w pomoc obywatelom Ukrainy. Postawa polskiego społeczeństwa pokazuje, że w obliczu takiej tragedii potrafimy się zjednoczyć. Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za okazane serce. Jestem całkowicie przeciwna wszelkim atakom zbrojnym na jakikolwiek kraj na świecie. Całym sercem wspieram Ukrainę!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Punkt spisowy w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie

Następny

Ofiary wojny [Drastyczne 18+]

Ostatnie z

120 graczy zagrało w Kopa

Stowarzyszenie Kopa Sportowego ,,Kontra” w Kluczewie zaprosiło 7 kwietnia graczy do rozegrania kolejnego turnieju Grand Prix

Pamiętamy!

10 kwietnia 2010 roku w godzinach rannych dotarła wiadomość o tragicznej katastrofie i śmierci prezydenta RP

Ogłoszenie

(20+) Spektakl ” Kolacja na Cztery Ręce ” | Facebook