Dziękował za nie Jan Paweł II

/
4 mins read
Mieszkańcy Wolsztyna i okolic przed siedzibą Radia Maryja

Radio Maryja obchodziło 8 grudnia 30 -lecie powstania. O tym radiu dowiedziałam się na początku lat 90., a po raz pierwszy usłyszałam audycję w hotelu, w Toruniu, w 1994 roku. Uczestniczyłam wtedy w spotkaniu dziennikarzy gazet niezależnych. Postanowiłam odwiedzić redakcję Radia Maryja. Wraz z mężem i parą dziennikarzy słowackich udaliśmy się tam. Redemptorysta o. Jan Mikrut przybliżył nam działalność tego radia. Po powrocie do Wolsztyna dzieliłam się wiadomością o Radiu Maryja, także z ówczesnym proboszczem księdzem Piotrem Markiewiczem.

Z okazji jubileuszu Radia Maryja, rozmawiam z panią Anną Janik, prowadzącą Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii farnej w Wolsztynie.

Pani Anno, proszę przybliżyć początki odbioru Radia Maryja w Wolsztynie.

– 20 sierpnia 1996 roku ksiądz proboszcz Piotr Markiewicz, Antoni Janik, Jan Pawelski pojechali do Torunia, aby uzgodnić instalację nadajnika Radia Maryja w Wolsztynie i zarejestrować Terenowe Biuro Radia Maryja. We wrześniu 1996 roku zainstalowano przekaźnik na wieży kościelnej, ale ze względu na zakłócenia w odbiorze telewizji w okolicznych domach przeniesiono przekaźnik na komin Wolsztyńskiej Fabryki Mebli. W biurze parafialnym można było kupić mały odbiornik radiowy do odbioru Radia Maryja.

Kilkanaście lat temu właściciel sklepu powiedział, że pewna klientka, wchodząc do sklepu, już od drzwi prosiła o Radio Maryja.

Pani Anno, obchodzi pani też jubileusz, 25-lecia prowadzenia Terenowego Biura Radia Maryja. Proszę powiedzieć , jakie były początki oraz podzielić się swoimi refleksjami…

– Początkowo dyżury odbywały się w biurze parafialnym, a potem na wikariacie. Radio Maryja powstałe 30 lat temu ma ogromny wpływ na formację duchową nie tylko na słuchaczy w Polsce, ale i na całym świecie. Radio Maryja założył redemptorysta o. dr Tadeusz Rydzyk, który podczas pracy duszpasterskiej na Zachodzie poznał, jak działają tam katolickie radia. Dostrzegł kryzys moralny na świecie, zbliżający się do Polski i z pomocą Pana Boga i Najświętszej Maryi Panny, starał się temu zapobiec, zakładając katolicką rozgłośnię w Bydgoszczy i Toruniu. Taką potrzebę widział już święty o. Maksymilian Kolbe. Niestety, II wojna światowa pokrzyżowała jego plany. Papież Jan Paweł II aprobował i błogosławił temu dziełu. Mówił – ,,Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”. Słuchacze radia wraz z ojcami redemptorystami wielokrotnie pielgrzymowali do Ojca Świętego Jana Pawła II.

Zachęcał wtedy pielgrzymów do ewangelicznych świadectw przez codzienną modlitwę, pogłębianie wiary, wpływ na rodzinę i młodzież poprzez rozpowszechnianie pism, książek katolickich i patriotycznych oraz pomoc Radiu Maryja. Słuchacze z Polski i całego świata podkreślają wielką rolę, jaką w ich życiu pełni to radio.

Często powtarzają, że radio to także uniwersytet.

-Tak, gośćmi ,,Rozmów niedokończonych” są specjaliści z różnych dziedzin. Dla wielu osób wizyta w radiu wybitnych historyków, naukowców daje możliwość zdobycia uniwersyteckich wiadomości. Radio Maryja to prawdziwy katolicki głos w naszych domach, to wielkie dzieło i Łaska Boża, z której powinniśmy czerpać dla własnej korzyści. Zmienia na dobre życie wielu słuchaczy, formułując ich wiarę i człowieczeństwo w duchu Kościoła katolickiego.

Słyszałam wypowiedzi wielu osób, które dzięki Radiu Maryja nawróciły się. Radio proponuje audycje dla wszystkich: małżonków i rodzin, dzieci, młodzieży oraz wspomniane już ,,Rozmowy niedokończone”.

– Ważne jest to, że po wysłuchaniu prelekcji, można telefonować do radia oraz do modlitw (różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia). Radio Maryja włącza się w budowę cywilizacji prawdy i miłości, godności osoby ludzkiej. Informuje na bieżąco o życiu wiarą w Kościele powszechnym i sprawach ojczyzny oraz narodu.

Nie tylko radio powstałe z inicjatywy założyciela o. dr Tadeusza Rydzyka.

– Przy Radiu Maryja, które odbierane jest nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach oraz kontynentach, powstały: Telewizja Trwam, Wydawnictwo Fundacji ,,Nasza Przyszłość”, ,,Nasz Dziennik”, jedyny dziennik katolicki w Polsce, miesięcznik w ,,Naszej Rodzinie” i ,,Szlachetne zdrowie”. Powstała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, (przekształcona w akademię), gdzie w doskonałych warunkach młodzi ludzie studiują: dziennikarstwo, politologię, informatykę…, a nawet pielęgniarstwo, jako odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne. Dziełem także jest sanktuarium, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, jako wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Dzięki pani, wolsztynianie i nie tylko mieli okazję być w Toruniu, w Radiu Maryja, w Sanktuarium oraz w Akadmeii.

– Byliśmy w 2017 roku jesienią oraz w maju 2018 roku.

Z pielgrzymki w 2018 roku zdałam relacje na łamach ,,Głosu Wolsztyńskiego”.

– Nasze biuro ,,Radia Maryja” organizowało też wyjazd do Gubina na ,,Różaniec do granic” w 2017 r. oraz w 2019 roku do Włocławka na modlitwę ,,Polską pod krzyżem”. Od 2004 roku uczestniczymy w Jerychu różańcowym.

Radio Maryja gościło w Wolsztynie – w parafii farnej (w 1996) r. i parafii Świętego Józefa, a także zdawało relacjez sierpniowej pielgrzymki salezjańskiej, z kościoła Wniebowstąpienia Pańskiegow Wolsztynie.Młodzież skupiona przy Radiu Maryja odpoczywała nad jeziorem niedaleko Obry. Czytelnicy ,,Głosu Wolsztyńskiego” mieli okazję czytać sprawozdania z tych wizyt.

Byłam w tym roku w Toruniu i podziwiałam następne dzieła o. dr. Tadeusza Rydzyka. Park Pamięci robi ogromne wrażenie. Czynne są termy. Twórca tych wszystkich dzieł od lat jest atakowany. Przypisuje mu się ogromny majątek i czynią to ludzie nie mający pojęcia o tym, że zakonnik nie może mieć żadnych dóbr, w przeciwieństwie do księdza diecezjalnego. Zastanawiam się, dlaczego tyle niesprawiedliwych ocen kieruje się wobec założyciela Radia Maryja.

– Prawda kole w oczy. Chciałabym przy okazji podziękować proboszczowi, księdzu kanonikowi Sławomirowi Majchrzakowi oraz księdzu Łukaszowi Grycowi, za życzliwość i opiekę nad naszym kołem.

Dziękuję za rozmowę

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Ogłoszenie

Następny

Przeprosiny

Ostatnie z