Muzyka łagodzi obyczaje

/
3 mins read

Niedzielne koncerty w wolsztyńskiej farze , odbywające się w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej cieszą się powodzeniem. Publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców także 17 i 24 sierpnia. W niedzielę 17 sierpnia artystów przedstawił profesor Sławomir Kamiński. Przybliżył ich osiągnięcia i omówił repertuar.

fot. Jan Molski

Tego dnia wystąpił Tango Paris Wiesław Prządka – akordeon, bandoneon, Marek Piątek – gitara. WIESŁAW PRZĄDKA to wirtuoz akordeonu i wybitny polski bandoneonista, artysta pochodzi z Wolsztyna, występuje i nagrywa jako solista ze słynnymi dyrygentami i orkiestrami. Jego płyta nagrana z orkiestrą Amadeus otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. Od 2018 r. Wiesław Prządka prowadzi Quinteto Tango Nuevo, z którym nagrał album „Los Pajaros Perdidos” – wysoko oceniony przez krytyków i środowisko muzyczne. MAREK PIĄTEK to wszechstronny gitarzysta, gruntownie wykształcony jako muzyk klasyczny, swobodnie porusza się w różnych gatunkach, grając na gitarach akustycznych i elektrycznych. Uczestniczył w licznych festiwalach i programach telewizyjnych. Szczególnie bliski jest mu jazz i brazylijska bossa nova. Panowie Prządka i Piątek spotkali się po raz pierwszy w 2004 roku wykonując muzykę Astora Piazzolli, charyzmatycznego twórcy tango Nuevo. Współpracowali z pianistą Waldemarem Malickim, Hanną Banaszak, Krzesimirem Dębskim, Ewą Bem, a także z wieloma innymi artystami z Polski, Francji i Argentyny. Występują również z krakowskim zespołem Hot Swing. Repertuar TANGO PARIS to zarówno klasyczne tanga, kompozycje Piazzolli, walce w stylu new musette, utwory z repertuaru Edith Piaff, jak i standardy jazzowe, wszystkie w autorskich aranżacjach. Profesor Kamiński wyjaśnił co to za instrument bandoneon. Powstał w Niemczech i jest tylko pozornie podobny do akordeonu. Jest nazywany „duszą tanga” i jest ściśle związany z argentyńskim tangiem. Często bywa mylony z akordeonem, chociaż wydaje znacznie bogatsze dźwięki i daje muzykom większe możliwości. Posiada 88 lub więcej guzików i czworokątną obudowę.
W niedzielę 24 sierpnia wystąpiły DALIA JATAUTAITE – organy, Joanna Talarkiewicz – Dulat mezosopran. O ich karierze artystycznej mówił pan Filip Wilman. DALIA JATAUTAITE w roku 1983 ukończyła Litewską Akademię Muzyczną w Wilnie w dwóch specjalnościach – fortepian i organy a w roku 1995 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu w Grazu (Austria). Organistka koncertuje i uczestniczy w prestiżowych festiwalach na Litwie, w wielu krajach europejskich, USA,
Kanadzie, Filipinach. Na swoim koncie ma liczne nagrania dla Radia Litewskiego. Artystka prowadzi obecnie zajęcia z gry organowej w Konserwatorium Kowieńskim, jest również dyrektorką Centrum Muzyki Kościelnej. W repertuarze organistki ważne miejsce zajmuje litewska muzyka organowa. Z okazji jubileuszowej rocznicy 600 lat miasta Kowno, Dalia Jatautaitė nagrała CD z historycznymi organami katedry Św. Piotra.

JOANNA TALARKIEWICZ-DULAT jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła pod okiem wybitnych pedagogów, takich jak Julia Varady czy Thomas Quasthoff. W 2017 roku zadebiutowała w Operze Wrocławskiej jako Dorota w operze Cud mniemany, czyli Krakowiacy
i Górale. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech (2018), gdzie uhonorowano ją rolą Dorabelli w Così fan tutte W. A. Mozarta. Jako solistka współpracowała z wieloma orkiestrami, m.in. Kammerakademie Potsdam, występując w prestiżowych salach, takich jak Konzerthaus Berlin. Joanna prowadzi również intensywną działalność koncertową, ze szczególnym zamiłowaniem do muzyki sakralnej wykonywanej z towarzyszeniem organów. Występowała m.in. podczas Serafickich Spotkań Muzycznych, koncertów na Wrzecionie w Warszawie oraz w ramach cyklu „Muzyka w Katedrze” w Poznaniu. Obecnie Joanna Talarkiewicz-Dulat jest związana z Polską Operą Królewską w Warszawie, gdzie kreuje role m.in. Dorabelli w Così fan tutte, Eduige w Rodelindzie G.F. Haendla czy Female Chorus w Gwałcie na Lukrecji B. Brittena. Entuzjastycznie przyjęta została Pani Joanna Talarkiewicz Dulat(mezo sopran).

Anna Machowska – Czachor -skrzypce, Maciej Piórkowski – skrzypce, Julia Polowczyk-Janocha-altówka, Michał Koziński -wiolonczela, Elżbieta Spychała – fortepian

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Poprzedni

Kolejne rozgrywki kopa sportowego za nami

Następny

1. wrzesień to krzyk wojny

Ostatnie z

Niezwykłe zjawisko

W niedzielę, o godzinie 7: 35, mieszkańcy Bucza, po wyjściu z kościoła w Przemęcie, zauważyli niezwykłe