Ten rok obfitował w wiele wyzwań

/
6 mins read

W Przemęcie już nastrój świąteczny, wiem, że odbyły się Mikołajkowe spotkania…

– W tym roku na pewno nie możemy narzekać na ilość spotkań i wydarzeń w sołectwach, przedszkolach, szkołach, czy żłobku. Ma to niewątpliwie swoje odzwierciedlenie w panującej przez ostatnie dwa lata pandemii. Mieszkańcy starają się, by wrócić do „normalności”.

Koniec roku , tuż, tuż. Jaki był ten mijający 2022 rok dla kierowanej przez Pana gminy?

-Mijający Rok 2022 był dla gminy Przemęt bardzo intensywny i obfitował w wiele nowych wyzwań. Dzięki wspólnemu działaniu i zaangażowaniu pracowników urzędu, jak i jednostek podległych, udało się zrealizować wiele inwestycji na które pozyskaliśmy ponad 11 mln złotych. A to nie koniec, bo 13 grudnia Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wręczył promesę Przemęckiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu
w Przemęcie na kwotę 3.574 932,00 zł. z przeznaczeniem na budowę sieci kanalizacji sanitarnej – etap II wraz z przebudową sieci wodociągowej dla miejscowości Siekówko
oraz wyposażenie stacji uzdatniania wody w miejscowości Poświętno.

Do której grupy samorządowców Pan wójt należy, do tych, którzy narzekają na brak środków czy tych zadowolonych ze wsparcia z zewnątrz. Pytam o to, ponieważ
w mediach słyszałam różne wypowiedzi.

-Nie należę do osób które narzekają, ale do osób, które działają dla dobra mieszkańców gminy Przemęt. Pod względem inwestycyjnym nie mam powodów do narzekań. Otrzymaliśmy łącznie z ostatnią dotacją z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego niespełna 15 mln złotych.

Czy Gmina Przemęt, w której mieszkańcy korzystają z węgla, otrzymali pomoc
w jego zakupie?

-Tak, mieszkańcy mogli liczyć na pomoc pracowników urzędu i GOPSu składając wnioski
o wypłatę dodatku węglowego, czy wnioski o zakup preferencyjny paliwa stałego. W sumie złożono ponad 4000 wniosków o wypłatę dodatku węglowego, natomiast o preferencyjny zakup paliwa stałego około 1200 wniosków.

Gmina Przemęt, jako jedyna gmina w powicie wolsztyńskim, przeprowadziła kilkanaście spotkań z mieszkańcami, po to, aby szczegółowo omówić wniosek i zasady zakupu paliwa stałego.

Czy w planach jest gazyfikacja wsi?

-Gazyfikacja gminy Przemęt była w planach od 30 lat. Z uwagi na niskie zainteresowanie zakładów gazowych budową sieci gazowej do chwili obecnej żadnemu włodarzowi gminy nie udał się ten proces. Obecnie prowadzę rozmowy z nowym operatorem.

Przypadkiem w Wolsztynie rozmawiałam z mieszkanką Przemętu, chwaliła uroczystości patriotyczne, ale krytycznie oceniła wygląd rynku, gdzie są dziury i po opadach deszczu błoto.

-Wysoką wagę przywiązuję do obchodów świąt państwowych, co też niewątpliwie przekłada się w pięknym oflagowaniu Przemętu, rynku , jak i dużej frekwencji mieszkańców, delegacji
i pocztów sztandarowych.

Już dzisiaj zapraszam 6 stycznia na obchody Powstania Wielkopolskiego w gminie Przemęt, podczas których zostanie oddana salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Jestem już po rozmowie z radnym Rady Gminy Przemęt Panem Janem Rademachrem, który zapoznał mnie z oczekiwaniami mieszkańców zamieszkujących rynek. Dołożę wszelkich starań, aby rynek w Przemęcie zyskał godnej jego historii oprawy.

Czy w planach są nowe ścieżki rowerowe np. z Sączkowa do Bucza i z Bucza do Popowa o czym nie raz pisaliśmy…

– W roku 2023 rozpoczniemy budowę ścieżki rowerowej z Błotnicy do Starkowa oraz z Błotnicy do Radomierza. Na ten cel pozyskaliśmy środki finansowe w wysokości 4.750 000, 00 zł.

W chwili obecnej projektowana jest ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż drogi powiatowej
na odcinku Przemęt – Sączkowo, Sączkowo-Bucz, Bucz-Barchlin.

Kolejną ścieżką, do której przygotowujemy materiały do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej, jest rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 305 na odcinku Mochy do granicy gminy Przemęt.

Dziękuję za informację, życzę realizacji nowych zadań

Anna Domagalska

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Jasełka w przedszkolu …

Następny

Podziękowanie za pomoc Ukraińcom

Ostatnie z

W ogrodzie pani Marii

Rododendrony, azalie w ogrodzie pani Marii Bączyk, zachwycają kolorami. Pani Maria z mężem założyli ogród 20

Bez osłonek

W kwietnia uroczyście obchodzono 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie to ukazało bohaterstwo Żydów,

0 0.00